A legutóbbi, október végén tartott nagyváradi állásbörzén több mint 50 vállalat 2000 állást kínált
Fotó: Facebook/AJOFM Bihor
Miközben épül a tervek szerint 500 embert foglalkoztató Nokian üzemcsarnoka, és a debreceni gigaberuházásokhoz is számítanak a Bihar megyei dolgos kezekre, már most akkora a munkaerőhiány, hogy 1000 eurós fizetésekkel sem találnak alkalmazottakat a cégek.
2023. november 08., 16:492023. november 08., 16:49
A bihari üzletemberek arra panaszkodnak, hogy hiába minden erőfeszítés, egyszerűen nem találnak munkaerőt a betöltetlen állásokra. Ez a tendencia pedig már oda vezetett, hogy
„Óriási a munkaerőhiány. Az állásbörzén az egyik munkáltató örült, hogy végre talált egy gépmestert. Középfokú végzettségű, műszaki ismeretekkel rendelkező emberről van szó, aki tudja, hogyan kell beállítani a gépeket. Ez a személy nettó 6000–7000 lej között kereshet, ami korábban Nagyváradon lehetetlen volt” – nyilatkozta az Ebihoreanul.ro helyi portálnak Békési Csaba, a Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója.
Rámutatott: a kommunista ipar eltűnése az 1990-es években több ezer nagyváradi ember sorsát pecsételte meg. Néhányan átképezték magukat, mások nyugdíjba vonultak. Nem kevesen kivándoroltak.
– húzta alá a szakember.
A legutóbbi, október végén tartott állásbörzén több mint 50 vállalat 2000 állást kínált. A legtöbb állást szakképzetlen munkások számára hirdették meg. „A betöltetlen állások több mint 70 százaléka alacsonyan képzett, egyszerű operátorok számára van kiírva” – mondta a munkaerő-elhelyező igazgatója. Először fordul elő azonban, hogy szakemberekből is hiány van. A közép- és felsőfokú végzettségűek számára 200 állás van, ami az összes állás 10 százaléka” – ecsetelte Békési Csaba.
A Bihoreanul példaként említi a bihari vállalatot, amely luxusautókat, például Jaguart és Porschét lát el kormánykerékkel, és amelynek 2028-ig vannak megrendelései, folyamatosan keres alkalmazottakat. „Ha tehetnénk, már holnap felvennénk 200 embert, de nem tudjuk, hol találjuk őket” – mondta Valer Trip ügyvezető igazgató.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn ismertetett adatai szerint az első negyedévhez viszonyítva 7700-zal 39 400-ra csökkent a második negyedévben a betöltetlen munkahelyek száma Romániában.
Mivel a hazai munkaerő elvándorlása továbbra is hátrányosan érinti a romániai vállalatokat, a cégek továbbra is képzett és képzetlen munkaerőt „importálnak” más országokból.
Sorra tünedeznek el Nagyváradról a nagyfokú munkaerőhiány miatt a helyi önkormányzat alárendeltségébe tartozó közterület-fenntartó vállalat által Nepálból hozott vendégmunkások – irányította rá a figyelmet az Ebihoreanul.ro.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!