Adrian Câciu arra számít, hogy az egyeztetéseket siker övezi, és nem zárja el Brüsszel a pénzcsapot
Fotó: Gov.ro
Cáfolta szerdán Adrian Câciu azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint az Európai Bizottság nem hagyja jóvá Románia harmadik kifizetési kérelmét, mert nem teljesültek az országos helyreállítási terv (PNRR) bizonyos mérföldkövei.
2024. március 13., 13:052024. március 13., 13:05
A beruházásokért és európai projektekért felelős miniszter a Facebook-oldalán közölte, hogy folyamatban vannak a tárgyalások Brüsszellel az uniós helyreállítási mechanizmus keretében benyújtott harmadik kérelemről, és
Câciu emlékeztetett arra, hogy az előző kifizetési kérelmek jóváhagyását is tárgyalások előzték meg az Európai Bizottsággal.
A beruházásokért és európai projektekért felelős minisztérium tavaly december 15-én küldte el az Európai Bizottságnak a harmadik kifizetési kérelmet, amelyben 2 669 705 062 eurót igényel az EU helyreállítási alapjából. Az összegből 1 858 678.580 euró vissza nem térítendő támogatás és 811 026 482 euró kedvezményes hitel. A minisztérium a kérelmet a PNRR összesen 74 mérföldkövének és célkitűzésének a teljesítésére alapozza – írja az Agerpres.
Románia az országos helyreállítási terv (PNRR) keretösszegének 3,2 százalékát használta fel szeptember végéig – közölte a beruházások és európai projektek minisztériuma az Economedia gazdasági portál megkeresésére.
Marcel Boloș román pénzügyminiszer szerint az Európai Bizottság felfüggesztheti a Románia által igényelt kifizetéseket a kohéziós alapokból és a helyreállítási tervből is a becsültnél jóval magasabb államháztartási hiány miatt.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!