A legutóbbi, október végén tartott nagyváradi állásbörzén több mint 50 vállalat 2000 állást kínált
Fotó: Facebook/AJOFM Bihor
Miközben épül a tervek szerint 500 embert foglalkoztató Nokian üzemcsarnoka, és a debreceni gigaberuházásokhoz is számítanak a Bihar megyei dolgos kezekre, már most akkora a munkaerőhiány, hogy 1000 eurós fizetésekkel sem találnak alkalmazottakat a cégek.
2023. november 08., 16:492023. november 08., 16:49
A bihari üzletemberek arra panaszkodnak, hogy hiába minden erőfeszítés, egyszerűen nem találnak munkaerőt a betöltetlen állásokra. Ez a tendencia pedig már oda vezetett, hogy
„Óriási a munkaerőhiány. Az állásbörzén az egyik munkáltató örült, hogy végre talált egy gépmestert. Középfokú végzettségű, műszaki ismeretekkel rendelkező emberről van szó, aki tudja, hogyan kell beállítani a gépeket. Ez a személy nettó 6000–7000 lej között kereshet, ami korábban Nagyváradon lehetetlen volt” – nyilatkozta az Ebihoreanul.ro helyi portálnak Békési Csaba, a Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója.
Rámutatott: a kommunista ipar eltűnése az 1990-es években több ezer nagyváradi ember sorsát pecsételte meg. Néhányan átképezték magukat, mások nyugdíjba vonultak. Nem kevesen kivándoroltak.
– húzta alá a szakember.
A legutóbbi, október végén tartott állásbörzén több mint 50 vállalat 2000 állást kínált. A legtöbb állást szakképzetlen munkások számára hirdették meg. „A betöltetlen állások több mint 70 százaléka alacsonyan képzett, egyszerű operátorok számára van kiírva” – mondta a munkaerő-elhelyező igazgatója. Először fordul elő azonban, hogy szakemberekből is hiány van. A közép- és felsőfokú végzettségűek számára 200 állás van, ami az összes állás 10 százaléka” – ecsetelte Békési Csaba.
A Bihoreanul példaként említi a bihari vállalatot, amely luxusautókat, például Jaguart és Porschét lát el kormánykerékkel, és amelynek 2028-ig vannak megrendelései, folyamatosan keres alkalmazottakat. „Ha tehetnénk, már holnap felvennénk 200 embert, de nem tudjuk, hol találjuk őket” – mondta Valer Trip ügyvezető igazgató.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn ismertetett adatai szerint az első negyedévhez viszonyítva 7700-zal 39 400-ra csökkent a második negyedévben a betöltetlen munkahelyek száma Romániában.
Mivel a hazai munkaerő elvándorlása továbbra is hátrányosan érinti a romániai vállalatokat, a cégek továbbra is képzett és képzetlen munkaerőt „importálnak” más országokból.
Sorra tünedeznek el Nagyváradról a nagyfokú munkaerőhiány miatt a helyi önkormányzat alárendeltségébe tartozó közterület-fenntartó vállalat által Nepálból hozott vendégmunkások – irányította rá a figyelmet az Ebihoreanul.ro.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!