Fotó: Mediafax
2007. október 12., 00:002007. október 12., 00:00
Blãnculescu azzal indokolja álláspontját, hogy a vállalat 800 millió eurós tartozásának elengedését még 2006 júniusában a bukaresti táblabíróság végleges döntés révén jóváhagyta, s ez kedden vált visszavonhatatlanná. Az egykori elnök, jelenleg a Pénzügyi Tanácsadó és Nyomozó Hivatal vezetõje egyébként arra is rámutatott, hogy a tartozás tulajdonképpen a vámhivatal egyik alkalmazottjának tévedésén alapul, amelyet a kétéves per során sikerült tisztázni. Az ítélõszék a Daewoo javára ítélt a craiovai adó- és vámhivatallal szemben, így a szerzõdéssel kapcsolatos EB-fenntartások egy része tárgytalanná vált.
Mint azt már lapunkban jeleztük, az EB vizsgálatot indít Románia ellen, annak felderítésére, hogy a kormány az eladás során nem hozta-e másokhoz képest elõnyösebb helyzetbe a Ford autóipari céget, bizonyos kötelezettségvállalások ellenében. Az EB képviselõi egyben arra is kíváncsiak, hogy a Tãriceanu-kabinet miért mulasztotta el megfelelõ idõben értesíteni a testületet egy olyan tranzakcióról, amelynek értéke (összesen 734 millió euró) jelentõs mértékben befolyásolja az Európai Unió gépjármûpiacát. Ellenõrizni akarják azt az értesülést is, miszerint Románia ígéretet tett a Daewoo adósságai elengedésére vagy garantálására a Fordnak, amit más érdeklõdõknek nem ajánlott fel. Az Unió végrehajtó testülete elrendelte, hogy Románia szüntesse be a craiovai vállalat állami támogatását. Ezzel gyakorlatilag leállította a cégeladást addig, amíg nem tisztázódnak a veszteséges vállalat privatizálásának körülményei a cég tavalyi, a csõdbe jutott dél-koreai Daewoo-cégtõl történt átvétele után. Az EB-illetékesek sérelmezik még, hogy a privatizációs szerzõdés bizonyos passzusai állami támogatásként értelmezhetõek. Ilyenek például az alkalmazottak átképzésére vonatkozó elõírások.
John Fleming a Ford európai részlegének vezetõje csütörtökön úgy nyilatkozott: a vállalat képviselõi már pénteken értesültek a lehetséges vizsgálatról, s ezt kiábrándító lépésnek tartják a testület részérõl.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.