A legutóbbi, október végén tartott nagyváradi állásbörzén több mint 50 vállalat 2000 állást kínált
Fotó: Facebook/AJOFM Bihor
Miközben épül a tervek szerint 500 embert foglalkoztató Nokian üzemcsarnoka, és a debreceni gigaberuházásokhoz is számítanak a Bihar megyei dolgos kezekre, már most akkora a munkaerőhiány, hogy 1000 eurós fizetésekkel sem találnak alkalmazottakat a cégek.
2023. november 08., 16:492023. november 08., 16:49
A bihari üzletemberek arra panaszkodnak, hogy hiába minden erőfeszítés, egyszerűen nem találnak munkaerőt a betöltetlen állásokra. Ez a tendencia pedig már oda vezetett, hogy
„Óriási a munkaerőhiány. Az állásbörzén az egyik munkáltató örült, hogy végre talált egy gépmestert. Középfokú végzettségű, műszaki ismeretekkel rendelkező emberről van szó, aki tudja, hogyan kell beállítani a gépeket. Ez a személy nettó 6000–7000 lej között kereshet, ami korábban Nagyváradon lehetetlen volt” – nyilatkozta az Ebihoreanul.ro helyi portálnak Békési Csaba, a Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója.
Rámutatott: a kommunista ipar eltűnése az 1990-es években több ezer nagyváradi ember sorsát pecsételte meg. Néhányan átképezték magukat, mások nyugdíjba vonultak. Nem kevesen kivándoroltak.
– húzta alá a szakember.
A legutóbbi, október végén tartott állásbörzén több mint 50 vállalat 2000 állást kínált. A legtöbb állást szakképzetlen munkások számára hirdették meg. „A betöltetlen állások több mint 70 százaléka alacsonyan képzett, egyszerű operátorok számára van kiírva” – mondta a munkaerő-elhelyező igazgatója. Először fordul elő azonban, hogy szakemberekből is hiány van. A közép- és felsőfokú végzettségűek számára 200 állás van, ami az összes állás 10 százaléka” – ecsetelte Békési Csaba.
A Bihoreanul példaként említi a bihari vállalatot, amely luxusautókat, például Jaguart és Porschét lát el kormánykerékkel, és amelynek 2028-ig vannak megrendelései, folyamatosan keres alkalmazottakat. „Ha tehetnénk, már holnap felvennénk 200 embert, de nem tudjuk, hol találjuk őket” – mondta Valer Trip ügyvezető igazgató.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn ismertetett adatai szerint az első negyedévhez viszonyítva 7700-zal 39 400-ra csökkent a második negyedévben a betöltetlen munkahelyek száma Romániában.
Mivel a hazai munkaerő elvándorlása továbbra is hátrányosan érinti a romániai vállalatokat, a cégek továbbra is képzett és képzetlen munkaerőt „importálnak” más országokból.
Sorra tünedeznek el Nagyváradról a nagyfokú munkaerőhiány miatt a helyi önkormányzat alárendeltségébe tartozó közterület-fenntartó vállalat által Nepálból hozott vendégmunkások – irányította rá a figyelmet az Ebihoreanul.ro.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!