Archív felvétel
Románia legnagyobb villamosenergia-termelő társasága, a Hidroelectrica felügyelőbizottsága megválasztotta a vállalat új vezetőségét – derül ki a tőzsdére elküldött közleményből. A többségében állami tulajdonú vállalat vezérigazgatójává Borbély Károlyt nevezték ki, aki a Tăriceanu-kormány minisztere volt RMDSZ-es színekben. Kievezése november 7-étől érvényes.
2023. november 07., 13:152023. november 07., 13:15
2023. november 07., 15:412023. november 07., 15:41
„A Hidroelectrica tájékoztatja a részvényeseket és a befektetőket, hogy a 2016/11-es törvénnyel módosított és kiegészített, a részvénytársaságok vállalatirányításáról szóló 2011/109-es számú sürgősségi kormányrendeletbe foglaltakkal összhangban a felügyelőbizottság november 6-ai ülésén úgy döntött, hogy a következő személyeket nevezi ki az igazgatótanács tagjainak 2023. november 7-étől kezdődően 4 éves időtartamra:
Emellett az Orange közkapcsolati igazgatójaként is dolgozott, és az energiához kapcsolódóan üzletfejlesztési és exportigazgató volt az Energobitnél, egy romániai energetikai szolgáltatásokkal és infrastruktúrával foglalkozó vállalatnál. Borbély a Ponta-kormány energiaügyi minisztériumának államtitkára, a Tăriceanu-kormány távközlési minisztere, a szintén a Tăriceanu-kormányban működő Országos Ifjúsági Hatóság államtitkára volt.
A Hotnews.ro információi szerint rokoni kapcsolatban áll egy Buzău megyei üzletemberrel, ahonnan a miniszterelnök származik. A Hotnews szerint Borbély Károly a kormányfőhöz közel álló Ionel Gagu buzăui üzletember lányának a férje.
Az 1976-ban Vajdahunyadon született Borbély Károly a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban érettségizett, majd Kolozsváron, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen diplomázott 1999-ben kereskedelmi és turisztikai menedzsment szakon.
Az ország áramellátásnak egyharmadát fedező Hidroelectrica 80,06 százalékban állami tulajdonban van, míg 19,94 százalékos részesedéssel a Franklin Templeton által kezelt, a kommunizmus idején államosított ingatlanok tulajdonosainak kárpótlására létrehozott Proprietatea Alap rendelkezik. Idén júliusban ugyanakkor elindult a kereskedés a Hidroelectrica részvényeivel a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB), amelynek során ez a kisebbségi tulajdonrész talál gazdára. Akkor Borbély – a cég felügyelőbizottságának tagjaként – a Krónikának úgy nyilatkozott: hosszú évek előkészülete áll a Hidroelectrica tőzsdei bevezetése mögött, amely szerinte maga után vonja többek között a bukaresti börze felminősítését, vonzobbá teszi Romániát a befektetők számára.
Elindul szerdán reggel a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) a Hidroelectrica részvényeivel történő kereskedés, miután Románia eddigi legnagyobb részvényjegyzése keretében egy héttel ezelőtt lezárult a nyilvános ajánlattétel az energiavállalat papírjaira.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!