Fotó: Mediafax
2007. május 30., 00:002007. május 30., 00:00
A hatóságok szerint a vállalat környezetvédelmi szempontból nem felelt meg az európai uniós szabványoknak, ezért ideiglenesen visszavonták működési engedélyét. „A vállalatnak 2006 decemberéig két EU-s előírásnak kellett eleget tennie – részletezte a Krónikának Korodi Attila környezetvédelmi miniszter. – A vállalat vezetői azonban elmulasztották az iparihulladék-telep bezárását, illetve az illékony anyagok biztonságos tárolási körülményeinek megteremtését, s ezt az ügynökség márciusi ellenőrzése rögzítette. Az Arpechim 30 napos türelmi időt kapott, de mivel ezalatt sem pótolta a hiányosságokat, az ügynökség elrendelte a vállalat tevékenységének beszüntetését.”
Az Arpechim hat hónapig kénytelen szüneteltetni a munkát. A tevékenység leállítása azonban pontosan meghatározott menetrend alapján történik, tájékoztatott a miniszter. Ez a munkafolyamatok biztonságos befejezését, a teljes nyersanyagkészlet felhasználását feltételezi. Fél év után az ügynökség újra megvizsgálja, hogy a vállalat teljesítette-e az előírásokat, s dönt a működési engedély esetleges kibocsátásáról.
A Petrom kőolajipari vállalat képviselői szerint a környezetvédelmi hatóság által életbe léptetett intézkedés túlságosan szigorú. „A Petrom folyamatosan nagy összegeket fektet be azért, hogy megfeleljen a környezetvédelmi előírásoknak. Csak az elmúlt két évben mintegy 60 millió eurót áldoztunk erre a célra. A környezetvédelmi hatóság szankcióját ezért túlzottnak és aránytalannak tartjuk” – értékelte a helyzetet Dan Pazara, a Petrom kommunikációs igazgatója. Éppen ezért a Petrom megfellebbezi a környezetvédelmi hatóság döntését.
A finomító ideiglenes bezárása várhatóan nem marad hatás nélkül a hazai üzemanyagpiacon. Szakértők szerint az Arpechim tevékenységének ideiglenes beszüntetése az üzemanyag árának emelkedéséhez vezet majd. „Enyhe áremelkedésre számítunk. Nem szeretnénk ezt, ám nagy valószínűséggel emelkedni fog az üzemanyag ára” – nyilatkozta Ion Tache, a magánbenzinkutasok szövetségének elnöke. Szakértők szerint a Petrom romániai versenytársai növelni fogják kőolajfinomító-kapacitásukat, ugyanakkor azonban az árakat is emelni fogják.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.