Archív felvétel
Románia legnagyobb villamosenergia-termelő társasága, a Hidroelectrica felügyelőbizottsága megválasztotta a vállalat új vezetőségét – derül ki a tőzsdére elküldött közleményből. A többségében állami tulajdonú vállalat vezérigazgatójává Borbély Károlyt nevezték ki, aki a Tăriceanu-kormány minisztere volt RMDSZ-es színekben. Kievezése november 7-étől érvényes.
2023. november 07., 13:152023. november 07., 13:15
2023. november 07., 15:412023. november 07., 15:41
„A Hidroelectrica tájékoztatja a részvényeseket és a befektetőket, hogy a 2016/11-es törvénnyel módosított és kiegészített, a részvénytársaságok vállalatirányításáról szóló 2011/109-es számú sürgősségi kormányrendeletbe foglaltakkal összhangban a felügyelőbizottság november 6-ai ülésén úgy döntött, hogy a következő személyeket nevezi ki az igazgatótanács tagjainak 2023. november 7-étől kezdődően 4 éves időtartamra:
Emellett az Orange közkapcsolati igazgatójaként is dolgozott, és az energiához kapcsolódóan üzletfejlesztési és exportigazgató volt az Energobitnél, egy romániai energetikai szolgáltatásokkal és infrastruktúrával foglalkozó vállalatnál. Borbély a Ponta-kormány energiaügyi minisztériumának államtitkára, a Tăriceanu-kormány távközlési minisztere, a szintén a Tăriceanu-kormányban működő Országos Ifjúsági Hatóság államtitkára volt.
A Hotnews.ro információi szerint rokoni kapcsolatban áll egy Buzău megyei üzletemberrel, ahonnan a miniszterelnök származik. A Hotnews szerint Borbély Károly a kormányfőhöz közel álló Ionel Gagu buzăui üzletember lányának a férje.
Az 1976-ban Vajdahunyadon született Borbély Károly a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban érettségizett, majd Kolozsváron, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen diplomázott 1999-ben kereskedelmi és turisztikai menedzsment szakon.
Az ország áramellátásnak egyharmadát fedező Hidroelectrica 80,06 százalékban állami tulajdonban van, míg 19,94 százalékos részesedéssel a Franklin Templeton által kezelt, a kommunizmus idején államosított ingatlanok tulajdonosainak kárpótlására létrehozott Proprietatea Alap rendelkezik. Idén júliusban ugyanakkor elindult a kereskedés a Hidroelectrica részvényeivel a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB), amelynek során ez a kisebbségi tulajdonrész talál gazdára. Akkor Borbély – a cég felügyelőbizottságának tagjaként – a Krónikának úgy nyilatkozott: hosszú évek előkészülete áll a Hidroelectrica tőzsdei bevezetése mögött, amely szerinte maga után vonja többek között a bukaresti börze felminősítését, vonzobbá teszi Romániát a befektetők számára.
Elindul szerdán reggel a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) a Hidroelectrica részvényeivel történő kereskedés, miután Románia eddigi legnagyobb részvényjegyzése keretében egy héttel ezelőtt lezárult a nyilvános ajánlattétel az energiavállalat papírjaira.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!