Fotó: Barabás Ákos
Megtiltaná a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta kormány, hogy nyugdíjat és fizetést is kapjanak egyidőben a közalkalmazottak. A lépést Ludovic Orban miniszterelnök is támogatja.
2019. december 08., 13:232019. december 08., 13:23
2019. december 08., 13:392019. december 08., 13:39
Az intézkedés tervét Violeta Alexandru munkaügyi miniszter jelentette be a hétvégén, jelezve egyúttal, hogy az általa vezetett tárca már dolgozik a vonatkozó jogszabályjavaslaton. „Kell léteznie egy igazságos intézkedésnek azok esetében, akik ugyan még munkaképes korban vannak, de nyugdíjat kapnak, ezzel egy időben alkalmazottként dolgoznak a közszférában” – fogalmazott a munkaügyi miniszter.
Ludovic Orban kormányfő is megszólalt a témában. Újságírói kérdésre válaszolva vasárnap leszögezte: egyetért a fizetés és nyugdíj halmozásának megtiltásával, szerinte sem normális, hogy valaki egyszerre kapjon nyugdíjat és közalkalmazotti fizetést. „Arról van szó, hogy ne engedjük meg azoknak, akik nyugdíjba mentek, hogy a nyugdíjat halmozzák a közalkalmazotti fizetéssel. Nagyon sokan vannak, akik 40 egynéhány évesen nyugdíjba mentek, például a rendőrségtől vagy más struktúráktól ,és az átlagosnál nagyobb nyugdíjat kapnak” – fogalmazott a miniszterelnök. Hozzátette, ha a magánszektorban akar dolgozni valaki, folytatni kívánja a tevékenységét, azzal semmi gond, de a közalkalmazottaknak a fizetést kell választaniuk, ameddig dolgoznak.
Nem ez amúgy a liberálisok egyetlen kezdeményezése a témában: két PNL-s parlamenti képviselő idén februárban nyújtott be a parlamentben egy törvénytervezetet, ami tiltaná a nyugdíj és a fizetés halmozását, a jogszabályt első megkeresett házként hallgatólagosan elfogadta a szenátus. A képviselőház lesz a döntéshozó kamara. A kezdeményezők megfogalmazása szerint a tervezet célja megakadályozni, hogy a dolgozó nyugdíjasok egyszerre kapják a két összeget, mivel így jóval többet keresnek, mint a fiatalok.
Mint ismeretes, a Boc-kormány a gazdasági világválság idején fogadott el egy sürgősségi rendeletet, ami arra kényszerítette a nyugdíjas közalkalmazottakat, hogy válasszanak: a fizetést vagy a nyugdíjat akarják kapni a továbbiakban. Akkor a két összeg halmozását csak azoknak tették lehetővé, akiknek a nyugdíja nem érte el az 1500 lejt. 2014 szeptemberében szociáldemokrata párti (PSD) javaslatra a törvényhozás hatályon kívül helyezte az intézkedést, amelyről amúgy 2009-ben az alkotmánybíróság az ombudsman által emelt alkotmányossági kifogás nyomán úgy döntött, hogy sérti a munkához és a nyugdíjhoz való jogot.
A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az EU szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot.
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
szóljon hozzá!