Fotó: Pixabay
A tervezetnél kisebb, 2 százalék körüli lesz a gazdasági növekedés idén Romániában – mutat rá a Daniel Dăianu akadémikus által koordinált Románia – Euróövezet MONITOR című konvergenciaelemző jelentés.
2023. december 19., 21:002023. december 19., 21:00
2023. december 19., 21:012023. december 19., 21:01
A kedden közzétett dokumentum szerzői megállapítják, hogy az infláció csökkent ugyan 2023-ban, de a gazdaság növekedése lelassult a második félévben. Ám Románia legégetőbb problémája a költségvetési hiány, amelyik idén valószínűleg a GDP 6 százaléka körül marad, akárcsak 2022-ben. A jelentés emlékeztetett arra, hogy Románia ellen túlzottdeficit-eljárás van folyamatban, és uniós szinten vélhetően a román strukturális deficit a legnagyobb.
„Ezért olyan költségvetési intézkedésekre van szükség, amelyekkel a hiány néhány éven belül a GDP 3 százalékára csökkenthető” – olvasható az Agerpres hírügynökség által ismertetett dokumentumban. A jelentés szerint a deficit elsősorban a költségvetési bevételek növelésével mérsékelhető. „Egy olyan uniós országban, ahol az adóbevételek (...) rendkívül alacsonyak (a GDP mintegy 27 százalékát teszik ki, szemben a több mint 40 százalékos uniós átlaggal), az oktatás és az egészségügy krónikusan alulfinanszírozott, az adócsalás és adóelkerülés szinte intézményesült (...), ezt diktálja a józan ész” – állapítják meg a szerzők.
A jelentés szerint az állami költekezések hatékonyságán is növelni kellene, ezért szükség lenne az OECD-országok mintájára a kiadások időszakos felülvizsgálatára. A szerzők felhívták ugyanakkor a figyelmet arra, hogy az új nyugdíjtörvény veszélyeztetni fogja a költségvetési egyensúlyt. Ezért jobb lett volna szerintük fokozatosan, több év alatt bevezetni a jogszabály előírásait.
A jelentés megállapítja, hogy a hazai munkaerő-piac jelentősen torzult, a munkaképes lakosságból mindössze 5,5 millió személynek van munkaszerződése. Nagyon sokan a feketegazdaságban dolgoznak, így nem fizetnek társadalombiztosítási járulékot.
Végezetül a szerzők leszögezik, hogy az uniós forrásoknak óriási jelentőségük van a romániai reformok megvalósításában, az energiaátállástól a versenyképesség növeléséig. „Az európai pénzek tompíthatják a költségvetési hiány korrekciójának elkerülhetetlen gazdaságzsugorító hatását” – olvasható a jelentésben.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!