Az elnökválasztás eredménye a tőzsdére is rányomta a bélyegét
Fotó: Facebook/Bursa de Valori Bucuresti
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat, mivel a befektetők elemzik az elnökválasztás első fordulójának eredményeit – vont mérleget hétfői elemzésében a ZF gazdasági és pénzügyi portál, miután a Bukaresti Értéktőzsde hétfőn 2 százalékos mínuszban nyitott.
2025. május 05., 13:172025. május 05., 13:17
Az elnökválasztás első fordulójának egyértelmű győztese George Simion, erre az eredményre számítottak a befektetők,
– mutattak rá a mozgásokra az elemzők.
Ilyen körülmények között pedig a bukaresti tőzsde hétfőn 2 százalékos mínuszban nyitott, amit a legfontosabb román részvények csökkenése eredményezett – derül ki a ZF által összesített adatokból.
Az elemzés ugyanakkor fontosnak tartja megjegyezni, hogy a mintegy 8,2 millió romániai munkavállaló közvetve, a nyugdíjrendszer második pillére révén a legnagyobb befektetője a tőzsdén jegyzett vállalatoknak.
A hitelminősítők szerint éppen az uniós tagságunk és az uniós alapok tartanak bennünket az ajánlott befektetési kategóriában” – fogalmazta meg Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Biztossá vált, hogy a megismételt romániai elnökválasztás május 18-ai második fordulójában George Simion és Nicușor Dan csap össze.
Mint az elemzés rámutat, hétfőn 10.10 órakor a Transilvania Bank (TLV), Románia legnagyobb bankjának részvényei 3 százalékkal, a Hidroelectrica (H2O), a legnagyobb energiatermelő részvényei 1 százalékkal csökkentek. Az OMV Petrom (SNP) 2 százalékot, a Romgaz (SNG) 5 százalékot veszített.
A részvények esetében már az első percekben 13 millió lejt tett ki a kereskedés, de a kötvényeknél is megnőtt az aktivitás, ahol a likviditás elérte az 5,2 millió lejt.
„A brókerek megjegyzik, hogy vannak vevők a piacon, de egyes eladások ajánlati áron történnek, azaz anélkül, hogy megvárnák a kereslet és a kínálat esetleges egyensúlyát. A legtöbbet forgalmazott részvények a TLV (3,9 millió lej), H2O (3 millió lej), SNG (2,2 millió lej)” – részletezi az elemzés.
A bankközi lej/euró árfolyam viszont egyelőre stabil 4,978 lej.
A miniszterelnöki tisztségről való lemondást fontolgatja Marcel Ciolacu sajtóértesülések szerint, miután Crin Antonescu, akormánykoalíció közös államfőjelöltje nem jutott be a megismételt elnökválasztás második fordulójába.
Bár a közgazdászok szerint a lej még mindig kissé túlértékelt, az ING Bank elemzői úgy vélik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) rövid távon ismét 5 lej/euró alá engedheti a román fizetőeszköz árfolyamát.
Idén nyáron nem emelkedik az általános áfakulcs – jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
Az eladó nélküli önkiszolgáló, más néven okosboltok olyan üzletek, amelyekben nincs szükség hagyományos kiskereskedelmi eladókra a vásárlók kiszolgálásához.
szóljon hozzá!