Az észak-erdélyi autópálya két új szakasza is elkészülhet az idei év folyamán a prognózis szerint
Fotó: Haáz Vince
Immár hagyománynak számít, hogy az év első napjaiban a romániai közúti és vasúti infrastruktúra fejlesztését árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület prognózissal rukkol elő arról, hány kilométer autópálya és gyorsforgalmi út épülhet az illető esztendőben Romániában. Az eddigi tapasztalatok alapján rendszerint a legpesszimistább forgatókönyv szokott beteljesülni.
2023. január 02., 15:032023. január 02., 15:03
Az egyesület által realista-optimista forgatókönyvnek nevezett, Facebook-oldalukon hétfőn közzétett előrejelzés szerint idén (nagyjából) biztosan 78,5 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi utat adnak majd át a forgalomnak.
– vázolták a legderűlátóbb kilátásokat is az egyesület szakemberei.
Emlékeztettek, Romániában jelen pillanatban közel 995 kilométer sztráda és gyorsforgalmi út van, 534 kilométernyi autópálya megépítésére aktív szerződés van, 402 kilométerre pedig már kiírták a versenytárgyalást.
Erdélyben jó eséllyel elkészül még legalább 13 kilométer a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával összekötő gyorsforgalmi útból, a kivitelező pedig azt ígéri, hogy az év végéig megépülhet mind a 19 kilométer, holott 2024 márciusáig lenne idejük befejezni a munkálatokat.
amelynek köszönhetően végig autópályán lehetne közlekedni Kolozsvár és Marosvásárhely között.
A részletes előrejelzés megtekinthető a Pro Infrastruktúra Egyesület Facebook-oldalán:
Minden korábbinál nagyobb összeget fordítottak tavaly a közúti és vasúti infrastruktúra, illetve a légi közlekedés és hajózás fejlesztésére, bővítésére Romániában – tájékoztatott vasárnapi közleményében a szállításügyi minisztérium.
Idén sem éri el az 1000 kilométert a romániai autópályák és gyorsforgalmi utak hossza – derül ki a közúti és vasúti infrastruktúra fejlesztését célzó beruházások haladását árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület friss mérlegéből.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
szóljon hozzá!