Tánczos Barna és Marcel Ciolacu a nyugdíjak alakulásáról is nyilatkozott
Fotó: Videófelvétel/Facebook/Marcel Ciolacu
A kis- és közepes nyugdíjak idén egy ízben nőnek, az indexálásról pedig szeptemberben, az első költségvetési-kiigazítás keretében döntenek – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu kormányfő, miután a 2025-ös évi állami költségvetésről tárgyalt Tánczos Barna pénzügyminiszterrel.
2025. január 15., 12:352025. január 15., 12:35
2025. január 15., 13:522025. január 15., 13:52
Marcel Ciolacu és Tánczos Barna a találkozót követően közös sajtótájékoztatón nyilatkozott a 2025-ös költségvetés és egyben a nyugdíjak alakulásáról.
A miniszterelnök szerint „világosan leszögezték”, hogy a kormánynak a hónap végéig el kell fogadnia a költségvetési törvény tervezetét, amelyet aztán a parlament elé terjesztenek, hogy az a februárban kezdődő új ülésszak első hetén szavazzon róla.
„A hónap végéig a kormányban elfogadjuk a költségvetési törvényt, és benyújtjuk a parlamentnek, hogy a februári első ülésen elfogadják a költségvetési törvényt. Tartjuk a 7 százalékos hiánycélt, ahogyan az Európai Bizottsággal megállapodtunk, és a GDP 7 százalékának megfelelő beruházási céllal” – részletezte Marcel Ciolacu.
Beszélt arról is, hogy miután az államkassza bevételei éveken át GDP-arányosan 27 százalék körül alakultak, 2024-ben a legutóbbi becslések szerint elérték a 29,6 százalékot, és a végleges adatok alapján meghaladhatják a 30 százalékot. Erre az évre 29,6 százalékot tűzött ki célul a pénzügyminisztérium – tette hozzá.
„Megállapodtunk, ahogy azt a parlamenti választások előtt megígértük, hogy a kis- és közepes nyugdíjakra idén év elején egy kiegészítéssel és egy egyszeri emeléssel fogunk jönni, amíg nem látjuk a költségvetés végrehajtását az első kiigazításnál, amikor elemezni fogjuk, hogy az állami költségvetés megengedheti-e magának az indexálást szeptembertől úgy, hogy ne hasson ki különösképpen a PNRR-ben előirányzott beruházásokra. Ez a pénzügyminiszter óvatos megközelítése, és szerintem ez a helyes megközelítés” – fogalmazta meg a miniszterelnök.
„Egyszer s mindenkorra kizárjuk az áfa emelését” – húzta alá.
Tánczos Barna bejelentése szerint az állami költségvetésben 3,5 százalékos inflációval és 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak.
és arra is ígéretet tett, hogy nem vonják össze az egészségbiztosítási hozzájárulást a jövedelemadóval, ahogyan a Világbanknak a költségvetési bevételek növelésére kidolgozott forgatókönyvében szerepelt.
„Amíg én vagyok a miniszter, nem nőnek az adók” – szögezte le Tánczos Barna.
Az egységes adókulcs kapcsán amúgy Marcel Ciolacu is úgy nyilatkozott: kizárt, hogy idén módosítsák a szintjét, azonban a szociáldemokrata párt elnöke ezúttal is támogatólag beszélt a „rendkívüli jövedelmek” progresszív adójáról.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!