Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/SW Umwelttechnik
Az idei első hét hónapban a nyers adatok szerint 1,8 százalékkal, a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint 1,4 százalékkal csökkent az ipari termelés Romániában 2023 azonos időszakához képest – közölte pénteken az Agerpres hírügynökség az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján.
2024. szeptember 13., 16:272024. szeptember 13., 16:27
2024. szeptember 13., 16:312024. szeptember 13., 16:31
A vizsgált időszakban a nyers adatok szerint a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 5,5 százalékkal, a feldolgozóipar 1,3 százalékkal, a kitermelőipar pedig 0,6 százalékkal esett vissza.
Tavaly júliushoz képest az idei hetedik hónapban a nyers adatok szerint 0,2 százalékkal nőtt az ipari termelés, miután a kitermelőipar 2,9 százalékkal többet termelt. Másrészt a villamosenergia-termelés, hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 0,2 százalékkal csökkent, a feldolgozóipar pedig az előző évi szinten stagnált.
A szezonális és naptárhatásokkal kiigazított adatok szerint 3,9 százalékkal csökkent az ipari termelés júliusban tavaly júliushoz mérten a feldolgozóipar teljesítményének 4,5 százalékos, illetve a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás teljesítményének 1,6 százalékos mérséklődése nyomán. Ezzel szemben a kitermelőipar teljesítménye 2,2 százalékkal nőtt.
Idén júniushoz viszonyítva júliusban a nyers adatok szerint 3 százalékkal nőtt az ipari termelés Romániában, miután a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás teljesítménye 10,7 százalékkal, a kitermelőiparé 4,6 százalékkal, a feldolgozóiparé 1,9 százalékkal emelkedett.
A kiigazított adatok szerint havi összevetésben 3,4 százalékkal visszaesett az ipari termelés a feldolgozóiparban regisztrált 4,6 százalékos mérséklődés nyomán. Ezzel szemben a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás teljesítménye 3,1, a kitermelőiparé 1,2 százalékkal emelkedett idén júliusban.
A jegybank szerint az idei év első hét hónapjában 15,178 milliárd euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya, 33,99 százalékkal nagyobb az előző év azonos időszakában jegyzett 11,328 milliárd eurós deficitnél. A közlemény szerint az áruforgalmi egyenleg 2,531 milliárd euróval magasabb deficitet, a szolgáltatási egyenleg 1,303 milliárd euróval alacsonyabb többletet, az elsődleges jövedelmek egyenlege 538 millió euróval magasabb hiányt, a másodlagos jövedelmek egyenlege pedig 522 millió euróval magasabb többletet mutatott.
A nemzeti bank adatai szerint 2024 januárja és júliusa között a teljes külső adósság 10,247 milliárd euróval 180,330 milliárd euróra nőtt. A hosszú lejáratú külső adósság 2024. július 31-én 131,851 milliárd eurót, a teljes külső adósság 73,1 százalékát tette ki, ami 8,3 százalékkal volt több, mint 2023. december 31-én. A rövid lejáratú külső adósság 2024. július 31-én 48,479 milliárd eurót, a teljes külső adósság 26,9 százalékát tette ki, ami 0,3 százalékkal volt több, mint 2023. december 31-én.
Alapvetően a tavalyi formátumban, viszont jelentős változásokkal, nagyobb megpályázható összeggel és önrésszel, rekordköltségvetéssel bonyolítják le idén a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programot.
Csütörtökön utalják a nyugdíjasok bankszámlájára az újraszámolt nyugdíjakat – tájékoztatott a bukaresti munkaügyi minisztérium.
Románia kompenzációt fog kérni az Európai Uniótól (EU), mivel ebben a térségben az energiaárak jóval magasabbak, mint Nyugat-Európában – jelentette ki egy csütörtöki szakkonferencián az energiaügyi miniszter.
A lehető legrövidebb időn belül korrigálják azoknak a helyzetét, akiknél eltérések tapasztalhatók az újraszámolt nyugdíjról szóló határozat és a kikézbesített nyugdíjszelvény között – közölte szerda este az Országos Nyugdíjpénztár.
A postai szolgáltatások, a légi szállítás és a burgonya drágult meg a legnagyobb mértékben 2024 augusztusában 2023 augusztusához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Üres az államkassza: az RMDSZ szerint legalábbis ez derül ki abból a péntek délután közzétett kormányrendeletből, amely kimondja, hogy számos beruházási program finanszírozását felfüggesztik. Cseke Attila szenátor szerint cégek egész sora juthat csődbe.
Újfajta húskészítményekből álló e-mentes termékcsaláddal növelné forgalmát a magyarországi piacon a sepsiszentgyörgyi Bertis csoport.
Mintegy 55 milliárd lejjel, azaz 11 milliárd euróval gazdagodott a 16 erdélyi megye az Európai Unió 2014-2020 közötti támogatási ciklusában, a 2023 végéig kifutott pályázatoknak köszönhetően.
Az euróövezet és az Európai Unió gazdasága a második negyedévben enyhén növekedett az előző negyedévhez képest, míg Románia gazdasági teljesítményének növekedése a legszerényebb volt az Unióban.
Az Európai Bizottság a közeljövőben gyökeresen átalakítaná az uniós agrártámogatási rendszert, elsősorban a területalapú támogatások összege és kedvezményezettjei változnának meg.
szóljon hozzá!