A legtöbb pénzt, 2,208 milliárd lejt a szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium költötte el az EU által folyósított keretből
Fotó: Bihar Megyei Tanács
Románia az országos helyreállítási terv (PNRR) keretösszegének 3,2 százalékát használta fel szeptember végéig – közölte a beruházások és európai projektek minisztériuma az Economedia gazdasági portál megkeresésére.
2023. október 19., 19:232023. október 19., 19:23
2023. október 19., 21:452023. október 19., 21:45
A legtöbb pénzt, 2,208 milliárd lejt a szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium költötte el – derül ki a bukaresti beruházási tárca tájékoztatásából. A második legnagyobb összeget, 917,925 millió lejt, a beruházások és európai projektek minisztériuma hívta le, míg a pénzügyminisztérium harmadik a sorban 864,775 millió lejjel az MTI ismertetése szerint. A legkevesebb pénzt az egészségügyi, illetve a vállalkozásügyi és turisztikai minisztérium használta fel, 753 550 lejt, illetve 19 600 lejt.
A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint az Európai Bizottság eddig 6,35 milliárd eurót utalt át Romániának, amiből 3,79 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, míg 2,56 milliárd euró kedvezményes kamatú hitel. Szeptember végéig a kormányzati intézmények az átutalt összeg 14,7 százalékát, a PNRR keretösszegének pedig a 3,2 százalékát használták fel.
Mostanáig a leghatékonyabb kormányzati intézménynek a közbeszerzéseket felügyelő országos hatóság (ANAP) bizonyult, mely a számára elkülönített 27,08 millió lejből 5,222 millió lejt már elköltött. Ez 19,2 százalékos felhasználási arány. A legnagyobb, 37,77 milliárd lejes keretösszeggel gazdálkodó szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium szeptember végéig 2,208 milliárd lejt hívott le, ami 5,84 százalékos felhasználási aránynak felel meg.
A tárca részére 10,48 milliárd lej van elkülönítve a PNRR keretösszegéből, a szeptember végéig lehívott 753 550 lej ennek a 0,0071 százalékát teszi ki. A helyreállítási terv égisze alatt zajló valamennyi beruházás határideje 2026 augusztusa, az addig fel nem használt pénzt vissza kell fizetni az Európai Uniónak.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!