Fotó: OMV
Második egymást követő napon, 9 centtel csökkentette péntek reggel a standard benzin és gázolaj literenkénti árát a romániai üzemanyagpiacon vezető Petrom társaság. A korábbi trendekkel ellentétben, ma már gyakorlatilag nincs különbség a benzin és a gázolaj ára között.
2023. május 05., 15:302023. május 05., 15:30
Az általunk felkeresett nagyváradi Petrom-töltőállomáson csütörtök reggel mind a benzin, mind a gázolaj literenként 6,43 lejbe került.
Ha a Peco-online ármonitort nézzük, akkor pénteken a Petrolium szászrégeni töltőállomásán tankolhatunk a legolcsóbban, ott egy liter benzin 6,28 ejbe, egy liter gázolaj pedig 6,33 lejbe kerül.
Ami az ország nagyvárosait illeti, Bukarestben 6,36, illetve 6,40 lej, Kolozsváron 6,39, illetve 6,43 lej, Temesváron pedig 6,37, illetve 6,43 lej egy liter benzin, illetve gázolaj legalacsonyabb ára.
Épp ezért a gázolaj esetében látványosabb az árcsökkenés, hiszen ez az üzemanyagtípus 7,57 lejes árszinten kezdte a 2023-as évet, és a 7,74 lejes január végi csúcs után indult csökkenésnek az ára.
A pénteki amúgy már a harmadik egymást követő árcsökkentés a Petrom részéről, az előzőre csütörtökön került sor, szintén 9 centtel literenként mind a benzin, mind a gázolaj esetében. Ezt megelőzően április 29-én volt árcsökkentés, akkor 9 centtel csökkentette a gázolaj literenkénti árát, a benzinét viszont szinten tartotta. Az árcsökkentések két egymást követő, de kisebb áprilisi áremelés után következtek.
Talán paradox módon ezek az olcsó árak akkor jönnek, amikor a Petrom brazíliai finomítója hat hónapra leáll karbantartási munkálatok miatt – jegyzi meg az Economica.net gazdasági portál.
A nemzetközi üzemanyagárak pedig csökkennek a kőolaj árának visszaesése miatt. Péntek reggel az európai irányadó Brent nyersolajjal hordónként 73 dolláron, míg az amerikai irányadó WTI hordónként 69 dolláron kereskedtek, ami enyhe emelkedés, de csökkenés a múlt héthez képest.
Ugyanakkor a régióban az ukrán fogyasztás relatív csökkenését tapasztaljuk, de azt is, hogy – legalábbis egyelőre – úgy tűnik, elegendő üzemanyagkészlet áll rendelkezésre. Emellett a Bloomberg április 20-i cikke szerint minden jel arra utal, hogy a világ számos nagy gazdaságában csökken a kereslet a gázolaj iránt.
Romániában az átlagos éves fogyasztás mintegy 7,3 millió tonna üzemanyag, ebből 5,9 millió tonna gázolaj, amelynek csak mintegy kétharmadát állítják elő az ország három finomítójában, a többit importálják. Az üzemanyag-fogyasztás tavaly enyhén, mintegy 3 százalékkal nőtt.
Újra alulról súrolja a 7 lejes lélektani határt a legolcsóbb benzin literenkénti ára, így a sofőröknek mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk minden egyes tankolásnál.
A napokban is folytatta a drágulást a benzin a romániai töltőállomásokon, így zavaly óta felére csökkent az árkülönbség a gázolajhoz képest.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!