Hideg zuhany. Az S&P negatívra módosította Románia adósbesorolását, Tánczos Barna a költségvetési hiány lefaragásának szükségességét hangsúlyozza
Fotó: Gábos Albin
A Standard & Poor's hitelminősítő pénteken késő este stabilról negatívra módosította Románia hiteltörlesztési kilátását, amivel az ország besorolása az utolsó ajánlott befektetési fokozatra csökkent, és egy lépésre került a bóvli kategóriától (angolul junk, azaz szemét).
2025. január 25., 07:322025. január 25., 07:32
2025. január 25., 07:442025. január 25., 07:44
Decemberben a Fitch hitelminősítő is hasonló döntést hozott, Tánczos Barna pénzügyminiszter a mostani döntés után a költségvetési hiány csökkentésének szükségességére hívta fel a figyelmet.
Az ügynökség azt is jelezte, hogy
A kilátások romlását előrevetítő szóló döntés megemelheti a kamatlábakat, amelyekkel a román kormány a pénzügyi piacokon hitelt vesz fel a deficit finanszírozására, de hatással lehet a befektetési érdeklődésre is.
Az S&P Global Ratings az államháztartási kockázatokra és a költségvetési konszolidáció megvalósításával kapcsolatos kihívásokra hivatkozva csökkentette Románia kilátását.
A kilátás módosítása a román államháztartást érintő kockázatokat tükrözi – közölték az S&P elemzői.
– mutattak rá.
Az S&P emlékeztet arra, hogy Románia többször is a legutóbb a koronavírus-járvány idején látott szintre növelte költségvetési hiányát, amely 2024-ben valószínűleg meghaladja a gazdasági teljesítmény 8,5 százalékát.
Az S&P arra számít, hogy a hiány 2028 előtt nem csökken a GDP 6 százaléka alá.
A Fitch hitelminősítő stabilról negatívra módosította Románia hosszú lejáratú adósságának (IDR) kilátását, miközben megerősítette a „BBB-” minősítést.
Az ügynökség figyelmeztet, hogy az ország 10 éves futamidejű kötvényei a legrosszabbul teljesítenek az EU-ban, és a befektetők magas kockázati felárat kérnek a hasonló német értékpapírokhoz képest – mutat rá az Economedia.ro.
Adósbesorolás és kilátások:
Költségvetési hiány és államadósság:
A kiadások növekedése:
Gazdasági kockázatok:
Az európai források késnek:
Politikai és gazdasági kihívások:
Románia 2020 óta túlzottdeficit-eljárás alatt áll, és az uniós szabályoknak megfelelően csökkentenie kell költségvetési hiányát.
A jövőre vonatkozó kilátások:
Infláció és gazdaság:
Tánczos Barna pénzügyminiszter közösségi oldalán reagált a rossz hírre.
– hangsúlyozta.
Rámutatott ugyanakkor: értékelésében az S&P nem változtatta meg Románia adósbesorolását, amely szerint továbbra is befektetésre ajánlják az országot.
„A költségvetési hiány csökkentését és a gazdasági növekedést célzó kormányzati döntéseket a lehető legyorsabb ütemben, az európai partnereinkkel egyeztetett formában kell végrehajtani.
Sem a kiadások csökkentése, sem a gazdaság strukturális hiányosságainak felszámolása nem tűr halasztást, mert ezekkel az intézkedésekkel minden nap közelebb kerülünk kitűzött hiánycél eléréséhez” – hangsúlyozta a miniszter.
Ahogy azt a héten Brüsszelben is megerősítették, erős gazdaságra, folyamatos gazdasági növekedésre támaszkodhatunk, amelyet 2025-ben nagyszabású állami beruházások fognak támogatni. A hitelminősítők és a befektetők, akik figyelnek ezekre a jelekre, a gazdasági fejlődésünkben és a költségvetési mutatók alakulásában meg fogják látni a kormányzati intézkedések hatását. Az adósbesorolás megtartása nagyban függ attól, hogy mennyire vagyunk képesek betartani a vállalásainkat” – mutatott rá Tánczos Barna.
Mint arról beszámoltunk, Tánczos szerint
Mint arról beszámoltunk, az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsa (Ecofin Tanács) a héten fogadta el az ország középtávú költségvetési-strukturális tervére és a túlzottdeficit-eljárásra vonatkozó ajánlásokat.
Romániát Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes és pénzügyminiszter képviselte a brüsszeli ülésen, ahol kedden
„Románia bizalmat kapott az EU Tanácsától a fokozatos költségvetési konszolidáció megvalósításához. Óriási lehetőség, hogy a tárgyalások eredményeként 4 év helyett 7 év áll rendelkezésünkre az előző kormány fenntarthatatlan döntései miatt felhalmozódott költségvetési hiány kiigazítására. Ez a fokozatos csökkentés lehetővé teszi a beruházások folytatását, a gazdasági növekedés támogatását, és világos utat jelöl ki az állam karcsúsítására” – nyilatkozta Tánczos Barna az Ecofin Tanács ülését követően.
A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben rámutatott, a terv jóváhagyása elhárítja az európai uniós források felfüggesztésének kockázatát, így továbbra is rendelkezésükre állnak az EU-s források autópályák, utak, kórházak, iskolák, valamint víz- és csatornahálózatok építésére és települések fejlesztésére.
Továbbra is az „oroszveszélytől” tart Sebastian Budruja román energiaügyi miniszter, ezért ellenzi, hogy a magyar MVM átvegye a német E.ON romániai földgázüzletágát.
Változások várhatók idén Románia egyik legnépszerűbb állami támogatási konstrukciójában, az új autók vásárlását ösztönző roncsprogramokban.
Számos fogyasztó hónapok óta nem kapott villanyszámlát, mivel a szolgáltatók egy nevetséges összegű, két banis többletdíj körüli mizéria miatt kénytelenek újraszámolni a villanyszámlákat.
Egyre több romániai jár Bulgáriába tankolni és bevásárolni az alacsonyabb árak miatt. Bulgária vonzó célpont, ugyanis a benzin, a gázolaj, a dohány és az élelmiszer is kevesebbe kerül, mint Romániában.
Idén elkezdődik mindaz, aminek beláthatatlan hatásaival hosszú évek óta riogatnak: nyugdíjba mennek az úgynevezett dekrétumgeneráció első tagjai. Mire számíthatnak az 1960-as évek végén születettek, illetve a náluk jóval fiatalabb generációk? Interjú.
Novemberben 1,306 millió közalkalmazottat tartottak nyilván, ami közel 6000-rel több, mint az előző hónapban.
Sokan felkapták a fejüket az elmúlt napokban Romániában, miután a gazdasági tevékenységek nyilvántartására szolgáló kódrendszerben (CAEN) megjelent a prostitúció is 9699-es kódszámmal.
Támogatjuk a gazdasági növekedést, és biztosítjuk a bérek és nyugdíjak kifizetését – ígérte csütörtöki Facebook-bejegyzésében Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany csütörtökön 422,7614 lejt ér, 0,36 lejjel (0,08 százalékkal) többet, mint szerdán. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Az előző banki napon jegyzett évi 5,94 százalékról 5,96 százalékra nőtt csütörtökön a lej alapú fogyasztói hitelek és a korábbi években az Első otthon program keretében igényelt kölcsönök havi törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos ROBOR.
szóljon hozzá!