Szeptemberben az augusztusi 5,9 százalékról 4,9 százalékra csökkent az infláció az Európai Unióban, Romániában pedig 9,3 százalékról 9,2 százalékra mérséklődött – közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán.
2023. október 18., 15:572023. október 18., 15:57
Az EU tagállamai közül szeptemberben Magyarországon (12,2 százalék) és Romániában (9,2) volt a legmagasabb az infláció, a legalacsonyabb pedig Hollandiában (mínusz 0,3), Dániában (0,6) és Belgiumban (0,7).
Az Eurostat adatai szerint az euróövezetben az augusztusi 5,2 százalékról 4,3 százalékra mérséklődött szeptemberben az infláció. Az energia és az élelmiszerek nélkül számolt fogyasztói árindex, a maginfláció 4,5 százalékra lassult az augusztusi 5,3 százalékról. Az alkoholos és dohánytermékek kizárásával számolt mutató szintén csökkent, az augusztusi 9,7 százalékról 8,8 százalékra. A monetáris politikájának kidolgozásakor az Európai Központi Bank a maginflációt veszi alapul.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint Romániában az augusztusi 9,4 százalékról szeptemberben 8,8 százalékra csökkent az éves infláció.
Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált éves harmonizált fogyasztói árindex (HICP) éves összevetésben 9,2 százalékos volt szeptemberben.
A Román Nemzeti Bank (BNR) október eleji becslései szerint az éves inflációs ráta a legutóbbi (2023. augusztusi) középtávú előrejelzéssel összhangban ez év végéig tovább csökken, főként a bázishatások és egyes nyersanyagárak visszaesése, valamint a bőséges hazai termés és az alapélelmiszerek árrésének ideiglenes korlátozása miatt.
Augusztusban a BNR az év végére 7,5 százalékosra, jövő év végére pedig 4,4 százalékosra javította az inflációs várakozásait.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!