Fotó: Székelyhon
A munkáltatói szövetségeket és a szakszervezeteket egyaránt aggasztja a kormánynak az az elképzelése, hogy pénz váltsa fel a munkavállalóknak adott étkezési, üdülési utalványokat és egyéb értékjegyeket.
2023. szeptember 07., 18:472023. szeptember 07., 18:47
2023. szeptember 07., 19:022023. szeptember 07., 19:02
Harmincöt munkáltatói és szakszervezeti szövetség csütörtökön nyílt levélben hívta fel a figyelmet arra, hogy miközben két hónappal ezelőtt az üdülési csekkek magáncégek által történő bevezetését ösztönző kedvezményekről tárgyaltak a törvényhozók a parlamentben, a háromoldalú érdekegyeztető tanács pedig az étkezési utalványok értékének 35, illetve 40 lejre emelését mérlegelte,
Felhívják a figyelmet, hogy az utalványok pénzre váltása nagy hiba lenne. „A nemzetgazdaság veszítene a legtöbbet ebből, ezért nem értjük, egyáltalán hogyan jöhetett szóba ez a kormány részéről” – fogalmaztak. Hozzátették, az intézkedés egyrészt a feketegazdaságot táplálná, másrészt a pénzt külföldön vagy akár cigarettára, alkoholra vagy szerencsejátékokra is elkölthetnék a kedvezményezettek.
A nyílt levélben Csehország példájával érvelnek, ahol két éve pénzt adnak értékjegyek helyett, és az intézkedés évi 146 és 215 millió euró közötti összeggel terheli meg a költségvetést. „Nem hinnénk, hogy Románia költségvetése megengedhet magának egy ilyen kísérletet” – nyomatékosították, hozzátéve, hogy a nyílt levelet aláíró valamennyi munkáltatói szövetség és szakszervezet határozottan ellenzi az intézkedést.
Közleményt bocsátott ki a téma kapcsán a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetsége (ANAT) is. E szerint a vakációs utalványok esetleges eltörlése, odaítélésük felfüggesztése vagy a csekkek pénzre váltása a hazai turisztikai ágazat bevételeinek 35-50 százalékos csökkenését vonná maga után. Ha a kormány elképzelései megvalósulnak, az üdülési csekkek jelenlegi kedvezményezettjeinek 20 százaléka nem engedhetné meg magának, hogy elmenjen nyaralni, további 20 százalékuk pedig valószínűleg külföldi célpontot választana – hívja fel a figyelmet az ANAT.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!