Az észak-erdélyi autópálya két új szakasza is elkészülhet az idei év folyamán a prognózis szerint
Fotó: Haáz Vince
Immár hagyománynak számít, hogy az év első napjaiban a romániai közúti és vasúti infrastruktúra fejlesztését árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület prognózissal rukkol elő arról, hány kilométer autópálya és gyorsforgalmi út épülhet az illető esztendőben Romániában. Az eddigi tapasztalatok alapján rendszerint a legpesszimistább forgatókönyv szokott beteljesülni.
2023. január 02., 15:032023. január 02., 15:03
Az egyesület által realista-optimista forgatókönyvnek nevezett, Facebook-oldalukon hétfőn közzétett előrejelzés szerint idén (nagyjából) biztosan 78,5 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi utat adnak majd át a forgalomnak.
– vázolták a legderűlátóbb kilátásokat is az egyesület szakemberei.
Emlékeztettek, Romániában jelen pillanatban közel 995 kilométer sztráda és gyorsforgalmi út van, 534 kilométernyi autópálya megépítésére aktív szerződés van, 402 kilométerre pedig már kiírták a versenytárgyalást.
Erdélyben jó eséllyel elkészül még legalább 13 kilométer a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával összekötő gyorsforgalmi útból, a kivitelező pedig azt ígéri, hogy az év végéig megépülhet mind a 19 kilométer, holott 2024 márciusáig lenne idejük befejezni a munkálatokat.
amelynek köszönhetően végig autópályán lehetne közlekedni Kolozsvár és Marosvásárhely között.
A részletes előrejelzés megtekinthető a Pro Infrastruktúra Egyesület Facebook-oldalán:
Minden korábbinál nagyobb összeget fordítottak tavaly a közúti és vasúti infrastruktúra, illetve a légi közlekedés és hajózás fejlesztésére, bővítésére Romániában – tájékoztatott vasárnapi közleményében a szállításügyi minisztérium.
Idén sem éri el az 1000 kilométert a romániai autópályák és gyorsforgalmi utak hossza – derül ki a közúti és vasúti infrastruktúra fejlesztését célzó beruházások haladását árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület friss mérlegéből.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!