A legtöbb pénzt, 2,208 milliárd lejt a szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium költötte el az EU által folyósított keretből
Fotó: Bihar Megyei Tanács
Románia az országos helyreállítási terv (PNRR) keretösszegének 3,2 százalékát használta fel szeptember végéig – közölte a beruházások és európai projektek minisztériuma az Economedia gazdasági portál megkeresésére.
2023. október 19., 19:232023. október 19., 19:23
2023. október 19., 21:452023. október 19., 21:45
A legtöbb pénzt, 2,208 milliárd lejt a szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium költötte el – derül ki a bukaresti beruházási tárca tájékoztatásából. A második legnagyobb összeget, 917,925 millió lejt, a beruházások és európai projektek minisztériuma hívta le, míg a pénzügyminisztérium harmadik a sorban 864,775 millió lejjel az MTI ismertetése szerint. A legkevesebb pénzt az egészségügyi, illetve a vállalkozásügyi és turisztikai minisztérium használta fel, 753 550 lejt, illetve 19 600 lejt.
A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint az Európai Bizottság eddig 6,35 milliárd eurót utalt át Romániának, amiből 3,79 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, míg 2,56 milliárd euró kedvezményes kamatú hitel. Szeptember végéig a kormányzati intézmények az átutalt összeg 14,7 százalékát, a PNRR keretösszegének pedig a 3,2 százalékát használták fel.
Mostanáig a leghatékonyabb kormányzati intézménynek a közbeszerzéseket felügyelő országos hatóság (ANAP) bizonyult, mely a számára elkülönített 27,08 millió lejből 5,222 millió lejt már elköltött. Ez 19,2 százalékos felhasználási arány. A legnagyobb, 37,77 milliárd lejes keretösszeggel gazdálkodó szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium szeptember végéig 2,208 milliárd lejt hívott le, ami 5,84 százalékos felhasználási aránynak felel meg.
A tárca részére 10,48 milliárd lej van elkülönítve a PNRR keretösszegéből, a szeptember végéig lehívott 753 550 lej ennek a 0,0071 százalékát teszi ki. A helyreállítási terv égisze alatt zajló valamennyi beruházás határideje 2026 augusztusa, az addig fel nem használt pénzt vissza kell fizetni az Európai Uniónak.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
szóljon hozzá!