Cotroceni-i egyeztetés a kormány tagjaival és Mugur Isărescuval, a jegybank elnökével (jobbról a második)
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis államfő pénteken úgy nyilatkozott: egyértelmű, hogy Románia költségvetési hiánya nagyobb lesz a tervezettnél, és ezt finanszírozni kell.
2020. május 08., 20:042020. május 08., 20:04
2020. május 08., 20:072020. május 08., 20:07
Az elnök a Cotroceni-palotában tanácskozott Ludovic Orban miniszterelnökkel, Florin Cîţu pénzügyminiszterrel és Mugur Isărescuval, a Román Nemzeti Bank kormányzójával a COVID-19 járvány gazdasági következményeiről.
„Egyértelmű, hogy nagyobb lesz a hiány, mint amire az év elején számítottunk, és ezt a deficitet finanszírozni kell. Hasznos megbeszélésünk volt a megvalósítható intézkedésekről, amelyek a gazdaság újbóli fellendítéséhez szükségesek” – mondta Iohannis. Az államfő szerint téves a gazdaság újraindításáról beszélni, mert Romániában a gazdaság soha nem állt le, csak bizonyos ágazatokban történt leállás.
Kijelentette: mindenre megtalálják a megoldást. „Vannak programjaink, vannak megoldásaink a hiány finanszírozására, a gazdaság fellendítésére, és ha úgy végezzük a munkánkat, ahogy kell, és ahogy elterveztük, akkor jó esélyeink vannak, hogy a román gazdaság helyreáll, és meglehetősen gyorsan kilábalunk a jelenlegi, igen kellemetlen krízisből” – jelentette ki Iohannis. Az államfő azonban nem bocsátkozott részletekbe a tervezett gazdaságmentő intézkedések kapcsán.
Egyébként Florin Cîțu pénzügyminiszter már a múlt hónap közepén arról beszélt, hogy a román államháztartási hiány az idén várhatóan eléri a hazai össztermék (GDP) 6,7 százalékát, meghaladva a korábban tervezett 3,6 százalékot. Az Európai Bizottság legfrissebb prognózisában ugyanakkor azt jósolja, hogy Romániában az államháztartási hiány idén 9,2 százalék lehet 2020-ban, és 11,4 százalék 2021-ben, ha a bukaresti kormány nem változtat a költségvetés jelenlegi szerkezetén.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!