Fotó: Rostás Szabolcs
Csörte alakult ki az elmúlt napokban a szolidaritási adó miatt az OMV Petrom és az Országos Adóhatóság (ANAF) között, miután az olajipari vállalat határozottan leszögezte, nem fog szolidaritási adót fizetni a román államkasszába, mivel a kitermelésből és finomításból származó bevételei nem haladják meg az üzleti forgalom 75 százalékát, márpedig mind az európai jogszabályok, mind pedig a vonatkozó romániai kormányrendelet így írja elő.
2023. január 16., 14:232023. január 16., 14:23
Az OMV csoport a múlt héten jelentette be, hogy Ausztriában fogja befizetni az Európai Unió által előírt szolidaritási adót, Románia esetében viszont úgy számolnak, hogy rájuk nem vonatkozik a törvény.
Azt azonban, hogy valóban így van-e, vagy mégis adózniuk kell, egyelőre senki nem tudta a bukaresti hatóságok részéről megmondani.
Lucian Heiuş, az adóhatóság vezetője hétfőn úgy nyilatkozott,
és amikor lezárul ez a folyamat, akkor tudják majd megmondani, kinek kell adóznia és kinek nem. Szerinte legtöbb két héten belül fény derül erre.
Az ANAF elnöke ugyanakkor hangsúlyozta, a szolidaritási adónak nincs köze az OMV Ausztria által kifejtett tevékenységhez.
„Az OMV Petrom egy román vállalkozás, romániai székhellyel, amely Romániában fizet minden adót és illetéket. Az OMV Ausztria csak részesedést kap a részvények általa birtokolt 51,5 százalékának megfelelően. (…) Az egyetlen kérdés, hogy eléri-e az OMV Petrom azt a 75 százalékos küszöböt. Nem az OMV csoportról beszélünk.
– fogalmazott Lucian Heiuş, aki
Megszólalt a témában Adrian Câciu pénzügyminiszter is, aki szerint a bejelentés „tőzsdemarketing”, mindössze vélemény, nem pedig hivatalos pénzügyi álláspont.
Szolidaritási adót tervez kivetni a román kormány az energiaipari társaságokra, amelyek a nyereségük után fogják befizetni az állami költségvetésbe az új illetéket.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!