Befagyasztott nyugdíjak és bérek, levágott kedvezmények: elfogadta a kormány a megszorításokról szóló rendeletet

megszorítások

Megszorítások. A kormány reményei szerint az intézkedések több mint 133 milliárd lejes megtakarítást hoznak

Fotó: Pixabay

Bár Marcel Ciolacu miniszterelnök a választási kampányában még azt ígérte, hogy nem lesznek adóemelések, az általa vezetett új kormány hétfőn elfogadta azt a megszorító csomagot, amely új adók bevezetése mellett adókedvezményeket töröl el. A közalkalmazotti béreket a 2024. novemberi szinten fagyasztják be. Ugyanez érvényes a különféle pótlékokra, valamint az étkezési utalványok értékére is. A nyugdíjak kiszámításakor figyelembe vett referenciapont értéke 81 lej marad, a különnyugdíjakat pedig nem növelik az infláció mértékével.

Balogh Levente

2024. december 30., 14:592024. december 30., 14:59

2024. december 30., 15:402024. december 30., 15:40

A kabinet a becslések szerint 8 százalékot meghaladó költségvetési hiány miatt volt kénytelen hétfői ülésén elfogadni a megszorításokat tartalmazó úgynevezett salátarendeletet, amely értelmében az előzetes ígéretek ellenére nem emelkednek jövőre a nyugdíjak, befagyasztják a közalkalmazotti béreket és csökkentik a diákok utazási kedvezményeit.

A Gazdasági és Szociális Tanács (CES) a tervezetet kedvezőtlenül véleményezte, de állásfoglalása nem kötelező érvényű, csupán konzultatív.

A kormányülést követően Tánczos Barna pénzügyminiszter ismertette a főbb módosításokat.

Idézet
Romániának az állami kiadások széles körű korrekciójára van szüksége, és ez a rendelet segít megteremteni a hitelességet, ami szükséges a költségvetési pálya korrekciójához (...) A magánszektorban is szükség van költségvetési kiigazításokra. A helyzet nem könnyű, megértjük az elégedetlenséget”

– mondta az RMDSZ-es tárcavezető.

Marcel Ciolacu miniszterelnök a kormányülés elején elmondta, hogy az Európai Bizottság legutóbbi, novemberi hivatalos előrejelzése, valamint a Nemzeti Előrejelzési Bizottság decemberi adatai sokkal pesszimistábbak voltak a szakértők várakozásainál.

„Ebben az évben nincsenek pénzügyi források a köztisztviselők fizetésének emelésére. Az állami foglalkoztatást befagyasztják” – közölte Marcel Ciolacu.

Idézet
Október második fele óta a legtöbb uniós országban gyorsuló ütemben romlott a helyzet, és ez nem kerülhette el Romániát sem. Idén máris magas a hiányunk, mert a kiadások 69 milliárd lejjel, vagyis a GDP 3,92 százalékával voltak magasabbak a tervezettnél. De jóhiszemű ember nem bírálhatja azt, hogy kétszer emeltük a nyugdíjakat, és megszüntettük az egyenlőtlenségeket 3,8 millió nyugdíjas esetében, vagy hogy emeltük a tanárok, az orvosok, a rendőrök vagy a katonák fizetését”

– mondta a kormányfő.

Rámutatott: senki sem vitathatja, hogy a kormánynak többletpénzt kellett biztosítania ahhoz, hogy a lakosság és a gazdaság számára változatlan szjnten tartsák az energia- és gázszámlákat, hogy növelték az egészségügyre szánt forrásokat, vagy hogy rekordösszegű infrastrukturális beruházásokat hajtottak végre.

Idézet
Az összes hitel autópályák, iskolák és kórházak építésére, valamint adósságok törlesztésére szolgált. Szeretném bejelenteni, hogy nem bánom ezeket az intézkedéseket, mert emberek millióinak szolgáltattunk igazságot, és jelentős beruházásokkal segítettük a gazdaságot. De gazdasági szempontból nehéz év áll előttünk, és a számok és a valóság tükrében gyorsan intézkedéseket kell hoznunk, hogy megvédjük Romániát az esetleges nagy pénzügyi kockázatoktól.

A felelőtlen gazdasági magatartás ebben az időszakban automatikusan az ország hitelképességének leminősítését, a befektetők elüldözését és a nagyon magas kamatlábakon történő hitelfelvételt jelentené. Ez recessziót, csődöt és munkanélküliséget jelentene sok román számára” – mondta Ciolacu.

„Ezért döntöttünk úgy koalíciós partnereinkkel együtt, hogy ma elfogadjuk az úgynevezett salátarendeletet, hogy 2025-ig ellenőrzés alatt tartsuk a költségvetési hiányt, ahogyan azt a költségvetési tervben vállaltuk az Európai Bizottsággal szemben. A hiány csökkentésére 4 év helyett 7 évet kaptunk, és az első lépés az, hogy 2025-re 7 százalékra csökkentsük a hiányt. Ez azt jelenti, hogy továbbra is hozzáférhetünk az európai és a PNRR-alapokhoz, amelyek nagyon fontosak Románia további modernizálásához” – jelentette be a miniszterelnök.

Megjegyezte, hogy „ez a rendelet nem a »megszorításokról« vagy a »szegénységről« szól, ahogy a televízióban mondják”.

„A megszorítás az volt, amikor 25 százalékkal csökkentették a fizetéseket, amikor az áfát 19-ről 24 százalékra emelték, vagy amikor iskolák és kórházak százait zárták be” – jegyezte meg.

Ciolacu egyúttal felszólította azokat a cégeket, amelyek továbbra is aluladóznak és profitjukat kiszervezik, hogy fizessenek tisztességesen, vagy távozzanak.

Egyúttal hat hónapos árbefagyasztási moratóriumot kért minden romániai cégtől, és szolidaritást a lakossággal és a kormánnyal.

„Felszólítom azokat a cégeket, amelyek továbbra sem fizetik rendesen az adókat és továbbra is externalizálják a nyereségüket: nem terhelhetjük tovább az összes adóterhet azokra a vállalatokra, amelyek tisztességesek, amelyek beruháznak, termelnek és munkahelyeket teremtenek. Más szóval: fizessenek rendesen, vagy tűnjenek el” – mondta Ciolacu.

Azzal kapcsolatban, hogy a kormány elfogadja az egyes adóügyi-költségvetési intézkedésekről szóló, salátarendeletet, a miniszterelnök elmondta, hogy „minden romániai cégtől hat hónapos árbefagyasztási moratóriumot és szolidaritást kér a lakossággal és a kormánnyal”.

A kormányfő a nyugdíjasoknak és az alacsony jövedelműeknek is üzent.

„A ma meghozott intézkedések bizakodóvá tesznek bennünket abban, hogy az állami költségvetés januári összeállításakor megtaláljuk a pénzügyi forrásokat ahhoz, hogy vagy egyszeri támogatást nyújtsunk a kis- és közepes nyugdíjasoknak, vagy az év második felében az infláció mértékében indexáljuk a nyugdíjakat. Emellett fokozatosan, akár öt százalékponttal is csökkenteni fogjuk a munka adóterheit az alacsony keresetűek és a gyermekes családok esetében” – mondta Marcel Ciolacu.

A pénzügyminisztérium által közzétett szöveg szerint

a közalkalmazotti béreket a 2024. novemberi szinten fagyasztják be. Ugyanez érvényes a különféle pótlékokra, valamint az étkezési utalványok értékére is.

A tervezet azt is előírja, hogy a túlórákat és a munkaszüneti napokon végzett munkát kizárólag szabadnappal lehet kompenzálni a közszférában. Ez alól csak a katonák, a rendőrök, a börtönőrök és a hegyimentők képezhetnek kivételt. Ők bérkiegészítésben részesülhetnek, ha nincsen mód arra, hogy 90 napon belül szabadnapot kapjanak a pluszmunkáért.

2025-ben a közintézmények és hatóságok – a finanszírozási forrásuktól függetlenül – nem adhatnak alkalmazottaiknak semmiféle értékjegyet, prémiumot, bónuszt vagy más pluszjuttatást.

A katonák, rendőrök és börtönőrök béren kívüli juttatásait – különféle kompenzációk, kártérítések vagy lakbértámogatás – szintén befagyasztják a 2024. novemberi szinten.

A sürgősségi rendelet tervezete szerint 2025. január 1. és december 31. között a közintézmények 800 lej értékű üdülési utalványt adhatnak azoknak az alkalmazottaiknak, akiknek a nettó alapbére nem haladja meg a 8000 lejt. A 800 lej értékű utalvány csak legalább 1600 lej értékű turisztikai csomag vásárlása esetén használható fel.

A tervezet szerint

2025. január 1-től létszámstopot rendelnek el a közszférában, azaz felfüggesztik az üres állások versenyvizsga vagy vizsga útján történő betöltését.

Ez alól kivételt képeznek azok az álláshelyek, amelyek jellegükből vagy a hozzájuk rendelt feladatkörből adódóan egyedieknek számítanak. Kivételt képeznek azok az álláshelyek is, amelyeknek a betöltését a sürgősségi rendelet elfogadása előtt jóváhagyta a kormány, továbbá a rezidensi állások és a kórházak orvosi posztok, mint ahogyan a vissza nem térítendő uniós alapokból finanszírozott projektekhez kapcsolódó álláshelyek is.

Egy másik előírás szerint befagyasztják a 2024. novemberi szinten a gyermeknevelési pótlékot (gyermekpénzt) és a sportolók életjáradékát is.

A nyugdíjak kiszámításakor figyelembe vett referenciapont értéke 81 lej marad, a különnyugdíjakat pedig nem növelik az infláció mértékével.

A pártok állami támogatása 25 százalékkal csökken 2025-ben az ideihez képest.

A tervezet előírja az egyetemi ösztöndíjak befagyasztását, és arról is rendelkezik, hogy a hallgatók csak a lakhelyük és az egyetemük szerinti települések közötti vonatjáratokon utazhatnak 90 százalékos kedvezménnyel.

Jövő év elejétől december 31-ig az óvodások és az elemisták nem kapnak mézet étrendkiegészítőként.

Az Egészséges étkezés elnevezésű országos program jövő évi költségvetését 1 139 400 000 lejben szabták meg.

A 2025-2026-os tanévben az érdemösztöndíj 450 lej, a teljesítményserkentő ösztöndíj 300 lej, a szociális ösztöndíj 300 lej, a szakiskolai ösztöndíj szintén 300 lej lesz - olvasható a tervezetben.

Az osztalékadó a jelenlegi 8 százalékról 10 százalékra nő, és megszüntetik az IT-szektor, az építőipari, valamint a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazat munkavállalóinak adókedvezményeit.

Emellett a tervek szerint ismét bevezették volna az úgynevezett oszlopadót, amelyet az ipari létesítmények után kell befizetni, és leltári értékük 1,5 százalékának felel meg, ám Marcel Ciolacu közlése szerint ezt egyelőre elhalasztják, előbb egyeztetnek az érintettekkel.

A megszorítások ellen számos érintett tiltakozik, a diákok hétfőn a kormány székháza elé hirdettek tüntetést, a hétfőn szintén tüntető börtönőrök pedig azzal fenyegetőznek, hogy kedden nem veszik fel a munkát.

A munkáltatók arra panaszkodnak, hogy a kormány nem egyeztetett velük előzetesen az adóemelésekről.

Radu Burnete, a Concordia Munkáltatói Szövetség ügyvezető elnöke szerint a háromoldalú érdekegyeztető tanács szombati ülésén a kormány tervezett adóügyi intézkedéseit nem vitatták meg alaposan, az ezekkel kapcsolatos konzultációt januárra ígérték a kabinet képviselői.

A megszorító intézkedéseket egyébként Marcel Ciolacu második kormánya olyan előzmények után fogadta el, hogy a kormányfő – a PSD elnökjelöltjeként – november 21-én, három nappal az elnökválasztás első fordulója előtt még az ígérte, hogy nem fog adót emelni és nem vezet be új adókat. A nyilatkozatot annak kapcsán tette, hogy a választások előtt szintén általa vezetett kormány a becslések szerint a GDP közel 9 százalékát kitevő költségvetési hiányt halmozott fel.

A hiány nagy része a különböző kategóriáknak nyújtott kampányosztogatás eredménye.

„Készül a jövő évi költségvetés, amelyről konzultálni fogunk a szociális partnerekkel. Szeretnék nagyon egyértelmű lenni: 2024-ben nem fogunk adót emelni, és nem fogunk olyan új adókat bevezetni, amelyek a románokat és az üzleti környezetet terhelik” – mondta Marcel Ciolacu november 21-én egy üzletemberekkel tartott találkozón

A salátarendeletben meghatározott intézkedések pénzügyi hatása 2025-ben 133,37 milliárd lej lesz – derül ki a pénzügyminisztérium által vasárnap közzétett indoklásából.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

A TikTok mossa kezeit a romániai elnökválasztást érintő jelentésében

A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.

A TikTok mossa kezeit a romániai elnökválasztást érintő jelentésében
2025. április 02., szerda

A kormányból való kilépést fontolgatja a PSD, ha nem Antonescu nyeri az elnökválasztást

Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.

A kormányból való kilépést fontolgatja a PSD, ha nem Antonescu nyeri az elnökválasztást
2025. április 02., szerda

Cseke Attila is nagyot húz a nadrágszíjon: több mint félezer állás megszűnik

A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.

Cseke Attila is nagyot húz a nadrágszíjon: több mint félezer állás megszűnik
2025. április 02., szerda

Csaknem félezer tartalékos román katona zsoldoskodott Kongóban

Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.

Csaknem félezer tartalékos román katona zsoldoskodott Kongóban
2025. április 02., szerda

Predoiu az Iliescuék elleni vádemelésről: értékelendő, még ha megkésett is

Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.

Predoiu az Iliescuék elleni vádemelésről: értékelendő, még ha megkésett is
2025. április 02., szerda

Nicușor Dan hajlandó a visszalépésről egyeztetni, hogy ne szuverenista jelöltek között dőljön el az elnöki tisztség sorsa

Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.

Nicușor Dan hajlandó a visszalépésről egyeztetni, hogy ne szuverenista jelöltek között dőljön el az elnöki tisztség sorsa
2025. április 02., szerda

Védelmi miniszter: nincs szó a Romániában állomásozó amerikai katonák kivonásáról

Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.

Védelmi miniszter: nincs szó a Romániában állomásozó amerikai katonák kivonásáról
2025. április 02., szerda

Ismét vádat emeltek Iliescu és társai ellen emberiesség elleni bűncselekmények miatt az 1990-es bányászjárás ügyében

Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.

Ismét vádat emeltek Iliescu és társai ellen emberiesség elleni bűncselekmények miatt az 1990-es bányászjárás ügyében
2025. április 01., kedd

Álprofilok, hamis információk: útmutató az elnökválasztást övező félretájékoztatások labirintusában

Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).

Álprofilok, hamis információk: útmutató az elnökválasztást övező félretájékoztatások labirintusában
2025. április 01., kedd

Aggasztó méreteket ölt a munkanélküliség a fiatalok körében

Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.

Aggasztó méreteket ölt a munkanélküliség a fiatalok körében