Fotó: Képernyőmentés
Alig két hete vette kezdetét a 2024-es év, máris áll a bál az adózással kapcsolatok adminisztratív teendők, pontosabban az elektronikus számlák háza táján, melytől az adóhatóság az adócsalások jelentős hányadának kiküszöbölését reméli. Miközben a pénzügyminisztérium hatékonynak tartja a rendszert, sokan arra panaszkodnak, hogy nem tudnak belépni az országos adóhatóság (ANAF) online rendszerébe, vannak, akik a számla kiállításához (és fogadáshoz) szükséges felhasználói fiók létrehozásával nem boldogulnak rendszerhiba miatt, mások esetében pedig a rendszer egyes moduljai egyszerűen nem működtek.
2024. január 16., 10:072024. január 16., 10:07
Ettől az évtől kötelező a romániai cégeknek és az engedélyezett természetes személyeknek (PFA) is áttérniük az elektronikus számlázási rendszerre (eFactura), azaz elektronikus formában kell kiállítaniuk a számláikat a jogi személyek számára. Ehhez szükséges pénzügyminisztérium által frissen útjára indított számlázó, számlafeldolgozó és rendszerező program használata, valamint egy elektronikus aláírás megvásárlása is.
Sajtóbeszámolók, illetve a különböző vállalkozói Facebook-csoportokban olvasható bejegyzések szerint egyáltalán nem indult zökkenőmentesen az elektronikus számlázási rendszer. Sokan arra panaszkodnak, hogy nem tudnak belépni az országos adóhatóság (ANAF) online rendszerébe, az ún. Privát Virtuális Térbe (SPV), vannak, akik a számla kiállításához (és fogadáshoz) szükséges felhasználói fiók létrehozásával nem boldogulnak rendszerhiba miatt, mások azt mondják, hogy a rendszer egyes moduljai egyszerűen nem működtek számukra.
Az első hetek nehézségei, technikai problémái ellenére a bukaresti pénzügyminisztérium bejelentette, hogy az e-Factura rendszer hatékonynak bizonyul, hiszen működésének első napjaiban több mint 5 millió számla került sikeresen feltöltésre. Marcel Boloș, a pénzügyi tárca vezetője annak ellenére is bizakodó, hogy a rendszerben kitartóan fennáll egy probléma: egy-egy számla úgy jelenhet meg a rendszerben, mintha többször is feltöltötték volna. A Hotnews portál információi szerint
Boloș azt ígérte, hogy a többszörös számlázási problémát meg fogják oldani: olyan mechanizmusokat fognak beiktatni a rendszerbe, melyek automatikusan törlik majd a többször szereplő számlákat. Hozzátette, hogy a rendszer bevezetése akkor is fontos lépésnek számít, ha kezdetben kihívásokat generál. A tárcavezető leszögezte, hogy a számlázási platformok képviselőivel való rendszeres, heti technikai találkozók és szoros együttműködés révén igyekeznek orvosolni a problémákat. Rámutatott arra is, hogy az elektronikus számlázási rendszert az Európai Bizottság javaslatai nyomán vezették be annak reményében, hogy hatékony eszköz lehet az általános forgalmi adóval (áfa, TVA) kapcsolatos csalások kiküszöbölésére.
Fotó: ANAF
A helyzetet nehezíti azonban, hogy az új rendszer bevezetése nem csak a nagy cégeket – amelyek rendelkeznek a témában jártas könyvelőkkel –, hanem az engedélyezett természetes személyeket is érinti. Már egy-két nappal a rendszer elindulása után tele voltak a fórumok és a közösségimédia-csoportok segélykérő üzenetekkel, bejegyzésekkel. Bár az országos adóhatóság kibocsátott egy PDF formátumú útmutatót és egy Youtube-videót is a rendszer tudnivalói kapcsán, a legtöbben csak honfitársaik tanácsai, segítsége által találnak megoldást a problémájukra – ha egyáltalán létezik megoldás.
Aki nem használt ilyen programot (amelyek néha ingyenesek, míg másoknak az éves előfizetése eléri az 500 lejt) a számlái kiállítására, az választja az ANAF rendszerét erre a célra – amit sokan bonyolultnak tekintenek. A folyamat nem ér véget a számla kiállításával, hanem azt még érvényesíteni kell az országos adóhatóság (ANAF) online rendszerében (SPV). Ez a lépés tűnik jelenleg a legproblematikusabbnak, és ezt segítenek kiküszöbölni számlázószoftverek, melyek közül a legtöbb össze van kötve az SPV-vel, így a számlák átküldése, érvényesítése az országos rendszerben automatikusan történik.
De akadnak olyanok is, akiknek például csak a böngészőjük inkognitó módjában működik a rendszer. Ezeket a „cseleket” a felhasználóknak maguknak kellett kitapasztalniuk. Sokan arra panaszkodnak, hogy a rendszer számukra érthetetlen (BT-110, BT-112, BR-CO-25) hibakódokat ad ki, és nincs olyan segédanyag, mellyel értelmezni tudnák azokat.
A Facebook-csoportokban jelzett problémák alapján az is kiderül, hogy
(A kevés számlát kiállító egyéni magánvállalkozók számára ez elméletileg nem szükséges). Le kell szögezni. hogy egyrészt az elektronikus aláírás megkövetel bizonyos anyagi kiadást – ára egy évre 100-150 lej körül mozog, de nagyon eltérők, változók a különböző cégek különböző időtartamú csomagjai, találni olyan ajánlatot is, ahol egy évre több mint 500 lejbe kerül. Az elektronikus aláírás online megvásárlása sok meglepetést okozhat, egyrészt a legtöbb honlapon csak standard munkaidőben, reggel 9-től délután 5-ig lehet lebonyolítani a tranzakciót, másrészt az online, kamerás azonosítás egyszerre okozhat sok bosszúságot és derűs pillanatot (a beszámolók szerint).
Emellett léteznek olyanok is, amelyek tokenmentest is (ehhez okostelefon szükséges).
A beszámolók alapján noha az eFactura rendszerével nem túl pozitívok az első tapasztalatok, a számlázó programokat, illetve az elektronikus aláírásokat értékesítő cégek esetében annál inkább. Nagyon sokan dicsérik a kedves, felkészült és gyors ügyfélszolgálatokat, amelyek munkatársai nagyon sok olyan tanáccsal tudnak segíteni az állami rendszer kapcsán is mindarról, amit a hatóságok nem közöltek.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!