Tánczos Barna pénzügyminiszter 3,8 százalékos inflációt vár 2025-ben
Fotó: Gov.ro
Csökkenő tendenciát mutat az infláció Romániában, és az idén valószínűleg 3,8 százalék lesz – jelentette ki Tánczos Barna pénzügyminiszter szombat este egy televíziós interjúban,
2025. március 09., 15:342025. március 09., 15:34
„Az infláció csökkenő tendenciát mutat. Ha megnézzük a januári adatokat, akkor nagyon egyértelmű, hogy Európában a legjobban teljesítő országok között vagyunk, már nem vagyunk az első helyen, de ez nem vigasztal bennünket túlságosan. (...)
– idézte Tánczos Barnának az Antena 3 műsorában elhangzott szavait a News.ro hírügynökség.
Miután tíz hónapig Románia vezette az EU inflációs rangsorát, januárban Magyarország került az élre – derül ki az Eurostat hétfőn közétett adataiból.
A pénzügyminiszter rámutatott: ez az az előrejelzés, amellyel a Román Nemzeti Bank (BNR) is számol.
„Ez az az előrejelzés, amellyel a jegybank most számol, és mi is számolunk. A havi ingadozásokkal együtt valószínűleg 4,4 százalék körül lesz a maximum” – fejtette ki a pénzügyi tárca RMDSZ-es vezetője.
Miután tíz hónapig Románia vezette az EU inflációs rangsorát, januárban Magyarország került az élre – derül ki az Eurostat hétfőn közétett adataiból.
Arra a kérdésre, hogy az árak tovább emelkednek-e, Tánczos Barna így válaszolt: „biztosan nem emelkednek olyan ütemben, mint amikor 12–13 százalékos inflációnk volt. A dolgok jó irányba haladnak, és az inflációs ráta mérséklődni fog”.
A Román Nemzeti Bank (BNR) a korábbi 3,5 százalékról 3,8 százalékra módosította a 2025 végére vonatkozó inflációs előrejelzését.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!