Döcögve indul az e-számlázási rendszer, a kezdeti lépések sok fejtörést okoznak a vállalkozóknak

Döcögve indul az e-számlázási rendszer, a kezdeti lépések sok fejtörést okoznak a vállalkozóknak

Fotó: Képernyőmentés

Alig két hete vette kezdetét a 2024-es év, máris áll a bál az adózással kapcsolatok adminisztratív teendők, pontosabban az elektronikus számlák háza táján, melytől az adóhatóság az adócsalások jelentős hányadának kiküszöbölését reméli. Miközben a pénzügyminisztérium hatékonynak tartja a rendszert, sokan arra panaszkodnak, hogy nem tudnak belépni az országos adóhatóság (ANAF) online rendszerébe, vannak, akik a számla kiállításához (és fogadáshoz) szükséges felhasználói fiók létrehozásával nem boldogulnak rendszerhiba miatt, mások esetében pedig a rendszer egyes moduljai egyszerűen nem működtek.

Tóth Gödri Iringó

2024. január 16., 10:072024. január 16., 10:07

Ettől az évtől kötelező a romániai cégeknek és az engedélyezett természetes személyeknek (PFA) is áttérniük az elektronikus számlázási rendszerre (eFactura), azaz elektronikus formában kell kiállítaniuk a számláikat a jogi személyek számára. Ehhez szükséges pénzügyminisztérium által frissen útjára indított számlázó, számlafeldolgozó és rendszerező program használata, valamint egy elektronikus aláírás megvásárlása is.

Bár elméletben viszonylag egyszerűen hangzik a folyamat, már az év első napjaiban nehézségekbe ütköztek a vállalkozók.

Sajtóbeszámolók, illetve a különböző vállalkozói Facebook-csoportokban olvasható bejegyzések szerint egyáltalán nem indult zökkenőmentesen az elektronikus számlázási rendszer. Sokan arra panaszkodnak, hogy nem tudnak belépni az országos adóhatóság (ANAF) online rendszerébe, az ún. Privát Virtuális Térbe (SPV), vannak, akik a számla kiállításához (és fogadáshoz) szükséges felhasználói fiók létrehozásával nem boldogulnak rendszerhiba miatt, mások azt mondják, hogy a rendszer egyes moduljai egyszerűen nem működtek számukra.

Előfordulnak olyan esetek is, amikor egyes számlák többször is megjelennek a rendszerben.

Az első hetek nehézségei, technikai problémái ellenére a bukaresti pénzügyminisztérium bejelentette, hogy az e-Factura rendszer hatékonynak bizonyul, hiszen működésének első napjaiban több mint 5 millió számla került sikeresen feltöltésre. Marcel Boloș, a pénzügyi tárca vezetője annak ellenére is bizakodó, hogy a rendszerben kitartóan fennáll egy probléma: egy-egy számla úgy jelenhet meg a rendszerben, mintha többször is feltöltötték volna. A Hotnews portál információi szerint

a hibát olyan nagy cégek is észlelték, mint például az Orange Romania mobil- és internetszolgáltató, amelyek információk szerint a probléma miatt felvették a kapcsolatot az illetékes hatóságokkal a gyors megoldás reményében.

Boloș azt ígérte, hogy a többszörös számlázási problémát meg fogják oldani: olyan mechanizmusokat fognak beiktatni a rendszerbe, melyek automatikusan törlik majd a többször szereplő számlákat. Hozzátette, hogy a rendszer bevezetése akkor is fontos lépésnek számít, ha kezdetben kihívásokat generál. A tárcavezető leszögezte, hogy a számlázási platformok képviselőivel való rendszeres, heti technikai találkozók és szoros együttműködés révén igyekeznek orvosolni a problémákat. Rámutatott arra is, hogy az elektronikus számlázási rendszert az Európai Bizottság javaslatai nyomán vezették be annak reményében, hogy hatékony eszköz lehet az általános forgalmi adóval (áfa, TVA) kapcsolatos csalások kiküszöbölésére.

Galéria

Fotó: ANAF

A helyzetet nehezíti azonban, hogy az új rendszer bevezetése nem csak a nagy cégeket – amelyek rendelkeznek a témában jártas könyvelőkkel –, hanem az engedélyezett természetes személyeket is érinti. Már egy-két nappal a rendszer elindulása után tele voltak a fórumok és a közösségimédia-csoportok segélykérő üzenetekkel, bejegyzésekkel. Bár az országos adóhatóság kibocsátott egy PDF formátumú útmutatót és egy Youtube-videót is a rendszer tudnivalói kapcsán, a legtöbben csak honfitársaik tanácsai, segítsége által találnak megoldást a problémájukra – ha egyáltalán létezik megoldás.

Azt is tudni kell, hogy a legismertebb számlázószoftverek (Smartbill, Easybill, Oblio, stb.) integrálva vannak az állami rendszerbe.

Aki nem használt ilyen programot (amelyek néha ingyenesek, míg másoknak az éves előfizetése eléri az 500 lejt) a számlái kiállítására, az választja az ANAF rendszerét erre a célra – amit sokan bonyolultnak tekintenek. A folyamat nem ér véget a számla kiállításával, hanem azt még érvényesíteni kell az országos adóhatóság (ANAF) online rendszerében (SPV). Ez a lépés tűnik jelenleg a legproblematikusabbnak, és ezt segítenek kiküszöbölni számlázószoftverek, melyek közül a legtöbb össze van kötve az SPV-vel, így a számlák átküldése, érvényesítése az országos rendszerben automatikusan történik.

A számlák feltöltése kapcsán kiderült még, hogy számít például az is, hogy a felhasználó milyen böngészőben próbálja elvégezni a feltöltést, illetve a böngésző beállításain is múlik, hogy sikerül-e (sokaknak csak az Internet Explorerben, illetve az Edge-ben működik).

De akadnak olyanok is, akiknek például csak a böngészőjük inkognitó módjában működik a rendszer. Ezeket a „cseleket” a felhasználóknak maguknak kellett kitapasztalniuk. Sokan arra panaszkodnak, hogy a rendszer számukra érthetetlen (BT-110, BT-112, BR-CO-25) hibakódokat ad ki, és nincs olyan segédanyag, mellyel értelmezni tudnák azokat.

A Facebook-csoportokban jelzett problémák alapján az is kiderül, hogy

sokak számára a nehézségek sora nem is a feltöltéssel kezdődik, hanem a rendszer használatához szükséges elektronikus aláírás beszerzésével.

(A kevés számlát kiállító egyéni magánvállalkozók számára ez elméletileg nem szükséges). Le kell szögezni. hogy egyrészt az elektronikus aláírás megkövetel bizonyos anyagi kiadást – ára egy évre 100-150 lej körül mozog, de nagyon eltérők, változók a különböző cégek különböző időtartamú csomagjai, találni olyan ajánlatot is, ahol egy évre több mint 500 lejbe kerül. Az elektronikus aláírás online megvásárlása sok meglepetést okozhat, egyrészt a legtöbb honlapon csak standard munkaidőben, reggel 9-től délután 5-ig lehet lebonyolítani a tranzakciót, másrészt az online, kamerás azonosítás egyszerre okozhat sok bosszúságot és derűs pillanatot (a beszámolók szerint).

Vannak olyan cégek, amelyek csak tokenes opciót ajánlanak, azaz egy kis elektromos eszköz is szükséges az aláírás használatához, amit rendszerint gyorsfutárral küldenek el az ügyfélnek.

Emellett léteznek olyanok is, amelyek tokenmentest is (ehhez okostelefon szükséges).

A beszámolók alapján noha az eFactura rendszerével nem túl pozitívok az első tapasztalatok, a számlázó programokat, illetve az elektronikus aláírásokat értékesítő cégek esetében annál inkább. Nagyon sokan dicsérik a kedves, felkészült és gyors ügyfélszolgálatokat, amelyek munkatársai nagyon sok olyan tanáccsal tudnak segíteni az állami rendszer kapcsán is mindarról, amit a hatóságok nem közöltek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén
2024. április 04., csütörtök

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy szerinte az év végére 5 százalék alá csökken az infláció és nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány.

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány
2024. április 04., csütörtök

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés

Április 8-tól, hétfőtől idén immár másodszor drágul a cigaretta Romániában. 2023 első napja óta ez már az ötödik cigarettaáremelés.

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés
2024. április 04., csütörtök

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program

Miközben pár évvel ezelőtt még pillanatok alatt kimerült az Első otthon, majd Új otthon programra szánt keret, mára már alig mutatkozik érdeklődés az állami garanciával zajló lakásvásárlási program iránt.

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program
2024. április 03., szerda

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD

A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) megerősítette: július elsejétől 3700 lejre nő a bruttó minimálbér Romániában, összhangban az európai minimálbér idei bevezetésével.

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD
2024. április 03., szerda

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama, de a főbb devizákhoz mérten erősödött a lej

A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany szerdán 336,9552 lejt ért, miután hétfőn 336,2958 lej volt az ára. Ezzel a nemesfém ára 65,94 banival drágult, és újabb rekordot döntött.

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama, de a főbb devizákhoz mérten erősödött a lej
2024. április 03., szerda

Jól jön a bajban a lakásbiztosítás: több mint 169 millió lej kártérítést fizettek tavaly a biztosítók

Több mint 169 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly a biztosítótársaságok különféle lakáskárok miatt, 63 százalékkal nagyobb összeget, mint egy évvel korábban – közölte szerdán a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR).

Jól jön a bajban a lakásbiztosítás: több mint 169 millió lej kártérítést fizettek tavaly a biztosítók
2024. április 03., szerda

Tajvani chipgyártó cég nyit üzemet Nagyváradon

Nagyváradon nyit üzemet az Etron Technology tajvani chipgyártó vállalat – közölte szerdán a CTP kereskedelmi ingatlanfejlesztő cég.

Tajvani chipgyártó cég nyit üzemet Nagyváradon
2024. április 03., szerda

Egy hajszálnyival nőtt a személyszállító vonatok sebessége, a tehervonatok viszont egyre lassabban közlekednek

A múlt évben a vasúti személyszállításban 5,4 százalékkal nőtt az utasok és 6,1 százalékkal az utaskilométerek száma 2022-höz képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet szerdán közzétett adataiból.

Egy hajszálnyival nőtt a személyszállító vonatok sebessége, a tehervonatok viszont egyre lassabban közlekednek
2024. április 03., szerda

Romániai abszurd: a közeli Brassó helyett a tengerpartig utaztatnák a székelyföldi vállalkozókat elszámolásra

Akár 600 kilométert is kell utazniuk a székelyföldi vállalkozásoknak, hogy elszámolják támogatási költségeiket – erről döntött előbb a kormány, majd hétfőn a szenátus is jóváhagyta.

Romániai abszurd: a közeli Brassó helyett a tengerpartig utaztatnák a székelyföldi vállalkozókat elszámolásra