Fotó: Rompres
2007. december 12., 00:002007. december 12., 00:00
„Ez utóbbi pontos idõpontját a gazdasági mutatók szabják meg\" – nyilatkozta a tárcavezetõ, hozzátéve: a jelenlegi állás szerint a második béremelés elõreláthatólag már júliusban tetõ alá hozható. Az emelés három tényezõ: a nemzeti össztermék, az infláció és a termelés alakulásától függ. Amennyiben nem sikerül az elõreirányzott éves állami költségvetés keretei között maradni – magyarázta Pãcuraru –, a minimálbér összege megmarad a januárban megszabott 500 lejes összegnél. Az emelésre a szakszervezetek és a minisztérium között zajló mintegy másfél hónapos tárgyalás után kerülhetett sor, amelynek eredményeként a felek egyezményt írtak alá hétfõn este. Az érdekvédelmi szervezetek vezetõi eleinte azt kérték, hogy 700 lej legyen a minimálbér összege, viszont több tárgyalási forduló után a felek 540 lejben állapodtak meg, miközben a munkáltatói szövetségek egy része nem hajlandó 480 lejnél magasabb összeget elfogadni. A dokumentumban leszögezték többek között azt is, hogy januártól országos szinten egységes lesz a minimálbér összege, és megszûnik a kettõsség, amely abból adódott, hogy a kormány is megszabott és garantált egy országosan érvényes összeget, illetve a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek is kiegyeztek egy másik összegben. Az egyezménybe foglaltak gyakorlatba ültetését kormányhatározat révén oldják meg, amelyet a munkaügyi tárca a kabinet következõ ülésén már elõ is terjeszt. A Tãriceanu-kabinet ezen döntése egyelõre nem nyugtatta meg a kedélyeket. A szakszervezeti képviselõk szerint ugyanis az alkalmazottak érdekvédelmi szervezetei továbbra is fenntartják a tiltakozások szervezésével kapcsolatos fenyegetéseiket, mivel az országos minimálbér csak egyike a követeléseiknek. Marius Petcu, a CNSLR Frãþia szakszervezeti tömb elnöke bejelentette: a szervezetek képviselõi december 12-ére sztrájkot hirdettek az ország összes prefektúrája elõtt, hogy ezzel meggyõzzék a parlamentet, hogy az év végéig tûzzék napirendre és vitassák meg a jövõ évi állami költségvetés-tervezetet. Petcu azt állította a tömb legutóbbi gyûlésén, ahol mintegy 200 szakszervezeti képviselõ vett részt, hogy a büdzsétervezet legkésõbb december 21-éig a plénum elé kerülhet. A tervezet összeállításakor egyébként a minimálbér összegét 450 lejben állapították meg. Amennyiben a két ház honatyái a szakszervezetek követeléseinek figyelembe vétele nélkül hagynák jóvá a 2008-as költségvetést, a szakszervezetek januárban figyelmeztetõ sztrájkba léphetnek. N. B. I. A minimálbér alakulása Romániában 2008 500 RON (mintegy 140 euró) 2007 390 RON (mintegy 114 euró) 2006 330 RON (mintegy 90 euró) 2005 310 RON (mintegy 85 euró) 2004 2 800 000 ROL (mintegy 70 euró) 2003 2 500 000 ROL (mintegy 65 euró) 2002 1 750 000 ROL (mintegy 55 euró) 2001 1 400 000 ROL (mintegy 55 euró)
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.