Fotó: Rostás Szabolcs
Csörte alakult ki az elmúlt napokban a szolidaritási adó miatt az OMV Petrom és az Országos Adóhatóság (ANAF) között, miután az olajipari vállalat határozottan leszögezte, nem fog szolidaritási adót fizetni a román államkasszába, mivel a kitermelésből és finomításból származó bevételei nem haladják meg az üzleti forgalom 75 százalékát, márpedig mind az európai jogszabályok, mind pedig a vonatkozó romániai kormányrendelet így írja elő.
2023. január 16., 14:232023. január 16., 14:23
Az OMV csoport a múlt héten jelentette be, hogy Ausztriában fogja befizetni az Európai Unió által előírt szolidaritási adót, Románia esetében viszont úgy számolnak, hogy rájuk nem vonatkozik a törvény.
Azt azonban, hogy valóban így van-e, vagy mégis adózniuk kell, egyelőre senki nem tudta a bukaresti hatóságok részéről megmondani.
Lucian Heiuş, az adóhatóság vezetője hétfőn úgy nyilatkozott,
és amikor lezárul ez a folyamat, akkor tudják majd megmondani, kinek kell adóznia és kinek nem. Szerinte legtöbb két héten belül fény derül erre.
Az ANAF elnöke ugyanakkor hangsúlyozta, a szolidaritási adónak nincs köze az OMV Ausztria által kifejtett tevékenységhez.
„Az OMV Petrom egy román vállalkozás, romániai székhellyel, amely Romániában fizet minden adót és illetéket. Az OMV Ausztria csak részesedést kap a részvények általa birtokolt 51,5 százalékának megfelelően. (…) Az egyetlen kérdés, hogy eléri-e az OMV Petrom azt a 75 százalékos küszöböt. Nem az OMV csoportról beszélünk.
– fogalmazott Lucian Heiuş, aki
Megszólalt a témában Adrian Câciu pénzügyminiszter is, aki szerint a bejelentés „tőzsdemarketing”, mindössze vélemény, nem pedig hivatalos pénzügyi álláspont.
Szolidaritási adót tervez kivetni a román kormány az energiaipari társaságokra, amelyek a nyereségük után fogják befizetni az állami költségvetésbe az új illetéket.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!