A kétnyelvűséget és az oktatási-nevelési támogatás folyósítását is vállalja az OTP-t felvásárló Transilvania Bank

Hamarosan a BT cégére kerül az OTP Románia kirendeltségeinek homlokzatára is •  Fotó: Rostás Szabolcs

Hamarosan a BT cégére kerül az OTP Románia kirendeltségeinek homlokzatára is

Fotó: Rostás Szabolcs

Lezárult az OTP Bank romániai leányvállalatának megvásárlását célzó tranzakció, miután a bukaresti hatóságok jóváhagyták a Transilvania Bankkal kötött üzletet, a fúzióig a két pénzintézet önállóan folytatja tevékenységét – jelentette be kedden közös közleményben a két bank.

Rostás Szabolcs

2024. július 30., 16:532024. július 30., 16:53

2024. július 30., 17:502024. július 30., 17:50

Az OTP Románia és a Transilvania Bank azután ütötte nyélbe az üzletet, hogy a bukaresti versenyhivatal július közepén, a Román Nemzeti Bank (BNR) pedig korábban áldását adta a magyar tőkéjű pénzintézet felvásárlására. A román versenytanács megállapítása szerint a művelet „nem emel számottevő akadályokat a valós konkurencia útjába a romániai piacon, vagy annak egy részén, és nincsenek komoly kétségek azt illetően, hogy kompatibilis a normális versenykörnyezettel".

A két bank keddi, román és angol nyelven kibocsátott közleménye szerint egyedül az OTP Asset Management leányvállalat felvásárlása vár a bukaresti hatóságok jóváhagyására.

A kommüniké idézi Horia Ciorcilát, a Transilvania Bank igazgatótanácsának vezetőjét, valamint Csányi Sándort, az OTP Bank elnök-vezérigazgatóját, akik közül mindketten elégedettségüket fejezik ki az ügylet kapcsán. Csányi ugyanakkor megjegyzi: a magyar bank azután döntött leányvállalata eladása mellett, hogy nem sikerült elérnie Romániában a kívánt piaci részesedést. A magyar bankvezér egyébként áprilisban kimondta: „láthatóan örültek az OTP Bank kivonulásának az illetékes romániai hatóságok. Az elnök-vezérigazgató közölte: nem szívesen vonultak ki Romániából, de egyértelműnek tűnt, hogy nem kapnak lehetőséget akvizíciókra.

Ezzel arra utalt, hogy a magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte ugyan a Millennium Bank Romániát, további terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták.

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát, ami így került az Exim Bank tulajdonába. Elsősorban ez játszhatott szerepet abban, hogy Budapesten úgy látták, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.

A Transilvania-csoportba történő integrációs folyamat során az OTP Bank Románia és a Transilvania Bank, valamint a többi leányvállalat egymástól függetlenül fog működni, egészen a fúzióig. A két bank tájékoztatása szerint az átmeneti időszak nem hoz azonnali változást az ügyfelek számára, ennek megfelelően a szolgáltatások, termékek, konzultációk és banki műveletek érdekében továbbra is az OTP Bank fiókjaihoz kell fordulniuk.

korábban írtuk

Zöld jelzés a Versenytanácstól: átveheti a Transilvania Bank az OTP romániai üzletágát
Zöld jelzés a Versenytanácstól: átveheti a Transilvania Bank az OTP romániai üzletágát

A Versenytanács engedélyezte azt a 347,5 millió euró értékű tranzakciót, amelynek keretében a Transilvania Bank át kívánja venni az OTP Bank romániai üzletágát. Ez lépés elengedhetetlen volz ahhoz, hogy a magyar bank végleg kivonuljon a romániai piacról.

„Az integráció szakaszainak lezárultával az ügyfeleket tájékoztatni fogjuk a folyamat valamennyi újdonságáról” – olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben, amelynek a magyar nyelvű változatát is rendelkezésünkre bocsátották utólag. Ebben az is szerepel, hogy a Transilvania Bank folytatja az OTP-csoportnak a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-vel szembeni kötelezettségei végrehajtását, többek között az OTP ügyfelei számára nyújtott kétnyelvű szolgáltatásokat – a közlemény megfogalmazása szerint – „ott, ahol erre szükség van”. Bár a közlemény nem tér ki rá, a vállalások közé tartozik a Szülőföldön magyarul programmal kapcsolatban fennálló kötelezettségvállalás is, és bár a magyar állam által a Romániában magyar nyelvű képzésben részesülő óvodások, iskolások, egyetemisták számára nyújtott oktatási-nevelési támogatások folyósításának sorsáról nem tesznek említést, ez vélhetően továbbra is az OTP Romániánál nyitott számlákra fog érkezni.

A Transilvania Bank 347,5 millió euróért vásárolta meg az OTP Bank Romániát.

A Transilvania Bank az aktívumok alapján piacvezető a romániai pénzügyi szektorban. Az akvizíció eredményeként a kolozsvári székhelyű pénzintézet aktívumainak értéke meg fogja haladni a 180 milliárd lejt, a piaci részesedése pedig a 22,5 százalékot. A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint 2023 végén a Transilvania Bank aktívumainak értéke 161,857 milliárd lej, piaci részesedése 20,15 százalék volt. Az OTP Bank 2,46 százalékos részesedéssel a tizedik legnagyobb szereplő a romániai piacon, az elmúlt év végén aktívumainak értéke 19,763 milliárd lej volt.

A magyarországi anyavállalat 2023 májusában jelentette be, hogy el kívánja adni az OTP Bank Romániát. A Transilvania Bankkal folytatott egyeztetések már tavaly év végén elkezdődtek, miután az erdélyi pénzintézet maradt az utolsó fennmaradó ajánlattevő a magyar tőkéjű bankra.

korábban írtuk

Csányi Sándor: láthatólag örültek az OTP Bank kivonulásának az illetékes romániai hatóságok
Csányi Sándor: láthatólag örültek az OTP Bank kivonulásának az illetékes romániai hatóságok

Romániából kivonult, máshol folytatja a terjeszkedést az OTP Bank – hangzott el a társaság pénteki éves közgyűlését követő sajtótájékoztatón.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban
2025. június 27., péntek

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját

A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját
2025. június 26., csütörtök

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is

A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is
2025. június 26., csütörtök

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?

Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?
2025. június 26., csütörtök

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt

Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt
2025. június 25., szerda

Beteges szokással magyarázzák a betegszabadságok megadóztatási tervét

Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.

Beteges szokással magyarázzák a betegszabadságok megadóztatási tervét
2025. június 25., szerda

Padlóféket nyomott a romániai autópiac

Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.

Padlóféket nyomott a romániai autópiac
Padlóféket nyomott a romániai autópiac
2025. június 25., szerda

Padlóféket nyomott a romániai autópiac