A régiós fővárosok közül Prágában kerül a legtöbbe, Bukarestben pedig a legkevesebbe egy lakás
Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt háromnegyed év lakásdrágulásának ellenére még mindig Budapest számít az egyik legmegfizethetőbbnek a régiós fővárosok közül – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből.
2025. április 14., 21:112025. április 14., 21:11
2025. április 15., 00:302025. április 15., 00:30
Az MTI-nek hétfőn elküldött összefoglaló szerint a régiós országok statisztikai hivatalainak, illetve nemzeti bankjainak tavalyi negyedik negyedéves adatai alapján az árakat nézve,
Majd Varsó következik 3650 eurós összeggel, utána pedig Pozsony közel 3400 eurós átlaggal. A budapesti alig több, mint 2400 eurós középértéktől csak a bukaresti 2000 eurós átlag marad el, ezzel a román főváros a legolcsóbb.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az adatok szerint Budapesten egy 50 négyzetméteres használt lakás megvásárlásához 7,7 évnyi átlagfizetésre van szükség. Prága a legdrágább, a cseh fővárosban 11,7 évnyi átlagkeresetre van szükség egy ekkora lakás megvásárlásához. Varsóban közel 10, Pozsonyban pedig 9 év alatt jöhet össze az adott lakás.
A bérleti díjaknál ugyanakkor más a kép – hívta fel a figyelmet az ingatlan.com. A cseh fővárosban az átlagfizetés 44 százaléka elég egy 50 négyzetméteres lakás átlagos havi lakbérére, Budapesten 45 százalék, Bukarestben pedig 46 százalék ez a mutató. Drágább Varsó, ahol az átlagbér 53 százalékát viszi el a lakbér. A nettó átlagkeresetek legnagyobb részét Pozsonyban kell kifizetni a kiadó lakásokért, a szlovák fővárosban havonta a nettó átlagbér 57 százalékát kell kifizetni egy 50 négyzetméteres kiadó lakásért.
A határ a csillagos ég a romániai lakásárak tekintetében: országszerte mindenhol rekordot döntenek az árak – derül ki az ingatlanpiac jelenlegi helyzetéből.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A 4finance Group eladja a Romániában is jelen lévő bolgár TBI Bankot az Advent International amerikai befektetési alapnak.
Romániában is lehet csillagászatinak tűnő összegeket keresni – derült ki, miután az OMV–Petrom kőolajipari vállalat éves jelentésben hozta nyilvánosságra a vezetőség fizetését.
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány 2024-ben az előző évhez képest, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat kedden.
Tavaly a munkaképes korú – 15 és 64 év közötti – lakosság foglalkoztatási rátája 63,8 százalékos volt, 0,8 százalékponttal magasabb, mint az előző évben – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
59 éves korában elhunyt az Alexandrion Group alapítója, Nawaf Salameh – közölte az üzletember családja.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!