Tánczos Barna és Marcel Ciolacu a nyugdíjak alakulásáról is nyilatkozott
Fotó: Videófelvétel/Facebook/Marcel Ciolacu
A kis- és közepes nyugdíjak idén egy ízben nőnek, az indexálásról pedig szeptemberben, az első költségvetési-kiigazítás keretében döntenek – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu kormányfő, miután a 2025-ös évi állami költségvetésről tárgyalt Tánczos Barna pénzügyminiszterrel.
2025. január 15., 12:352025. január 15., 12:35
2025. január 15., 13:522025. január 15., 13:52
Marcel Ciolacu és Tánczos Barna a találkozót követően közös sajtótájékoztatón nyilatkozott a 2025-ös költségvetés és egyben a nyugdíjak alakulásáról.
A miniszterelnök szerint „világosan leszögezték”, hogy a kormánynak a hónap végéig el kell fogadnia a költségvetési törvény tervezetét, amelyet aztán a parlament elé terjesztenek, hogy az a februárban kezdődő új ülésszak első hetén szavazzon róla.
„A hónap végéig a kormányban elfogadjuk a költségvetési törvényt, és benyújtjuk a parlamentnek, hogy a februári első ülésen elfogadják a költségvetési törvényt. Tartjuk a 7 százalékos hiánycélt, ahogyan az Európai Bizottsággal megállapodtunk, és a GDP 7 százalékának megfelelő beruházási céllal” – részletezte Marcel Ciolacu.
Beszélt arról is, hogy miután az államkassza bevételei éveken át GDP-arányosan 27 százalék körül alakultak, 2024-ben a legutóbbi becslések szerint elérték a 29,6 százalékot, és a végleges adatok alapján meghaladhatják a 30 százalékot. Erre az évre 29,6 százalékot tűzött ki célul a pénzügyminisztérium – tette hozzá.
„Megállapodtunk, ahogy azt a parlamenti választások előtt megígértük, hogy a kis- és közepes nyugdíjakra idén év elején egy kiegészítéssel és egy egyszeri emeléssel fogunk jönni, amíg nem látjuk a költségvetés végrehajtását az első kiigazításnál, amikor elemezni fogjuk, hogy az állami költségvetés megengedheti-e magának az indexálást szeptembertől úgy, hogy ne hasson ki különösképpen a PNRR-ben előirányzott beruházásokra. Ez a pénzügyminiszter óvatos megközelítése, és szerintem ez a helyes megközelítés” – fogalmazta meg a miniszterelnök.
„Egyszer s mindenkorra kizárjuk az áfa emelését” – húzta alá.
Tánczos Barna bejelentése szerint az állami költségvetésben 3,5 százalékos inflációval és 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak.
és arra is ígéretet tett, hogy nem vonják össze az egészségbiztosítási hozzájárulást a jövedelemadóval, ahogyan a Világbanknak a költségvetési bevételek növelésére kidolgozott forgatókönyvében szerepelt.
„Amíg én vagyok a miniszter, nem nőnek az adók” – szögezte le Tánczos Barna.
Az egységes adókulcs kapcsán amúgy Marcel Ciolacu is úgy nyilatkozott: kizárt, hogy idén módosítsák a szintjét, azonban a szociáldemokrata párt elnöke ezúttal is támogatólag beszélt a „rendkívüli jövedelmek” progresszív adójáról.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Bár az elmúlt években folyamatosan nőtt a romániai lakosság átlagjövedelme, látványosan megugrott azoknak is a száma, akik hátralékokat halmoznak fel valamely bank vagy más hitelintézet irányában, vagyis évek óta nem törlesztik kölcsöneiket.
Könnyen pórul járhatnak azok a romániai áramfogyasztók, akik az Országos Energetikai Szabályzó Hatóság (ANRE) biztatására az intézmény ár-összehasonlító platformján elérhető ajánlatok alapján váltanak szolgáltatót.
A nyugdíjendszer második pilléréhez tartozó hét romániai magánnyugdíjalap 2024 végén összesen 150,85 milliárd lejt (30,3 milliárd eurót) kezelt, 19 százalékkal nagyobb összeget, mint egy évvel korábban.
Bár sok volt a bizonytalansági tényező, és az ingatlanárak is – sokak várakozásával ellentétben – tovább emelkedtek, nőtt tavaly a Romániában értékesített ingatlanok száma.
Hatvan százalék alá csökkent a hideg időjárás miatt a romániai gáztározók feltöltöttsége, ezért Sebastian Burduja energiaügyi miniszter válságstábot hívott össze a minisztériumba kedd délutánra.
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 decemberében 2023 decemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
A novemberi 5,11 százalékról decemberben 5,14 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei évre tervezett 7 százalékos költségvetési hiány finanszírozásához Romániának mintegy 231 milliárd lejes hitelre van szüksége, amit külföldi és hazai pénzpiacokról készül biztosítani a kormány – jelentette ki hétfőn Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Sokakat meglepett a bejelentés, hogy Románia máris szerződést kötött a fekete-tengeri Neptun Deep gázlelőhelyen kitermelésre váró földgáz külföldi értékesítéséről.
Marcel Ciolacu miniszterelnök arra engedett következtetni hétfőn, hogy a kormány nem tervezi az általános forgalmi adó (áfa) emelését, illetve arra is, hogy „megdorgálta” Tánczos Barna pénzügyminisztert, aki az áfaemelés lehetőségéről beszélt.
szóljon hozzá!