Fotó: Haáz Vince
Románia fontolgatja az Ukrajnából származó gabonaimport betiltását, de nem fog erről dönteni az Európai Bizottság jóváhagyása nélkül – nyilatkozta Petre Daea mezőgazdasági miniszter az Europa FM-nek azt követően, hogy az elmúlt napokban a régió több országa – köztük Magyarország is – bejelentette, hogy a helyi gazdák panaszai nyomán kitiltaná az ukrán gabonát.
2023. április 17., 15:272023. április 17., 15:27
A román mezőgazdasági tárca vezetője azt mondja, arra a levélre vár választ, amelyben több európai ország, köztük Románia is, azt kéri az Európai Uniótól, hogy ismét vessen ki vámot az ukrán mezőgazdasági termékekre, ha más eszközökkel nem sikerül megállítani az ilyen termékek beáramlását, amely lenyomja az árakat az uniós piacokon.
„Mérlegeljük ezt (az Ukrajnából származó importtilalmat – szerk. megj.), várjuk az értelmezést és a választ az általunk tett javaslatokra. Vannak diplomáciai csatornák, amelyeket tiszteletben kell tartanunk. Várjuk az európai reakciókat, mert ezt az intézkedést (az európai piac megnyitása az ukrán gabona előtt – szerk. megj.) az Európai Bizottság hozta meg” – fogalmazott a miniszter.
Szlovákiához és Lengyelországhoz hasonlóan Magyarország is tiltalmat vezetett be az Ukrajnából származó vagy onnan érkező gabona, valamint több más mezőgazdasági termék importja ellen.
Hétfőn ugyanakkor Pozsony is bejelentette, hogy Szlovákia ideiglenesen leállítja az Ukrajnából származó gabona és néhány más termék behozatalát.
A szlovák kormányhivatal sajtóosztályának közleménye szerint a témával összefüggésben a nap folyamán tárcaközi munkacsoport ülésére kerül sor.
A lengyel kormány felhatalmazta a mezőgazdasági és fejlesztési minisztereket, hogy ideiglenes tilalmat vezessenek be több ukrán élelmiszerre a saját gabonájuk és termékeik értékesítésében nehézségekbe ütköző lengyel gazdák tiltakozásai miatt.
Mint ismeretes, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, az Európai Unió megnyitotta piacát az ukrán gabona előtt anélkül, hogy európai minőségi előírásokat írt volna elő. Hamarosan a közép- és kelet-európai országok gazdái súlyos veszteségeket szenvedtek el a túlkínálat és az alacsony árak miatt.
Bulgária Lengyelország és Magyarország hasonló döntését követően szintén fontolóra veszi az ukrán gabona importjának betiltását – jelentette be Javor Gecsev megbízott mezőgazdasági miniszter.
Brüsszel ugyanakkor korábban kártérítést ajánlott fel a gazdáknak a veszteségekért. Az összegek azonban túl kicsik voltak, ezért több országban is tiltakozó megmozdulásokra került sor.
A múlt héten Petre Daea miniszter bejelentette, hogy az Európai Bizottság által a román gazdáknak a gabonaválság miatt nyújtott támogatást megduplázzák az állami költségvetésből.
A bejelentések szerint szerdán Varsóban tárgyalások várhatóan Románia és Ukrajna képviselői között a gabonaimportról.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!