Fotó: Facebook/Romgaz
A többségében román állami tulajdonban levő Romgaz vállalat szerdán bejelentette, befizeti az államkasszába a rá eső szolidaritási adót – erre a célra 906,1 millió lejt irányzott elő 2023-as évi költségvetésében a társaság.
2023. január 18., 17:262023. január 18., 17:26
Közleményében a Romgaz rámutat: kiadásaik 55 százalékát jelentik az adók és illetékek. Ebből valamivel több mint 1 millió lej megy a földgáz kitermeléséhez elengedhetetlen bányajáradékra, a gáz értékesítéséből származó pluszjövedelmeik után 2,2 millió lejt fizetnek, az energetikai átálláshoz 1,8 millió lejjel járulnak hozzá.
Amint arról korábban beszámoltunk, vita robbant ki a napokban a bukaresti kormányzati intézmények és az OMV Petrom között, miután az osztrák olajipari vállalat határozottan leszögezte, nem fog szolidaritási adót fizetni a román államkasszába. Az OMV szerint a kitermelésből és finomításból származó bevételei ugyanis nem haladják meg az üzleti forgalom 75 százalékát, márpedig mind az európai jogszabályok, mind pedig a vonatkozó romániai kormányrendelet így írja elő.
Csörte alakult ki az elmúlt napokban a szolidaritási adó miatt az OMV Petrom és az Országos Adóhatóság (ANAF) között, miután az olajipari vállalat határozottan leszögezte, nem fog szolidaritási adót fizetni a román államkasszába.
a romániai jogszabályi környezetbe átültetett, a nyerskőolaj-, a földgáz-, a szén- és a finomítói ágazatban működő vállalkozások nyereségének terhére kivetett szolidaritási adóra vonatkozó európai uniós rendelkezés kapcsán.
A kiszivárgott információt szerdán Adrian Câciu pénzügyminiszter is megerősítette. Úgy fogalmazott,
Adrian Câciu a parlamentben elmondta, a kormány a szóban forgó uniós szabályozás összes elemét belefoglalta a sürgősségi rendeletbe, beleértve a 75 százalékos bevételküszöbre vonatkozó előírást is. Az Agerpres hírügynökség által idézett tárcavezető szerint ennek az előírásnak az értelmezéséhez kérte az Európai Bizottság segítségét. Hozzátette: a kormány módosítani fog a sürgősségi rendeleten, ha a brüsszeli testület pontosításai ezt szükségessé teszik.
ezért a vállalatnak be kell fizetnie az extraprofitadót. Közölte azt is, hogy a kormány néhány napon belül választ fog kapni az Európai Bizottságtól.
A bukaresti pénzügyminisztérium pontosításokat kér az Európai Bizottságtól a romániai jogszabályi környezetbe átültetett, a szolidaritási adóra vonatkozó európai uniós rendelkezés kapcsán.
Megszólalt ebben az ügyben Virgil Popescu liberális energiaügyi miniszter is, aki kedd este kijelentette: az összes olyan vállalatnak extraprofitadót kell fizetnie, amelyet érint a magas energiaárak kezelését célzó uniós rendelet, illetve az előírásait a hazai jogrendbe ültető sürgősségi rendelet. Ez utóbbi jogszabály szerint az érintett energiavállalatoknak a tavalyi profit és a 2018-2021-es időszak nyereségének átlaga közti különbség 60 százalékát kell befizetniük idén az államkasszába.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!