A hús-, a tej- és a növényi olajok drágulásának hatására nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke
Fotó: Rostás Szabolcs
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az ENSZ római székhelyű Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
2025. július 07., 09:432025. július 07., 09:43
A nemzetközi élelmiszer-nyersanyagárak irányadó árindexe 128 pont lett júniusban, 0,5 százalékkal magasabb a májusinál.
A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag – növényi olajok, gabonatermények, húsfélék, tejtermékek és a cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe. A mutató tavalyi átlaga 122 pont volt, 2,1 százalékkal alacsonyabb a 2023. évinél.
A FAO gabonaárindexe 1,5 százalékkal csökkent májushoz képest. Ezt elsősorban az okozta, hogy a kukorica ára második hónapja csökken a bőséges argentínai és brazíliai kínálat hatására. Ezzel szemben a búza ára nőtt az Európai Unió, Oroszország és az Egyesült Államok egyes részein tapasztalt kedvezőtlen időjárás miatt. A rizs nemzetközi ára kissé csökkent.
A növényi olajár-index 2,3 százalékkal emelkedett főként a pálma-, szója- és repceolaj drágulása nyomán. A napraforgóolaj ára csökkent a fekete-tengeri régió javuló terméskilátásainak köszönhetően.
A tejtermékek árát tükröző index júniusban 0,5 százalékkal emelkedett májushoz képest, ezen belül a vaj ára rekordszintre nőtt. A sajtárak a harmadik egymást követő hónapban emelkedtek, míg a tejporok ára csökkent a visszafogott globális kereslet és a bőséges kínálat miatt.
A FAO cukorár-indexe 5,2 százalékkal mérséklődött júniusban havi szinten, a negyedik egymást követő hónapban jegyeztek föl csökkenést és ezzel 2021 áprilisa óta a legalacsonyabb szintre süllyedt a mutató. A csökkenést a javuló brazil, indiai és thaiföldi termeléskilátások okozták.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
szóljon hozzá!