Célpont. Temesvár népszerű a nyugat-európai turisták körében
Fotó: Facebook/Dominic Fritz
Szűkebb költségvetésű utazók számára is készített kedvcsináló idei európai rangsort a globális szinten vezető multinacionális szálloda- és vendéglátóipari vállalat. Az izgalmasként ajánlott olcsó célpontok öttagú listájára Temesvár is felfért, közvetlenül Budapest előtt.
2024. március 13., 21:222024. március 13., 21:22
A világ 110 országában jelen lévő, több ezer vendéglátóipari egységet működtető óriás, az Accor hét európai állam 8000 turistája körében végzett felmérést idei terveik kapcsán. A kutatás alapján készült jelentés elején kiemelik: 2023-at „pozitív” évként könyvelheti el a kontinentális utazási ágazat, 94 százalékban „hozta” a pandémia előtti, 2019-es szintet, idén pedig az európai turizmus meg is haladhatja az öt évvel ezelőtt tapasztalt számokat. Ennek ismeretében az elemzés készítői szeretnének valamiféle útmutatást adni az utazóknak és szervezőknek, vendégfogadóknak.
A közvélemény-kutatásban brit, német, holland, francia, olasz, spanyol és lengyel turistákat faggattak idei terveikről, hozzáállásukról. A 8000 megkérdezett 54 százaléka jelezte, hogy idén többet költ utazásra, mint tavaly, és csupán 11 százalékuk tervez kisebb költségvetést. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a nagyvilágra kíváncsiak nem érzékelik az élet minden területén tapasztalt árnyomást, inflációt, drágulást. Az alanyok 87 százaléka jelezte, hogy valamilyen módon spórolni kíván úti költségei tekintetében.
A legtöbbjük elkerüli a nyaralási főszezont (34 százalék), vagy olcsóbb, kevésbé „menő” szálláshelyet foglal (27), csökkenti a „költőpénzt” (27), illetve szűkebb költségvetéssel is „kipipálható” turisztikai célpontokat keres fel (25). Utóbbi esetben a jelentés készítői konkrét úti célokat is megneveztek, mégpedig csupán ötöt.
Talán nem meglepő, hogy az ajánlóban kizárólag kelet-közép- és kelet-európai városok szerepelnek. A bánsági város sorrendben a listavezető észt Tallinn és a lengyelországi Krakkó után kapott helyet, Budapest és a georgiai Tbiliszi előtt.
A jelentésben olvasható rövid leírás szerint Temesvár – amelyet a virágok városa vagy forradalmi városként is emlegetnek – Románia harmadik legnagyobb települése, mely a szerb és a magyar határhoz közel fekszik.
Fotó: Facebook/Dominic Fritz
„Barokk építészetével és elbűvölő macskaköves utcáival és tereivel a város feltörekvő úti cél, amelyet gyakran »Kelet-Európa kis Bécsének« is neveznek. A város egy ókori római erőd helyén épült, és több mint 10 000 történelmi műemlékkel rendelkezik. 1880 és 1914 között a régió fő ipari, kereskedelmi, pénzügyi és kulturális központja volt” – olvasható a tájékoztatóban. Amelynek végén azt már nem említik meg, hogy abban az időszakban Temesvár Magyarországhoz tartozott.
A rövid leírások végén természetesen egy-két partnerhotelt is ajánlanak. Érdekesség, hogy a temesvári szállodánál szereplő kétágyas szoba + reggeli 112 eurós kezdőára magasabb, mint a Budapestnél feltüntetett 93 és 94 eurós ár. Előbbinél csak a Tbilisziben ajánlott 118 eurós díjszabás magasabb a listán.
A számos egyéb szempontot felvázoló, más megközelítés alapján is desztinációkat ajánló jelentés összegzésében úgy fogalmaznak: 2024 erős éve lesz az európai turizmusnak, amely folyamatosan alakulófélben van, ezért minden érintettnek nagy figyelemmel kell követnie a változásokat, az újabb és újabb trendeket.
A Jidvei az első romániai márka, amely felkerült a világ legjobb prémium borait és szeszes italait rangsoroló-népszerűsítő amerikai Luxury Lifestyle Awards top 100-as globális listájára.
Nem mindennapos kínálattal állt elő egy tengerentúli utazási iroda: Jules Verne népszerű regénye által megihletve, nyolcvan nap alatt a Föld körül jellegű mesés kirándulásra invitálja a turistákat, mégpedig luxusvonattal.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!