Döcögve indul az e-számlázási rendszer, a kezdeti lépések sok fejtörést okoznak a vállalkozóknak

Döcögve indul az e-számlázási rendszer, a kezdeti lépések sok fejtörést okoznak a vállalkozóknak

Fotó: Képernyőmentés

Alig két hete vette kezdetét a 2024-es év, máris áll a bál az adózással kapcsolatok adminisztratív teendők, pontosabban az elektronikus számlák háza táján, melytől az adóhatóság az adócsalások jelentős hányadának kiküszöbölését reméli. Miközben a pénzügyminisztérium hatékonynak tartja a rendszert, sokan arra panaszkodnak, hogy nem tudnak belépni az országos adóhatóság (ANAF) online rendszerébe, vannak, akik a számla kiállításához (és fogadáshoz) szükséges felhasználói fiók létrehozásával nem boldogulnak rendszerhiba miatt, mások esetében pedig a rendszer egyes moduljai egyszerűen nem működtek.

Tóth Gödri Iringó

2024. január 16., 10:072024. január 16., 10:07

Ettől az évtől kötelező a romániai cégeknek és az engedélyezett természetes személyeknek (PFA) is áttérniük az elektronikus számlázási rendszerre (eFactura), azaz elektronikus formában kell kiállítaniuk a számláikat a jogi személyek számára. Ehhez szükséges pénzügyminisztérium által frissen útjára indított számlázó, számlafeldolgozó és rendszerező program használata, valamint egy elektronikus aláírás megvásárlása is.

Bár elméletben viszonylag egyszerűen hangzik a folyamat, már az év első napjaiban nehézségekbe ütköztek a vállalkozók.

Sajtóbeszámolók, illetve a különböző vállalkozói Facebook-csoportokban olvasható bejegyzések szerint egyáltalán nem indult zökkenőmentesen az elektronikus számlázási rendszer. Sokan arra panaszkodnak, hogy nem tudnak belépni az országos adóhatóság (ANAF) online rendszerébe, az ún. Privát Virtuális Térbe (SPV), vannak, akik a számla kiállításához (és fogadáshoz) szükséges felhasználói fiók létrehozásával nem boldogulnak rendszerhiba miatt, mások azt mondják, hogy a rendszer egyes moduljai egyszerűen nem működtek számukra.

Előfordulnak olyan esetek is, amikor egyes számlák többször is megjelennek a rendszerben.

Az első hetek nehézségei, technikai problémái ellenére a bukaresti pénzügyminisztérium bejelentette, hogy az e-Factura rendszer hatékonynak bizonyul, hiszen működésének első napjaiban több mint 5 millió számla került sikeresen feltöltésre. Marcel Boloș, a pénzügyi tárca vezetője annak ellenére is bizakodó, hogy a rendszerben kitartóan fennáll egy probléma: egy-egy számla úgy jelenhet meg a rendszerben, mintha többször is feltöltötték volna. A Hotnews portál információi szerint

a hibát olyan nagy cégek is észlelték, mint például az Orange Romania mobil- és internetszolgáltató, amelyek információk szerint a probléma miatt felvették a kapcsolatot az illetékes hatóságokkal a gyors megoldás reményében.

Boloș azt ígérte, hogy a többszörös számlázási problémát meg fogják oldani: olyan mechanizmusokat fognak beiktatni a rendszerbe, melyek automatikusan törlik majd a többször szereplő számlákat. Hozzátette, hogy a rendszer bevezetése akkor is fontos lépésnek számít, ha kezdetben kihívásokat generál. A tárcavezető leszögezte, hogy a számlázási platformok képviselőivel való rendszeres, heti technikai találkozók és szoros együttműködés révén igyekeznek orvosolni a problémákat. Rámutatott arra is, hogy az elektronikus számlázási rendszert az Európai Bizottság javaslatai nyomán vezették be annak reményében, hogy hatékony eszköz lehet az általános forgalmi adóval (áfa, TVA) kapcsolatos csalások kiküszöbölésére.

Galéria

Fotó: ANAF

A helyzetet nehezíti azonban, hogy az új rendszer bevezetése nem csak a nagy cégeket – amelyek rendelkeznek a témában jártas könyvelőkkel –, hanem az engedélyezett természetes személyeket is érinti. Már egy-két nappal a rendszer elindulása után tele voltak a fórumok és a közösségimédia-csoportok segélykérő üzenetekkel, bejegyzésekkel. Bár az országos adóhatóság kibocsátott egy PDF formátumú útmutatót és egy Youtube-videót is a rendszer tudnivalói kapcsán, a legtöbben csak honfitársaik tanácsai, segítsége által találnak megoldást a problémájukra – ha egyáltalán létezik megoldás.

Azt is tudni kell, hogy a legismertebb számlázószoftverek (Smartbill, Easybill, Oblio, stb.) integrálva vannak az állami rendszerbe.

Aki nem használt ilyen programot (amelyek néha ingyenesek, míg másoknak az éves előfizetése eléri az 500 lejt) a számlái kiállítására, az választja az ANAF rendszerét erre a célra – amit sokan bonyolultnak tekintenek. A folyamat nem ér véget a számla kiállításával, hanem azt még érvényesíteni kell az országos adóhatóság (ANAF) online rendszerében (SPV). Ez a lépés tűnik jelenleg a legproblematikusabbnak, és ezt segítenek kiküszöbölni számlázószoftverek, melyek közül a legtöbb össze van kötve az SPV-vel, így a számlák átküldése, érvényesítése az országos rendszerben automatikusan történik.

A számlák feltöltése kapcsán kiderült még, hogy számít például az is, hogy a felhasználó milyen böngészőben próbálja elvégezni a feltöltést, illetve a böngésző beállításain is múlik, hogy sikerül-e (sokaknak csak az Internet Explorerben, illetve az Edge-ben működik).

De akadnak olyanok is, akiknek például csak a böngészőjük inkognitó módjában működik a rendszer. Ezeket a „cseleket” a felhasználóknak maguknak kellett kitapasztalniuk. Sokan arra panaszkodnak, hogy a rendszer számukra érthetetlen (BT-110, BT-112, BR-CO-25) hibakódokat ad ki, és nincs olyan segédanyag, mellyel értelmezni tudnák azokat.

A Facebook-csoportokban jelzett problémák alapján az is kiderül, hogy

sokak számára a nehézségek sora nem is a feltöltéssel kezdődik, hanem a rendszer használatához szükséges elektronikus aláírás beszerzésével.

(A kevés számlát kiállító egyéni magánvállalkozók számára ez elméletileg nem szükséges). Le kell szögezni. hogy egyrészt az elektronikus aláírás megkövetel bizonyos anyagi kiadást – ára egy évre 100-150 lej körül mozog, de nagyon eltérők, változók a különböző cégek különböző időtartamú csomagjai, találni olyan ajánlatot is, ahol egy évre több mint 500 lejbe kerül. Az elektronikus aláírás online megvásárlása sok meglepetést okozhat, egyrészt a legtöbb honlapon csak standard munkaidőben, reggel 9-től délután 5-ig lehet lebonyolítani a tranzakciót, másrészt az online, kamerás azonosítás egyszerre okozhat sok bosszúságot és derűs pillanatot (a beszámolók szerint).

Vannak olyan cégek, amelyek csak tokenes opciót ajánlanak, azaz egy kis elektromos eszköz is szükséges az aláírás használatához, amit rendszerint gyorsfutárral küldenek el az ügyfélnek.

Emellett léteznek olyanok is, amelyek tokenmentest is (ehhez okostelefon szükséges).

A beszámolók alapján noha az eFactura rendszerével nem túl pozitívok az első tapasztalatok, a számlázó programokat, illetve az elektronikus aláírásokat értékesítő cégek esetében annál inkább. Nagyon sokan dicsérik a kedves, felkészült és gyors ügyfélszolgálatokat, amelyek munkatársai nagyon sok olyan tanáccsal tudnak segíteni az állami rendszer kapcsán is mindarról, amit a hatóságok nem közöltek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 10., szerda

Közel másfélszer nagyobb a városi háztartások bevétele, mint a vidéken élőké

Az idei első negyedévben 8049 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3210 lej az egy főre jutó bevétel; ez 7,3, illetve 7 százalékos növekedést jelent 2023 utolsó negyedévéhez képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Közel másfélszer nagyobb a városi háztartások bevétele, mint a vidéken élőké
2024. július 09., kedd

Tömeges elbocsátásba fog a legnagyobb román informatikai cég

Elbocsátja alkalmazottainak 10 százalékát a legnagyobb román informatikai cég, az UiPath – jelentette be a vállalat kedden.

Tömeges elbocsátásba fog a legnagyobb román informatikai cég
2024. július 09., kedd

Magyar kezdeményezésre 11 uniós tagország leállítaná a kínai műmézek behozatalát

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület kezdeményezésére 11 uniós tagország 14 méhészeti szervezete nyújtott be közös antidömping panaszt az ázsiai műmézek behozatali korlátozására. A román szakminisztérium is aláírta a kezdeményezést.

Magyar kezdeményezésre 11 uniós tagország leállítaná a kínai műmézek behozatalát
2024. július 09., kedd

Felesleges bajuszhuzigálássá törpült a bankok ellen indított hadjárat

Jogerősen is elvesztette az első bírósági pert az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a bankokkal szemben.

Felesleges bajuszhuzigálássá törpült a bankok ellen indított hadjárat
2024. július 09., kedd

Szúrja a román állam szemét a Mol terjeszkedési szándéka? – Ellenzik a Lukoil érdekeltségeinek átvételét sajtóhírek szerint

A Mol olajipari vállalat tárgyalásokat folytatott az orosz Lukoil vállalattal romániai érdekeltségeinek esetleges megvásárlásáról – értesült a bukaresti sajtó. Információik szerint a román állam képviselői „határozottan ellenzik” az üzletet.

Szúrja a román állam szemét a Mol terjeszkedési szándéka? – Ellenzik a Lukoil érdekeltségeinek átvételét sajtóhírek szerint
2024. július 09., kedd

Felszálltak a Tarom-gépek, sikerült megállapodni a munkát rajtaütésszerűen beszüntető pilótákkal

A Tarom vezetősége párbeszédet folytatott és megállapodott a repülőszemélyzettel, így kedd reggel már mind a belföldi, mind a nemzetközi járatok a menetrend szerint közlekednek – tájékoztatott kedden a légitársaság.

Felszálltak a Tarom-gépek, sikerült megállapodni a munkát rajtaütésszerűen beszüntető pilótákkal
2024. július 09., kedd

Energiafüggetlenség otthon: mennyit kell befektetni, hogy ne kelljen rezsit fizetni?

A válságok, klímaaggodalmak láttán egyre többen függetlenednének a földgáz és elektromos áram világpiaci árának érthetetlen váltakozásától, kiszámíthatatlanságától, így töretlen a megújuló forrásokat felhasználó energiatermelő berendezések népszerűsége.

Energiafüggetlenség otthon: mennyit kell befektetni, hogy ne kelljen rezsit fizetni?
2024. július 09., kedd

2,5 millió eurós veszteséget okozhattak a Taromnak a bérükkel és munkakörülményeikkel elégedetlen pilóták

Mintegy 2,5 millió euró veszteséget okozott a Tarom légitársaságnak a pilóták hétfői tiltakozó akciója – közölte a romániai pilóták szakszervezete (SPLR).

2,5 millió eurós veszteséget okozhattak a Taromnak a bérükkel és munkakörülményeikkel elégedetlen pilóták
2024. július 08., hétfő

Hétfőtől ismét jegyezhet – akár online is – Tezaur államkötvényeket a lakosság

Hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – közölte a pénzügyminisztérium.

Hétfőtől ismét jegyezhet – akár online is – Tezaur államkötvényeket a lakosság
2024. július 08., hétfő

Fejenként közel öt és fél gramm arany jut minden egyes román állampolgárra, viszonylag jelentős a román aranykészlet

Előkelő helyen áll Románia a volt kommunista országok között a felhalmozott aranykészlet tekintetében, csupán egy ország előzi meg – derül ki a friss kimutatásokból.

Fejenként közel öt és fél gramm arany jut minden egyes román állampolgárra, viszonylag jelentős a román aranykészlet