Fotó: Rostás Szabolcs
Csörte alakult ki az elmúlt napokban a szolidaritási adó miatt az OMV Petrom és az Országos Adóhatóság (ANAF) között, miután az olajipari vállalat határozottan leszögezte, nem fog szolidaritási adót fizetni a román államkasszába, mivel a kitermelésből és finomításból származó bevételei nem haladják meg az üzleti forgalom 75 százalékát, márpedig mind az európai jogszabályok, mind pedig a vonatkozó romániai kormányrendelet így írja elő.
2023. január 16., 14:232023. január 16., 14:23
Az OMV csoport a múlt héten jelentette be, hogy Ausztriában fogja befizetni az Európai Unió által előírt szolidaritási adót, Románia esetében viszont úgy számolnak, hogy rájuk nem vonatkozik a törvény.
Azt azonban, hogy valóban így van-e, vagy mégis adózniuk kell, egyelőre senki nem tudta a bukaresti hatóságok részéről megmondani.
Lucian Heiuş, az adóhatóság vezetője hétfőn úgy nyilatkozott,
és amikor lezárul ez a folyamat, akkor tudják majd megmondani, kinek kell adóznia és kinek nem. Szerinte legtöbb két héten belül fény derül erre.
Az ANAF elnöke ugyanakkor hangsúlyozta, a szolidaritási adónak nincs köze az OMV Ausztria által kifejtett tevékenységhez.
„Az OMV Petrom egy román vállalkozás, romániai székhellyel, amely Romániában fizet minden adót és illetéket. Az OMV Ausztria csak részesedést kap a részvények általa birtokolt 51,5 százalékának megfelelően. (…) Az egyetlen kérdés, hogy eléri-e az OMV Petrom azt a 75 százalékos küszöböt. Nem az OMV csoportról beszélünk.
– fogalmazott Lucian Heiuş, aki
Megszólalt a témában Adrian Câciu pénzügyminiszter is, aki szerint a bejelentés „tőzsdemarketing”, mindössze vélemény, nem pedig hivatalos pénzügyi álláspont.
Szolidaritási adót tervez kivetni a román kormány az energiaipari társaságokra, amelyek a nyereségük után fogják befizetni az állami költségvetésbe az új illetéket.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!