Micsoda luxus. A világutazók a kirándulás 57. napján érkeznek Romániába
Fotó: Railbookers.com
Nem mindennapos kínálattal állt elő egy tengerentúli utazási iroda: Jules Verne népszerű regénye által megihletve, nyolcvan nap alatt a Föld körül jellegű mesés kirándulásra invitálja a turistákat, mégpedig luxusvonattal. A Kanadából induló, világraszóló vasutaskaland négy kontinens 13 országát érinti, köztük Romániát és Magyarországot is. Az ötletgazdák a nyolcvanból két napot erdélyi helyszíneknek szentelnek a természetesen – finoman szólva – nem akárki pénztárcájához igazított nagy utazás során.
2024. február 03., 09:162024. február 03., 09:16
2024. február 04., 16:302024. február 04., 16:30
Az egzotikus ajánlatra a Clubferoviar.ro vasutasportál figyelt fel, amely az év egyik legizgalmasabb utazási kínálataként ismerteti a Railbookers nevű, vonatos kirándulásokra szakosodott cég ötletét. Felidézik, hogy a kínálat világkörüli utat tartalmaz, mely 80 napot tart, akárcsak Jules Verne regényhőse, Phileas Fogg számára. Most azonban kötött pályán, síneken invitálnak a világ – egy részének – bejárására, bár néhol repülés is szükségeltetik.
A nagy utazás Vancouverből indul augusztus 28-án, és hét szakaszból áll, melyek során több mint 20 neves várost érintenek többek között Kanadában, Nagy-Britanniában, Franciaországban, Olaszországban, Magyarországon, Romániában, Törökországban, Indiában, Dél-Afrikában és Malajziában. A vállalkozó kedvű turisták olyan neves luxusvonatokkal utaznak, mint a Rocky Mountaineer, a Belrond Royal Scotsman, az Orient Express vagy a Maharajahs’ Express.
A tervezett útvonal
Fotó: Railbookers.com
„Egyre nagyobb igény mutatkozik a luxusvonatozásra, ennek ismeretében megalkottuk a legmagasabb kategóriás utazást” – nyilatkozta Frank Marini, a Railbookers vezérigazgatója, jelezve: voltak már olyasféle törekvések, hogy több elit szerelvény útját összekössék valamilyen formában.
Európában az utasok egy hetet Skóciában töltenek (többek között áthaladnak a Harry Potter által híressé tett Glenfinnan viadukton), majd London, Párizs, Velence, Firenze és Róma lesz az úti cél. Itt szakítanak a vasúttal, és Indiába repülnek. Delhi és Mumbai után Törökország, Kappadókia és Isztambul következik, majd a bulgáriai Veliko Tarnovo.
Fotó: Railbookers.com
A Clubferoviar.ro tájékoztatása szerint a Golden Eagle Danube Express luxusvonattal érkezők a Ruse-Giurgiu (Rusze-Gyurgyevó) határátkelőn, a Barátság hídnak is nevezett Duna-hídon keresztül lépnek be az országba. Innen minden bizonnyal a Román Vasúttársaság (CFR) egyik dízelmozdonya húzza majd a szerelvényt, mégpedig valószínűleg a 102-es Giurgiu–Bukarest-vonalon, Grădiștea felé, ott, ahol 19 éve zajlanak felújítási munkálatok, de idén tavaszra ígérik az átadást.
A Railbookers által közölt menetrend nem utal bukaresti látogatásra: az első megálló szeptember 23-án Szinaján lesz. Az Erdély és Havasalföld határán, Prahova megyében, a Bucsecs-hegység keleti lábánál fekvő üdülőváros természetesen az ott található Peleş-kastély miatt érdemelt ki ekkora megtiszteltetést: az utazásszervezők leírásában „Európa egyik legelképesztőbb kastélyának” nevezik az I. Károly román király által 1873 és 1914 építtetett műemléket.
Fotó: Railbookers.com
Fotó: Railbookers.com
A luxusvonat másnap Segesvár és Nagyszeben felé veszi az irányt. Itt a román szakportál megjegyzi: csak sebességkorlátozásokkal haladhat a szerelvény, hiszen a vonalon korszerűsítési munkálatok zajlanak. Az utazásszervezők a Maros megyei turisztikai célpontról azt írják, hogy az óváros az egyik legjobban konzervált középkori város, ahol „úgy tartják, hogy Drakula született” – ugyebár Vlad Țepeșről, azaz Karóbahúzó Vladról, a kegyetlenkedéseiről elhíresült havasalföldi fejedelemről (1431–1476) van szó.
A segesvári látogatás és a vonaton elfogyasztott ebéd után a következő megálló Szebenben lesz.
– áll az ismertetőben.
Fotó: Railbookers.com
Mely szerint az 59. napon először Kecskeméttel ismerkednek meg az utazók, majd Lajosmizsén a „Puszta” nevű látványos lovas bemutatón vesznek részt. Aztán késő délután a vonat befut utolsó állomására, Budapestre, ahol már szállodában alszanak. Másnap a turisták a magyar fővárosból Johannesburgba repülnek, és hosszas dél-afrikai kalandozás után a 75. napon Szingapúrba veszik az irányt szintén légi úton. Innen tesznek egy „kört” a térségben az Eastern and Oriental Express luxusvonattal, a 80 napos kaland az ázsiai törpeállamban zárul, ahonnan hazarepülhetnek a világutazók.
A program láttán sejthető, hogy a 80 napos „kiruccanás” nem olcsó mulatság. Az utazásszervező honlapján közöltek szerint az egy főre szóló „jegy” ára 113 599 dollártól indul – és ebben nincs benne néhány étkezés, sőt repülőjegy ára sem.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!