Bóvliközeli állapotba vágta Romániát az S&P. Tánczos: ez is jelzi, hogy le kell faragni a költségvetési hiányt

Tánczos

Hideg zuhany. Az S&P negatívra módosította Románia adósbesorolását, Tánczos Barna a költségvetési hiány lefaragásának szükségességét hangsúlyozza

Fotó: Gábos Albin

A Standard & Poor's hitelminősítő pénteken késő este stabilról negatívra módosította Románia hiteltörlesztési kilátását, amivel az ország besorolása az utolsó ajánlott befektetési fokozatra csökkent, és egy lépésre került a bóvli kategóriától (angolul junk, azaz szemét).

Krónika

2025. január 25., 07:322025. január 25., 07:32

2025. január 25., 07:442025. január 25., 07:44

Decemberben a Fitch hitelminősítő is hasonló döntést hozott, Tánczos Barna pénzügyminiszter a mostani döntés után a költségvetési hiány csökkentésének szükségességére hívta fel a figyelmet.

Az ügynökség azt is jelezte, hogy

Románia hitelminősítését bóvlira minősítheti vissza, ha a kormány nem tesz lépéseket az Európai Unió legnagyobb költségvetési hiányának csökkentése érdekében.

A kilátások romlását előrevetítő szóló döntés megemelheti a kamatlábakat, amelyekkel a román kormány a pénzügyi piacokon hitelt vesz fel a deficit finanszírozására, de hatással lehet a befektetési érdeklődésre is.

Az S&P Global Ratings az államháztartási kockázatokra és a költségvetési konszolidáció megvalósításával kapcsolatos kihívásokra hivatkozva csökkentette Románia kilátását.

A kilátás módosítása a román államháztartást érintő kockázatokat tükrözi – közölték az S&P elemzői.

Idézet
A kormány költségvetési konszolidációs tervének megvalósítása kihívást jelenthet, nem utolsósorban a tavalyi választási eredmények által kiemelt fokozott politikai széttagoltság, valamint a lassabb gazdasági növekedés kilátásai miatt”

– mutattak rá.

Az S&P emlékeztet arra, hogy Románia többször is a legutóbb a koronavírus-járvány idején látott szintre növelte költségvetési hiányát, amely 2024-ben valószínűleg meghaladja a gazdasági teljesítmény 8,5 százalékát.

Az S&P arra számít, hogy a hiány 2028 előtt nem csökken a GDP 6 százaléka alá.

Az elnökválasztás megismétlését elrendelő bírósági ítélet tovább gyötörte a piacokat, és felhajtotta a hitelfelvételi költségeket.

korábban írtuk

A politikai bizonytalanság miatt rontotta Románia adósságbesorolásának kilátásait a Fitch
A politikai bizonytalanság miatt rontotta Románia adósságbesorolásának kilátásait a Fitch

A Fitch hitelminősítő stabilról negatívra módosította Románia hosszú lejáratú adósságának (IDR) kilátását, miközben megerősítette a „BBB-” minősítést.

Az ügynökség figyelmeztet, hogy az ország 10 éves futamidejű kötvényei a legrosszabbul teljesítenek az EU-ban, és a befektetők magas kockázati felárat kérnek a hasonló német értékpapírokhoz képest – mutat rá az Economedia.ro.

Adósbesorolás és kilátások:

  • Az S&P megerősítette Romániára vonatkozó „BBB-/A-3” besorolását, és a gazdasági kilátást „stabilról” „negatívra” módosította.
  • A felülvizsgálatot a magasabb külső és belföldi pénzügyi kockázatok, köztük a magas költségvetési hiány és a külső adósságkockázat indokolta.

Költségvetési hiány és államadósság:

  • A költségvetési hiány 2024-ben megközelíti a GDP 8,7 százalékát, ami jóval meghaladja a korábbi becsléseket.
  • A nettó államadósság az előrejelzések szerint 2027-re meghaladja a GDP 60 százalékát, a kamatkiadások pedig középtávon a bevételek mintegy 8 százalékát teszik ki.

A kiadások növekedése:

  • Míg a bevételek éves szinten több mint 10 százalékkal nőttek, a kiadások éves szinten valószínűleg jelentős, 19 százalékos növekedést mutatnak.
  • A túlköltekezés nagyrészt a közszféra 20 százalékos béremelésének tudható be, amely mintegy 18 milliárd lejbe (a GDP mintegy 1 százaléka) került; okai emellett még
  • a megnövekedett szociális transzferek, beleértve a nyugdíjemeléseket is, amelyek összesen 14 milliárd lejbe, azaz a GDP 0,8 százalékába kerültek;
  • a katonai kiadások növekedése, amelyek idén a GDP közel 2,5 százalékát tették ki;
  • és a további állami beruházások mintegy 24 milliárd lej értékben, ami a GDP 1,4 százaléka.

Gazdasági kockázatok:

  • A gyenge költségvetési politika és a választások előtti osztogatások a hiány jelentős növekedéséhez és a külső adósság növekedéséhez vezettek.
  • A folyó fizetési mérleg hiánya 2025-2028 között továbbra is magas, a GDP mintegy 7 százaléka lesz, és az import meghaladja a hazai kibocsátás növekedését.

Az európai források késnek:

  • A késedelmes konszolidáció a Románia számára rendelkezésre álló uniós források kifizetésének további elhalasztásához vezethet, ha a konszolidációs erőfeszítések nem érik el az uniós költségvetési szabályok által előírt minimális költségvetési korrekciót.
  • A nyugdíjreformok, az állami tulajdonú vállalatok és a korrupcióellenes intézkedések végrehajtása nehezebb lesz.

Politikai és gazdasági kihívások:

  • A kormánynak széttöredezett politikai környezettel és törékeny parlamenti többséggel kell szembenéznie.
  • Az uniós forrásokhoz való hozzáféréshez és a költségvetési konszolidációhoz szükséges reformok végrehajtása nehéz lesz, különösen a gyenge gazdaság és az alacsony gazdasági növekedés mellett.

Románia 2020 óta túlzottdeficit-eljárás alatt áll, és az uniós szabályoknak megfelelően csökkentenie kell költségvetési hiányát.

A jövőre vonatkozó kilátások:

  • Ha a kormánynak sikerül jelentősen csökkentenie a hiányt és a külső adósságot, a kilátások ismét „stabilak” lehetnek.
  • További költségvetési intézkedések hiányában a hiány 2025-re a GDP 7,5 százaléka felett marad, és csak 2028-ra csökken valamivel a GDP 6 százaléka alá.

Infláció és gazdaság:

  • Az infláció 2024-ben 5,5 százalék volt, a legmagasabb Közép- és Kelet-Európában, és az előrejelzések szerint a következő két évben a Román Nemzeti Bank (BNR) célkitűzése felett marad.
  • A gazdasági növekedés a vártnál alacsonyabb volt, a GDP 2024-ben mindössze 1 százalékkal bővült, a 2025-re vonatkozó előrejelzés pedig mindössze 2,1 százalékos.

Tánczos Barna pénzügyminiszter közösségi oldalán reagált a rossz hírre.

Idézet
Egyértelmű jelzés az S&P hitelminősítő intézettől, hogy stabilról negatívra változtatta a román gazdaság kilátásait. A költségvetési hiány csökkentésére, megfontolt költségvetésre, és az állam karcsúsítására van szükség ahhoz, hogy helyreállítsuk a költségvetési egyensúlyt és biztosítsuk az állami költségvetés hitelességét”

– hangsúlyozta.

Rámutatott ugyanakkor: értékelésében az S&P nem változtatta meg Románia adósbesorolását, amely szerint továbbra is befektetésre ajánlják az országot.

„A költségvetési hiány csökkentését és a gazdasági növekedést célzó kormányzati döntéseket a lehető legyorsabb ütemben, az európai partnereinkkel egyeztetett formában kell végrehajtani.

Idézet
A 2025-ös költségvetés, amelyet a következő napokban mutatunk be a kormányban, majd a parlament elé terjesztünk, a közpénzek megfontolt kezelését tükrözi. A költségvetési hiány csökkentéséhez szükséges intézkedéseket minden állami intézmény vezetőjének, minden állami vállalatnak és szakszervezeti vezetőnek, polgármesternek és megyei tanácsi elnöknek, helyi és megyei tanácsosnak meg kell értenie és tiszteletben kell tartania.

Sem a kiadások csökkentése, sem a gazdaság strukturális hiányosságainak felszámolása nem tűr halasztást, mert ezekkel az intézkedésekkel minden nap közelebb kerülünk kitűzött hiánycél eléréséhez” – hangsúlyozta a miniszter.

Idézet
Az adóhatóság és a vámhatóság elindult a digitalizáció és az intézményi megerősödés útján, így kötelességük az adóbehajtás hatékonyságának növelése.

Ahogy azt a héten Brüsszelben is megerősítették, erős gazdaságra, folyamatos gazdasági növekedésre támaszkodhatunk, amelyet 2025-ben nagyszabású állami beruházások fognak támogatni. A hitelminősítők és a befektetők, akik figyelnek ezekre a jelekre, a gazdasági fejlődésünkben és a költségvetési mutatók alakulásában meg fogják látni a kormányzati intézkedések hatását. Az adósbesorolás megtartása nagyban függ attól, hogy mennyire vagyunk képesek betartani a vállalásainkat” – mutatott rá Tánczos Barna.

Mint arról beszámoltunk, Tánczos szerint

a tavalyi költségvetési hiány 8,6 százalék körüli.

Mint arról beszámoltunk, az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsa (Ecofin Tanács) a héten fogadta el az ország középtávú költségvetési-strukturális tervére és a túlzottdeficit-eljárásra vonatkozó ajánlásokat.

Romániát Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes és pénzügyminiszter képviselte a brüsszeli ülésen, ahol kedden

jóváhagyták a 7 éves kiigazítási időszakot, valamint az előirányzott reformokat és beruházásokat.

„Románia bizalmat kapott az EU Tanácsától a fokozatos költségvetési konszolidáció megvalósításához. Óriási lehetőség, hogy a tárgyalások eredményeként 4 év helyett 7 év áll rendelkezésünkre az előző kormány fenntarthatatlan döntései miatt felhalmozódott költségvetési hiány kiigazítására. Ez a fokozatos csökkentés lehetővé teszi a beruházások folytatását, a gazdasági növekedés támogatását, és világos utat jelöl ki az állam karcsúsítására” – nyilatkozta Tánczos Barna az Ecofin Tanács ülését követően.

A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben rámutatott, a terv jóváhagyása elhárítja az európai uniós források felfüggesztésének kockázatát, így továbbra is rendelkezésükre állnak az EU-s források autópályák, utak, kórházak, iskolák, valamint víz- és csatornahálózatok építésére és települések fejlesztésére.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 12., szombat

Tánczos az új amerikai vámokról: az Európai Bizottság és a tagállamok pontosan azt tették, amit kellett

A Trump-kormányzat vámjai példátlan helyzetet teremtettek, Romániának pedig „biztonsági hálót” kell létrehoznia az autóipar és az új vámok által érintett többi ágazat védelmére.

Tánczos az új amerikai vámokról: az Európai Bizottság és a tagállamok pontosan azt tették, amit kellett
2025. április 11., péntek

A Pruton túl terjeszkedik az OTP romániai leányát felvásároló bank

A Moldovai Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai pénzintézet, a Transilvania Bank (Banca Transilvania) – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.

A Pruton túl terjeszkedik az OTP romániai leányát felvásároló bank
2025. április 11., péntek

BNR: kevesebb külföldi beruházás érkezett, nőtt a folyó fizetési mérleg hiánya

Az idei év első két hónapjában 38 százalékkal 1,03 milliárd euróra csökkent Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a 2023 azonos időszakában jegyzett 1,66 milliárd euróhoz képest – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

BNR: kevesebb külföldi beruházás érkezett, nőtt a folyó fizetési mérleg hiánya
2025. április 11., péntek

Kína nem hagyja magát, jókora viszontvámot rótt ki az amerikai termékekre

Kína válaszul az amerikai vámemelésre 125 százalékra emelte az amerikai árucikkekre kivetet vámot – jelentette be pénteken a kínai államtanács vámügyi bizottsága.

Kína nem hagyja magát, jókora viszontvámot rótt ki az amerikai termékekre
2025. április 11., péntek

Hiába csökkent az inflációs ráta, látványosan nőtt számos termék és szolgáltatás ára

A higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz képest.

Hiába csökkent az inflációs ráta, látványosan nőtt számos termék és szolgáltatás ára
2025. április 11., péntek

Enyhén nőtt februárban az átlagbér, óriási a szakadék a legkisebb és a legnagyobb ágazati átlagfizetés között

Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt februárban az átlagbér, óriási a szakadék a legkisebb és a legnagyobb ágazati átlagfizetés között
2025. április 11., péntek

Újra 5 százalék alá zsugorodott az inflációs ráta

A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Újra 5 százalék alá zsugorodott az inflációs ráta
2025. április 10., csütörtök

A legkisebb minimálbérek között a magyar és a román

2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.

A legkisebb minimálbérek között a magyar és a román
2025. április 10., csütörtök

Von der Leyen örül, hogy Trump elhalasztotta a vámok bevezetését

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.

Von der Leyen örül, hogy Trump elhalasztotta a vámok bevezetését
2025. április 09., szerda

Üresen áll a romániai lakások mintegy negyede

Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.

Üresen áll a romániai lakások mintegy negyede