Tiltakozással fenyegetnek a szakszervezetek
Fotó: Silviu Matei/Agerpres
A szakszervezetek szerint az egészségügyi rendszert sújtja leginkább a jövő évi megszorító intézkedéseket részletező ,,salátarendelet” a közalkalmazotti bérek befagyasztása miatt. A szakszervezetek háromoldalú érdekegyeztető tanácsa után tartottak sajtótájékoztatót.
2024. december 28., 20:142024. december 28., 20:14
2024. december 28., 20:242024. december 28., 20:24
A szakszervezetek egy részét tömörítő Egészségügyi Szolidaritás Szakszervezeti Szövetség alelnöke emlékeztetett arra, hogy az ágazatban biztosítani kell az ellátás folyamatosságát, ezért az orvosoknak, asszisztenseknek és ápolóknak ügyeleti kötelezettségük van. Csakhogy a fizetés részét képező ügyeleti díj 2018 januárja óta változatlan.
– mondta a szakszervezeti vezető.
Beszámolója szerint Gabriel Predica ezzel érvelt a háromoldalú érdekegyeztető tanács ülésén is, amire a miniszterelnök azzal reagált, hogy az egészségügyben idén 24,4 százalékkal emelkedtek a fizetések. A szakszervezeti vezető szerint azonban csak az alapbérek nőttek ebben az arányban, a nettó fizetés összegének emelkedése valójában csak 10 százalék körüli volt. ,,Mi azt kérjük, hogy jövőre legalább az infláció mértékével növekedjenek a bérek az egészségügyben” – szögezte le.
Gabriel Predica szerint általános sztrájkra nem kell számítani, de
A jövő évtől csak akkor járna üdülési utalvány az alkalmazottaknak, ha a 800 lej értékű állami támogatást saját zsebükből pótolnák ki további 800 lejjel. Szakemberek szerint üdülési utalvány nélkül a turizmus szenvedi meg legjobban a megszorításokat.
Nagy vonalakban döntött a bukaresti kormánykoalíció a 2025 januárjától érvényes megszorító intézkedésekről, amelyekre a költségvetés magas, a román össztermék (GDP) 8 százalékát súroló hiánya miatt van szükség.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!