Fotó: Barabás Ákos
Megtiltaná a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta kormány, hogy nyugdíjat és fizetést is kapjanak egyidőben a közalkalmazottak. A lépést Ludovic Orban miniszterelnök is támogatja.
2019. december 08., 13:232019. december 08., 13:23
2019. december 08., 13:392019. december 08., 13:39
Az intézkedés tervét Violeta Alexandru munkaügyi miniszter jelentette be a hétvégén, jelezve egyúttal, hogy az általa vezetett tárca már dolgozik a vonatkozó jogszabályjavaslaton. „Kell léteznie egy igazságos intézkedésnek azok esetében, akik ugyan még munkaképes korban vannak, de nyugdíjat kapnak, ezzel egy időben alkalmazottként dolgoznak a közszférában” – fogalmazott a munkaügyi miniszter.
Ludovic Orban kormányfő is megszólalt a témában. Újságírói kérdésre válaszolva vasárnap leszögezte: egyetért a fizetés és nyugdíj halmozásának megtiltásával, szerinte sem normális, hogy valaki egyszerre kapjon nyugdíjat és közalkalmazotti fizetést. „Arról van szó, hogy ne engedjük meg azoknak, akik nyugdíjba mentek, hogy a nyugdíjat halmozzák a közalkalmazotti fizetéssel. Nagyon sokan vannak, akik 40 egynéhány évesen nyugdíjba mentek, például a rendőrségtől vagy más struktúráktól ,és az átlagosnál nagyobb nyugdíjat kapnak” – fogalmazott a miniszterelnök. Hozzátette, ha a magánszektorban akar dolgozni valaki, folytatni kívánja a tevékenységét, azzal semmi gond, de a közalkalmazottaknak a fizetést kell választaniuk, ameddig dolgoznak.
Nem ez amúgy a liberálisok egyetlen kezdeményezése a témában: két PNL-s parlamenti képviselő idén februárban nyújtott be a parlamentben egy törvénytervezetet, ami tiltaná a nyugdíj és a fizetés halmozását, a jogszabályt első megkeresett házként hallgatólagosan elfogadta a szenátus. A képviselőház lesz a döntéshozó kamara. A kezdeményezők megfogalmazása szerint a tervezet célja megakadályozni, hogy a dolgozó nyugdíjasok egyszerre kapják a két összeget, mivel így jóval többet keresnek, mint a fiatalok.
Mint ismeretes, a Boc-kormány a gazdasági világválság idején fogadott el egy sürgősségi rendeletet, ami arra kényszerítette a nyugdíjas közalkalmazottakat, hogy válasszanak: a fizetést vagy a nyugdíjat akarják kapni a továbbiakban. Akkor a két összeg halmozását csak azoknak tették lehetővé, akiknek a nyugdíja nem érte el az 1500 lejt. 2014 szeptemberében szociáldemokrata párti (PSD) javaslatra a törvényhozás hatályon kívül helyezte az intézkedést, amelyről amúgy 2009-ben az alkotmánybíróság az ombudsman által emelt alkotmányossági kifogás nyomán úgy döntött, hogy sérti a munkához és a nyugdíjhoz való jogot.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
szóljon hozzá!