Fotó: Székelyhon
A munkáltatói szövetségeket és a szakszervezeteket egyaránt aggasztja a kormánynak az az elképzelése, hogy pénz váltsa fel a munkavállalóknak adott étkezési, üdülési utalványokat és egyéb értékjegyeket.
2023. szeptember 07., 18:472023. szeptember 07., 18:47
2023. szeptember 07., 19:022023. szeptember 07., 19:02
Harmincöt munkáltatói és szakszervezeti szövetség csütörtökön nyílt levélben hívta fel a figyelmet arra, hogy miközben két hónappal ezelőtt az üdülési csekkek magáncégek által történő bevezetését ösztönző kedvezményekről tárgyaltak a törvényhozók a parlamentben, a háromoldalú érdekegyeztető tanács pedig az étkezési utalványok értékének 35, illetve 40 lejre emelését mérlegelte,
Felhívják a figyelmet, hogy az utalványok pénzre váltása nagy hiba lenne. „A nemzetgazdaság veszítene a legtöbbet ebből, ezért nem értjük, egyáltalán hogyan jöhetett szóba ez a kormány részéről” – fogalmaztak. Hozzátették, az intézkedés egyrészt a feketegazdaságot táplálná, másrészt a pénzt külföldön vagy akár cigarettára, alkoholra vagy szerencsejátékokra is elkölthetnék a kedvezményezettek.
A nyílt levélben Csehország példájával érvelnek, ahol két éve pénzt adnak értékjegyek helyett, és az intézkedés évi 146 és 215 millió euró közötti összeggel terheli meg a költségvetést. „Nem hinnénk, hogy Románia költségvetése megengedhet magának egy ilyen kísérletet” – nyomatékosították, hozzátéve, hogy a nyílt levelet aláíró valamennyi munkáltatói szövetség és szakszervezet határozottan ellenzi az intézkedést.
Közleményt bocsátott ki a téma kapcsán a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetsége (ANAT) is. E szerint a vakációs utalványok esetleges eltörlése, odaítélésük felfüggesztése vagy a csekkek pénzre váltása a hazai turisztikai ágazat bevételeinek 35-50 százalékos csökkenését vonná maga után. Ha a kormány elképzelései megvalósulnak, az üdülési csekkek jelenlegi kedvezményezettjeinek 20 százaléka nem engedhetné meg magának, hogy elmenjen nyaralni, további 20 százalékuk pedig valószínűleg külföldi célpontot választana – hívja fel a figyelmet az ANAT.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!