Csurran-cseppen. Egyszeri támogatást ígérnek a kisnyugdíjasoknak
Fotó: Borbély Fanni
A kisnyugdíjasok egyszeri támogatására szánt összeg kétmilliárd lej, amit az idei költségvetés elfogadása után a munkaügyi minisztérium fog kezelni – nyilatkozta a pénteki kormányülés előtt a sajtónak Tánczos Barna pénzügyminiszter.
2025. január 31., 13:042025. január 31., 13:04
2025. január 31., 13:142025. január 31., 13:14
Tánczos Barna elmondta, hogy a munkaügyi tárca feladata lesz kidolgozni a kisnyugdíjasoknak szánt támogatás elosztására vonatkozó javaslatokat.
Csökkennek a személyi kiadások az állami apparátusban, egyszeri anyagi juttatást kaphatnak a kisnyugdíjasok, ugyanakkor emelkedhet az ingatlanadó – többek között ezek az intézkedések kerültek terítékre a kormánykoalícióban.
de az idei költségvetés parlamenti elfogadása után kész tárgyalni a szakszervezetek és a vállalkozói szféra képviselőivel a jogszabály bizonyos előírásairól.
Az RMDSZ politikusa kifejtette, hogy a költségvetés a Román Nemzeti Bank (BNR) és a prognózis bizottság előrejelzésein alapul, amelyek „kellően reálisak ahhoz, hogy megvalósíthatóak legyenek”. Kérdésre válaszolva Tánczos elmondta azt is, hogy Mugur Isărescu jegybanki kormányzó szerint reális költségvetést dolgozott ki a pénzügyminisztérium.
Mint ismeretes, a pénzügyminisztérium csütörtök este tette közzé az idei költségvetés tervezetét. A jogszabályjavaslat 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és folyó áron 1912 milliárd lejes bruttó hazai termékkel számol. A tervezet 4,4 százalékos éves inflációra és 7,04 százalékos GDP-arányos deficitre épít. A költségvetés bevételeit 667,523 milliárd lejre, azaz a GDP 34,9 százalékára, a kiadásokat pedig 802,170 milliárd lejre, a GDP 41,9 százalékára becsüli a pénzügyminisztérium.
A hivatalos bejelentések szerint a kormány szombaton el is fogadja a büdzsé tervezetét, jövő héten pedig a parlament is rábólint.
A kis- és közepes nyugdíjak idén egy ízben nőnek, az indexálásról pedig szeptemberben, az első költségvetési-kiigazítás keretében döntenek – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu kormányfő.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!