„Hullanak” a munkakerülők, jóval több rászoruló kapja az új szociális segélyt

Van kiút? Az új segélyezési rendszer a valóban rászorulókon kíván segíteni •  Fotó: Barabás Ákos

Van kiút? Az új segélyezési rendszer a valóban rászorulókon kíván segíteni

Fotó: Barabás Ákos

Több tízezerrel nőtt a szociális segélyben részesülők száma a régi rendszert idén januárban váltó, úgynevezett társadalmi befogadás minimumjövedelmének bevezetése óta. A korábbinál sokkal több rászorulót megcélzó járadék feltételei ugyanakkor az első hónapokban már több ezer munkakerülőt kirostáltak.

Páva Adorján

2024. április 29., 09:302024. április 29., 09:30

Romániában 2024. január elsején vezették be a szociális kirekesztést meggátolni hivatott, a be- vagy visszailleszkedést ösztönző társadalmi befogadás minimumjövedelmét (románul venit minim de incluziune – VMI). A reform során gyakorlatilag egyesítettek kétféle járadékot: a szociális segélyt és a családtámogató ellátást. Az újítást javarészt nemzetközi nyomásra vitték véghez: az Európai Unió és a Világbank is évek óta sürgeti a romániai szociális támogatási rendszer újragondolását, mely immár megvalósult, január óta érvényben van.

„Ez alapvetően fontos, hogy valóban a legszegényebb embereken segítsenek. A VMI a két korábbi rendszer egyesítésével a leginkább rászoruló családokra összpontosít. Kevéssel kezd, azaz eleinte nem minden olyan személy kap segítséget, akinek szüksége van rá, de konkrét tervek vannak az intézkedés fokozatos kiterjesztésére: azt hiszem, most, az elején 160 ezer emberről beszélhetünk, de terveink szerint egymillióra nőhet a számuk” – nyilatkozta tavaly ősszel Michal Rutkowski, a Világbank regionális szociális és munkaügyi igazgatója.

Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter akkor megerősítette, hogy 2023 szeptemberében 160 ezer, szociális segélyt kapó polgárt tartottak nyilván, számuk pedig szerinte hamarosan 400 ezerre nőhet a társadalmi befogadás minimumjövedelmének bevezetésével.

A társadalmi befogadás fogalma évek óta beépült az európai uniós szakpolitikákba. Az Európai Bizottság honlapján olvasható leírás szerint az Európai Unió támogatja és saját intézkedésekkel egészíti ki a szociális védelemmel és a társadalmi befogadással kapcsolatos tagállami tevékenységeket.

Ez a szakpolitikai intézkedések széles körét foglalja magában, melyek a szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelmet, a szociális védelmi rendszerek korszerűsítését, valamint meghatározott csoportok, köztük a gyermekek, a fogyatékossággal élők és a hajléktalanok társadalmi befogadásának előmozdítását szolgálják.

Hányan jogosultak?

Csaknem négy hónappal az új járadék bevezetése után a bukaresti munkaügyi minisztérium arról tájékoztatta az Adevărul hírportált, hogy április 23-án 236 864-en szerepeltek a haszonélvezők nyilvántartásában, tehát egyelőre mintegy 76 ezerrel nőtt az állami támogatásban részesülők száma tavaly őszhöz képest.

Miközben a szám várhatóan folyamatosan növekedni fog, már az első három hónapban több ezren „kirostálódtak”:

összesen 6582 jogosult elvesztette az államilag folyósított minimumjövedelmet, ugyanis nem volt hajlandó közmunkát végezni, és havonta ellátogatni a munkaerő-elhelyező ügynökséghez, ahol állást keresnek-ajánlanak a rászorulóknak.

Ugyanis a vonatkozó jogszabály szerint a társadalmi befogadás minimumjövedelmében részesülő munkaképes jogosultaknak kötelességük havonta valamilyen közösségi akcióban vagy közmunkában részt venniük, illetve állást kell keresniük a helyi munkaerő-elhelyező hatóság közvetítésével.

Hol él a legtöbb kedvezményezett?

Egyébként idén februárban a legtöbb felkaroltat Dolj (12 923 személy), Bákó (11 831), Buzău (9951), Suceava (9875), Iași (9800), Teleorman (9744) és Vaslui (9544) megyében tartották nyilván, tehát az „élbolyban” nincs erdélyi megye. A legkevesebben Bukarestben (386), illetve Ilfov (999) és Temes megyében (1630) kapják az új állami segélyt.

A szociális jogok európai pillére húsz kulcsfontosságú alapelvet és jogot határoz meg, melyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a munkaerőpiacok és a szociális védelmi rendszerek méltányosak legyenek és jól működjenek. Az erre vonatkozó cselekvési terv az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedést célzó Európa 2020 stratégiára építve három célkitűzést irányoz elő a 2030-ig tartó időszakra vonatkozóan a foglalkoztatás, a felnőttoktatás és a szegénység területén.

A szegénység elleni fellépés terén kitűzött cél értelmében 2030-ig legalább 15 millióval csökkenteni kell a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázatának kitett emberek számát, és gondoskodni kell arról, hogy ezen belül legalább egyharmadot tegyen ki a gyermekek aránya.

A bukaresti szakminisztérium az Adevărul szerint úgy próbálja ösztönözni, elősegíteni a társadalmi be- vagy visszafogadást, hogy állásbörzéket szervez azokban a térségekben, ahol sok a VMI-kedvezményezett. Másrészt a helyi hatóságok is részt vesznek a formálásban és informálásban, például más települések munkaerő-kereséséről, távmunka-lehetőségekről is értesítik a támogatottakat: „a lényeg, hogy dolgozzanak”.

Mennyi pénz jár?

A társadalmi befogadás minimumjövedelmét azok kaphatják meg, akiknek egyedülálló rászorulóként havi jövedelme nem haladja meg a 346 lejt, ha pedig 65 év feletti igénylőről van szó, akkor az 504 lejt. Gyerekes családok esetében az egy főre jutó jövedelem nem lehet több 879 lejnél.

A minisztérium tájékoztatása szerint azok esetében, akik semmilyen jövedelemmel nem rendelkeznek, személyenként (az egyedülállók, illetve a családtagok fejenként) legtöbb 346 lej minimumjövedelemben részesülhetnek, a 65 év felettiek esetében ez az összeg 504 lej. Ha az igénylő vagy a család valamely tagja rendelkezik valamiféle, az említett határértékeknél kisebb jövedelemmel, akkor azt arányosan levonják a megkapható összegből.

Simona Bucura-Oprescu szakminiszter tavaly ősszel úgy számolt, hogy ha a régi rendszerben egy család 529 lejes családtámogató ellátást és 226 lej szociális segélyt, azaz 785 lejes össztámogatást kapott, a társadalmi befogadás minimumjövedelme esetükben összesen 944 lej lehet, tehát több pénz juthat a rászorulóknak, mint amennyi korábban.

korábban írtuk

Hétfőn kezdik az alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető támogatás utalását a szociális kártyákra
Hétfőn kezdik az alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető támogatás utalását a szociális kártyákra

Az európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium hétfőn elkezdi az alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető újabb 250 lejes támogatás utalását a szociális kártyákra, az összegből mintegy 2,6 millió személy részesül.

korábban írtuk

Különös oka van a munkanélküliség növekedésének
Különös oka van a munkanélküliség növekedésének

Hónapok óta enyhén, de folyamatosan növekszik a munkanélküliség Hargita megyében, és ugyan volt egy több mint százfős elbocsátás Székelyudvarhelyen, valójában jórészt nem a leépítések miatt növekszik az állástalanok száma.

korábban írtuk

Változó munkaerőpiaci viszonyok: kevesebb álláshirdetés, több álláskereső
Változó munkaerőpiaci viszonyok: kevesebb álláshirdetés, több álláskereső

2023 első három hónapjához képest az idei év első negyedében közel 10 százalékkal, 75 ezerre csökkent az eJobs munkaerőtoborzó platformra feltöltött új álláshirdetések száma, és ezeknek majdnem egyharmadát a kiskereskedelmi ágazat munkáltatói adták fel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás
2025. március 27., csütörtök

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját

Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.

Megkezdte működését az új román állami bank
Megkezdte működését az új román állami bank
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank