Fotó: Gecse Noémi
A fizetésképtelenség megelőzésében segíti a háromszéki kisvállalkozókat a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara.
2017. április 07., 16:282017. április 07., 16:28
Mint Édler András, a kamara elnöke elmondta, uniós program keretében, az Eurochambres irányításával működik a ProSolve (PREventing business failure and inSOLVEncy) ingyenes projekt. Az EU-s finanszírozású projektet Romániában Kovászna, Neamţ, Vaslui megyébe vezetik be kísérleti jelleggel. Összesen ötven céget világítanak át, és megpróbálják rávezetni a cégvezetőket, hogy milyen módszerekkel kerülhetik el a csődöt.
Édler hangsúlyozta, a ProSolve tanulmányozása során arra a következtetésre jutott, hogy nagyon sok háromszéki vállalkozásnál mutatkoznak annak jelei, hogy rossz irányba halad, ám menet közben lehetne korrigálni. Sok cégnek van pénzügyi, adminisztratív vagy piackezelési problémája, de nem tudja azonosítani azt. Például gyakran előfordul, hogy a boltok kedvezményeiről csak az szerez tudomást, aki épp betért, mert nem népszerűsítik sehol. A program hat eszközt tartalmaz: elemzés, pszichológiai tanácsadás, adminisztratív platform kialakítása, kiadáselemzés, menedzsment és konfliktuskezelés. Utolsó lépésben egy üzleti tervet készítenek, amivel meg lehet menteni a céget. Az elemzést egy ötvenkérdéses teszt alapján végzik, ebből kiderülhet, hogy humánerőforrás problémák vannak, vagy a vállalkozó elveszítette-e a motivációját.
A pszichológiai tanácsadás során megtanítják a cégvezetőket, hogy miként kezeljék az ügyfeleiket, a költségelemzés arra jó, hogy pontosan azonosítsák a kiadásokat, ezzel minimalizálva a veszteséget, optimalizálják a kiadásokat, és átszervezést szimulálnak. A tapasztalat szerint a kis cégeknél nincs menedzsment, amiatt sok hibát követnek el. Az ingyenes szolgáltatással elsősorban a kisvállalkozásokon próbálnak segíteni, mert a nagyoknak ügyvédek, könyvelők és közgazdászok hada áll rendelkezésükre, hogy elkerüljék a csődöt. Édler András ugyanakkor arról is beszámolt, hogy az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy magyar nyelvre is lefordítsák a ProSolve-t.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.