Fotó: Mediafax
2007. október 12., 00:002007. október 12., 00:00
Blãnculescu azzal indokolja álláspontját, hogy a vállalat 800 millió eurós tartozásának elengedését még 2006 júniusában a bukaresti táblabíróság végleges döntés révén jóváhagyta, s ez kedden vált visszavonhatatlanná. Az egykori elnök, jelenleg a Pénzügyi Tanácsadó és Nyomozó Hivatal vezetõje egyébként arra is rámutatott, hogy a tartozás tulajdonképpen a vámhivatal egyik alkalmazottjának tévedésén alapul, amelyet a kétéves per során sikerült tisztázni. Az ítélõszék a Daewoo javára ítélt a craiovai adó- és vámhivatallal szemben, így a szerzõdéssel kapcsolatos EB-fenntartások egy része tárgytalanná vált.
Mint azt már lapunkban jeleztük, az EB vizsgálatot indít Románia ellen, annak felderítésére, hogy a kormány az eladás során nem hozta-e másokhoz képest elõnyösebb helyzetbe a Ford autóipari céget, bizonyos kötelezettségvállalások ellenében. Az EB képviselõi egyben arra is kíváncsiak, hogy a Tãriceanu-kabinet miért mulasztotta el megfelelõ idõben értesíteni a testületet egy olyan tranzakcióról, amelynek értéke (összesen 734 millió euró) jelentõs mértékben befolyásolja az Európai Unió gépjármûpiacát. Ellenõrizni akarják azt az értesülést is, miszerint Románia ígéretet tett a Daewoo adósságai elengedésére vagy garantálására a Fordnak, amit más érdeklõdõknek nem ajánlott fel. Az Unió végrehajtó testülete elrendelte, hogy Románia szüntesse be a craiovai vállalat állami támogatását. Ezzel gyakorlatilag leállította a cégeladást addig, amíg nem tisztázódnak a veszteséges vállalat privatizálásának körülményei a cég tavalyi, a csõdbe jutott dél-koreai Daewoo-cégtõl történt átvétele után. Az EB-illetékesek sérelmezik még, hogy a privatizációs szerzõdés bizonyos passzusai állami támogatásként értelmezhetõek. Ilyenek például az alkalmazottak átképzésére vonatkozó elõírások.
John Fleming a Ford európai részlegének vezetõje csütörtökön úgy nyilatkozott: a vállalat képviselõi már pénteken értesültek a lehetséges vizsgálatról, s ezt kiábrándító lépésnek tartják a testület részérõl.
Nicușor Dan államfő kihirdette az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvényt.
Felvásárolta a kolozsvári EnergoBitet a francia energetikai nagyvállalat, a Vinci – adta hírül az Economica.net gazdasági portál a cég közleménye alapján.
A kormány elfogadta a fejlesztési minisztérium javaslatát, amelynek értelmében augusztus 1-jétől megszűnik az ülésjáradék a területi közrendi hatóság (ATOP) tagjai számára – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ sajtóirodája.
Jelentősen csökkent júniusban a román gazdasággal szembeni bizalom indexe, a mutató jelenlegi szintje a recesszió kockázatát jelzi – közölte csütörtökön a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az S&P Global nemzetközi hitelminősítő szerdán megerősítette Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, és a hozzá rendelt negatív kilátás is maradt.
Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes szerda este a B1 televízióban nyilvánosan bírálta a CFR személyszállító ágazata vezérigazgatójának, Traian Preoteasának a közelmúltban tett kijelentéseit a havi 11 ezer eurót meghaladó jövedelméről.
Új időszámítást jelent a romániai idegenforgalomban, hogy a kormány idén módosította a közalkalmazottak üdülési csekkjeire vonatkozó rendelkezést, és nem jár automatikusan mindenkinek az összeg.
Elkezdődhet az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának építése, miután a közúti beruházásokért felelős társaság szerdán kiadta az engedélyt a munkálatok elindítására.
Idén júniusban 4 693 581 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4132-vel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2766 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Az APIA igazolásokat állít ki az állattartó gazdálkodóknak, akik banki hiteleket szeretnének igénybe venni a folyó tevékenységeik finanszírozására.