A régiós fővárosok közül Prágában kerül a legtöbbe, Bukarestben pedig a legkevesebbe egy lakás
Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt háromnegyed év lakásdrágulásának ellenére még mindig Budapest számít az egyik legmegfizethetőbbnek a régiós fővárosok közül – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből.
2025. április 14., 21:112025. április 14., 21:11
2025. április 15., 00:302025. április 15., 00:30
Az MTI-nek hétfőn elküldött összefoglaló szerint a régiós országok statisztikai hivatalainak, illetve nemzeti bankjainak tavalyi negyedik negyedéves adatai alapján az árakat nézve,
Majd Varsó következik 3650 eurós összeggel, utána pedig Pozsony közel 3400 eurós átlaggal. A budapesti alig több, mint 2400 eurós középértéktől csak a bukaresti 2000 eurós átlag marad el, ezzel a román főváros a legolcsóbb.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az adatok szerint Budapesten egy 50 négyzetméteres használt lakás megvásárlásához 7,7 évnyi átlagfizetésre van szükség. Prága a legdrágább, a cseh fővárosban 11,7 évnyi átlagkeresetre van szükség egy ekkora lakás megvásárlásához. Varsóban közel 10, Pozsonyban pedig 9 év alatt jöhet össze az adott lakás.
A bérleti díjaknál ugyanakkor más a kép – hívta fel a figyelmet az ingatlan.com. A cseh fővárosban az átlagfizetés 44 százaléka elég egy 50 négyzetméteres lakás átlagos havi lakbérére, Budapesten 45 százalék, Bukarestben pedig 46 százalék ez a mutató. Drágább Varsó, ahol az átlagbér 53 százalékát viszi el a lakbér. A nettó átlagkeresetek legnagyobb részét Pozsonyban kell kifizetni a kiadó lakásokért, a szlovák fővárosban havonta a nettó átlagbér 57 százalékát kell kifizetni egy 50 négyzetméteres kiadó lakásért.
A határ a csillagos ég a romániai lakásárak tekintetében: országszerte mindenhol rekordot döntenek az árak – derül ki az ingatlanpiac jelenlegi helyzetéből.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
Az állategészségügyi hatóság Magyarországon és Szlovákiában is ádáz harcot folytat a fél évszázad után újra megjelent ragadós száj- és körömfájás terjedésének megelőzéséért. Románia megengedi a tej és a hús importját a nem fertőzött országrészekből.
Több mint ötmillió lej kárt okozott az állami költségvetésnek adócsalás révén három autóalkatrészekkel kereskedő Temes megyei vállalkozás – derül ki az Országos Adóhatóság (ANAF) hétfői közleményéből.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségének (UNSAR) legfrissebb elemzése szerint a CASCO-szerződések alapján tavaly kifizetett 10 legnagyobb kárigény összesen mintegy 5,3 millió lejt tett ki.
Romániában nyitott gyárat a holland textilipari nagyvállalat, az Innofa.
A Trump-kormányzat vámjai példátlan helyzetet teremtettek, Romániának pedig „biztonsági hálót” kell létrehoznia az autóipar és az új vámok által érintett többi ágazat védelmére.
A Moldovai Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai pénzintézet, a Transilvania Bank (Banca Transilvania) – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Az idei év első két hónapjában 38 százalékkal 1,03 milliárd euróra csökkent Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a 2023 azonos időszakában jegyzett 1,66 milliárd euróhoz képest – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
Kína válaszul az amerikai vámemelésre 125 százalékra emelte az amerikai árucikkekre kivetet vámot – jelentette be pénteken a kínai államtanács vámügyi bizottsága.
szóljon hozzá!