Fotó: Képernyőmentés
Bár az országos közútkezelő társaság (CNAIR) már tavaly kiírta a közbeszerzési eljárást a Nagyszeben és Brassó közötti A13-as autópálya Nagyszeben és Fogaras közötti szakaszának megtervezésére és megépítésére, nem hogy az építési munkálatok kezdetének időpontja vész homályba, de még azt sem tudni, mikor kezdődhet a tervezés.
2023. január 25., 15:582023. január 25., 15:58
2023. január 25., 16:382023. január 25., 16:38
Az ok: a négy ütemre osztott sztráda esetében három szakasz kapcsán is problémák merültek fel a tervdokumentációval, az érdeklődő cégek hibákat jeleztek, illetve további magyarázatot kértek, emiatt pedig fel is függesztették az eljárást.
Mindez úgy történt, hogy a román nyelvű pályázatban az ideiglenes gátat jelentő batardou kifejezés helyett bardout írtak, ami öszvért jelent.
Bár az észak-erdélyi autópálya kapcsán már az is jó hírnek számít, hogy az év elején ismét kiírták a közbeszerzési eljárást a Bihar megyei Berettyószéplak–Bisztraterebes-szakasz kivitelezésére, sok örömünk idén sem lesz az autópályából.
Nem sokkal jobb a helyzet a Bojca és Mirsa közötti szakasz esetében sem: ott a tavalyi év végén az olasz WeBulid-Astaldi nyújtott be óvást.
Azért panaszolták be a CNAIR-t az Óvásokat Elbíráló Országos Tanácsnál (CNSC), mert az vagy nem volt hajlandó megadni a kért magyarázatokat a dokumentáció kapcsán, vagy ellentmondásos magyarázatokat adott, emellett a dokumentáció hiányos volt, és homályos elemeket is tartalmaz.
Egyedül a Felsőszombatfalva és Fogaras közötti szakasz építése körül nem adódtak gondok – legalábbis egyelőre.
Ennek a megépítésére március elsejéig várják a pályázókat, amelyekből eddig nem volt hiány: összesen hat konszern nyújtotta be jelentkezését.
Amúgy a Nagyszeben és Fogaras közötti, 68 kilométeres szakasz építése már hét éve húzódik: 2015-ben írták ki a pályázatot a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, amit a bürokrácia nehezített, később a források hiánya miatt nem tudták kiírni a pályázatot a sztrádaszakasz megtervezésére és kivitelezésére.
A szakasz megépítése várhatóan mintegy nyolcmilliárd lejbe (1,6 milliárd euró) kerül, amit vissza nem térítendő európai uniós támogatásból finanszíroznak.
Immár hagyománynak számít, hogy az év első napjaiban a romániai közúti és vasúti infrastruktúra fejlesztését árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület prognózissal rukkol elő.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
szóljon hozzá!