„A választások után elkerülhetetlen az adóemelés” – Újabb gazdasági visszaesést hozott a koronavírus-járvány második hulláma

Törésvonal. Újabb visszaesést okozott a járvány második hulláma •  Fotó: Pixabay

Törésvonal. Újabb visszaesést okozott a járvány második hulláma

Fotó: Pixabay

A tavasszal előrejelzettnél jobban megsínyli a koronavírus-világjárványt Románia – egyben az Európai Unió – gazdasága. Az itteni helyzetet ugyanakkor súlyosbítja, hogy a költségvetés egyre mélyülő hiányát nem csupán a pandémia által sújtott rétegeknek nyújtott támogatások okozzák, hanem szerkezeti gondok is vannak.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. október 28., 08:142020. október 28., 08:14

Az optimista forgatókönyvekben várt V helyett W alakú lehet a román gazdaság helyreállása, vagyis az első fél évben regisztrált lejtmenetet követő fellendülés után most újra lefelé ível a görbe, és csak jövő év második felében indulhat újra növekedésnek – derül ki az Unicredit Bank Közép-Európáért felelős vezető közgazdászának kedden nyilvánosságra hozott friss elemzéséből. Dan Bucşa ugyanakkor úgy látja, hogy a jövő év elején valahol 4,90 és 5 lej között lesz az euró árfolyama, és fennáll annak a lehetősége, hogy huzamosabb ideig 5 lej felett lesz az árfolyam.

Így is túlértékelt a lej

„A lej minden évben odébb költözik 10 banival. Ez az én elméletem, és jó pár éve beigazolódik. Valószínűleg odébb költözik 2021-ben is” – fogalmazott az elemző, aki szerint

az év első felében 4,90–5 lej/eurós árfolyamra számíthatunk.

„Hogy elég-e? Nem. A kockázati forgatókönyv azt jelentené, hogy az árfolyam meghaladja az 5 lejt. Ehhez mindössze annyi kell, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) ne lépjen közbe, és akkor valamivel 5 lej fölé emelkedik. Ám ezt követően valószínűleg közbelépne a jegybank, mert szem előtt tartja az inflációt, illetve azokat is, akiknek devizahitelük van” – fogalmazta meg Dan Bucşa.

Hangsúlyozta egyúttal, hogy

a román deviza jelentős mértékben túlértékelt a térség többi valutáihoz képest,

a termelési költségekkel kiigazítva mindössze a bolgár leva kevésbé versenyképes, mint a lej. A cseh, a magyar, valamint a lengyel devizához mérten azonban 10–33 százalékkal felülértékelt.

Az elemző meglátása szerint az viszont jegybanki korrekciós  beavatkozásoknak tudható be, hogy a romániai infláció elmarad a térség más országaiban regisztrált pénzhígulástól.

Lassan indul be a növekedés

Az Unicredit forgatókönyve szerint egyhamar nem is indul növekedésnek az inflációs ráta, mivel

a fogyasztás csak valamikor a jövő év második felében állhat újfent növekedési pályára, akkor viszont már nyomást gyakorolhat a pénzhígulásra.

Dan Bucşa ugyanakkor aláhúzta: miután az idei második félévben növekedésnek indult a román gazdaság, a koronavírus-járvány második hullámával október első hetében a mutatók visszazuhantak a júniusi szintre, így nagyon valószínű, hogy W alakú lesz a helyreállás. Nemcsak Romániában amúgy, hanem európai uniós szinten is hasonló trendek körvonalazódnak.

A román gazdaság visszaesése idén az Unicredit számításai szerint nagyjából 5 százalékos lehet, a jövő évi helyreállás pedig ennek csak egy részét tudja majd visszahozni.

Odébb még
az újabb mélypont

Az elemzők egyetértenek abban, hogy W alakú lesz a romániai gazdaság teljesítménye, csak valamikor jövő év második felében indulhat az újabb növekedés. Králik Lóránd egyetemi adjunktus, a Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) gazdaságtudományi tanszékének oktatója kedden a Krónika megkeresésére szintén arról beszélt, hogy a nyár folyamán a gazdaság kezdett helyreállni, ez abban is érzékelhető volt, hogy a költségvetés adóbevételei növekedtek. Ez nem jelentett teljes talpra állást, de emelkedés volt a tavaszi mélyponthoz képest. A járvány második hulláma azonban újabb csökkenést eredményezett, ami hosszabb ideig eltarthat.

„Tény, hogy most nem torpant meg olyan mértékben a gazdaság, mint tavasszal, amikor két hónapra több tevékenységet szinte teljesen leállítottak. A jelenlegi visszaesés lassúbb lesz, és nem lehet tudni, mikor érjük el a W második szárának a mélypontját, még most vagyunk a leszálló ágban” – részletezte Králik Lóránd.

Hangsúlyozta: az Unicredit, és a Transilvania Bank elemzői is arra hívják fel a figyelmet, hogy

a munkanélküliség emelkedni fog, kevesebben tevékenykednek a gazdaságban, a szociális háló jobban leterhelődik, ami tovább rontja a költségvetési egyensúlyt, és a bruttó hazai termék (GDP) csökkenését is előidézi.

Jelenleg a jelentésekben az év végére 6,5 százalékos munkanélküliségre számítanak, bár a Nemzetközi Valutaalap október elején nyilvánosságra hozott jelentése 7,9 százalékkal számol. Ebben a jelentésben felhívják a figyelmet, hogy a román állampolgárok jelentős csoportja Olaszországban és Spanyolországban a koronavírus-válság által jelentősen érintett ágazatokban, például a turizmusban dolgozik, közülük sokan maradhatnak munka, jövedelem nélkül.

Különutas Románia

Králik Lóránd ugyanakkor kérdésünkre arra is kitért, hogy Románia a térség országaival ellentétben más stratégiát alkalmazott, viszonylag erős szinten tartva a lej árfolyamát, ami a romániai vállalkozók egy rétegét, az exportőröket hátrányosan érinti.

A szakértő ugyanakkor elképzelhetőnek tartja, hogy a választások után 5 fölé emelkedik a lej-euró árfolyam, ám ez még mindig kevesebb mint 5 százalékos gyengülést jelent.

Valószínűsíti ugyanakkor, hogy a Román Nemzeti Bank tovább csökkenti az irányadó kamatot, egy százalék körüli szintre. Ez a stratégia az exportőröknek hátrányos, az importőröknek kedvez.

„Ha az árfolyam leértékelődik, az magasabb inflációt generál, hiszen ha a külföldi termékek drágulnak, a hazai piacra termelők is növelik az áraikat, gyakorlatilag behozzuk az inflációt. Románia kőolajimportőr, tehát ha leértékelik a valutát, megdrágul az üzemanyag, amiből az állam az adók miatt nyer ugyan, de a fogyasztó veszít. A túlértékelt valutának a fogyasztó szempontjából vannak előnyei, ám az ország gazdasága szempontjából, ami a fogyasztót áttételesen érinti csak, inkább hátrányos” – magyarázta Králik Lóránd. Rámutatott, megvannak az érvek a gyengébb és az erősebb nemzeti valuta mellett is, a jegybanknál valamennyi információt mérlegelik, amikor a döntéseket meghozzák.

Mélyülő hiány

„Érhetnek még kellemetlen meglepetések, a mostani előrejelzésekhez képest nagyobb lehet a költségvetés hiánya” – hívta fel egyúttal a figyelmet Králik Lóránd. Kifejtette,

a Nemzetközi Valutaalap 9,6 százalékos deficitet vetít előre az év végére,

ami egybeesik az Unicredit előrejelzésével, és nem áll messze az adótanács legutóbbi szeptemberi prognózisától, amikor  8,6–9,4 százalékos tartományba prognosztizálták a költségvetés-hiányt azok után, hogy júniusban már megjelent egy 10 százalék feletti adat is. A politikusok, például Klaus Iohannis államfő is emlegette, hogy az óriási deficit miatt az Unió kötelezettségszegési eljárást indíthat Románia ellen, ám Králik Lóránd szerint ez nem valószínű, hiszen a világban átlagosan 12,7 százalékos a költségvetési hiány.

A nyugat-európai fejlett országokban is 14 százalék körül van a deficit, ám elsősorban a koronavírus-járványhoz kapcsolódó mentőcsomagok miatt. Romániában viszont a költségvetés szerkezetével vannak komoly gondok;

míg a nyugat-európai államokban elsősorban a járvány miatti támogatások miatt alakult ki a nagyobb hiány, Romániában a 10 százalékos deficitből csak 2 százalékpont köthető a szubvenciókhoz.

A szakértő rámutatott, az IMF jelentésében az is szerepel, hogy ha Romániában nem történik változás, a költségvetési hiány 2025-ig a 7 százalékos szinten stabilizálódik, ami nagyon rossz teljesítmény, hiszen az Unióban a 3 százalék a „bűvös határ”.

Elkerülhetetlen
az adóemelés

„Ezzel a költségvetés-szerkezettel nem lehet folytatni, a reform elkerülhetetlen, a választások után csak a restriktív adópolitika hozhat eredményt, ami adóemelést és a költségek jelentős csökkenését jelenti” – húzta alá Králik Lóránd. Mint részletezte, ha a költségvetési bevételekhez, vagyis a hitelek nélkül rendelkezésre álló pénzhez viszonyítunk, az állami szektorban a bérek, valamint a különféle szociális juttatások 87 százalékot tesznek ki. „Ha egyensúlyba akarnánk hozni a jövedelmeket a kiadásokkal, hogy a deficit nulla legyen,  csak 13 százalék maradna fejlesztésekre, egyéb kiadásokra. Ez olyan körülmények között, hogy mindenki csak 14 százalékos nyugdíjemeléssel számol, a 40 százalékos emelést racionálisan nem veszik figyelembe, mert az még további 2-3 százalékkal növelné a költségvetési hiányt. Ez így nem fenntartható. Takarékosabb államra van szükség, amely több adót tud beszedni, csökkenti a költségeket. Egyetlen párt sem fog adóemeléssel kampányolni, ám a választások után ez elkerülhetetlen” – mutatott rá az egyetemi oktató.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 19., szombat

Elsősorban az állattartó gazdákon múlik a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezés sikere

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.

Elsősorban az állattartó gazdákon múlik a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezés sikere
2025. április 18., péntek

Több földgázt importált Románia az év első két hónapjában, mint egy évvel korábban

Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több földgázt importált Románia az év első két hónapjában, mint egy évvel korábban
2025. április 18., péntek

Jelentősen megcsappant a Romániában megtermelt bor mennyisége

A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.

Jelentősen megcsappant a Romániában megtermelt bor mennyisége
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától

Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától

2025. április 16., szerda

Elnöki hivatal: nincs szükség az IMF segítségére

Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.

Elnöki hivatal: nincs szükség az IMF segítségére
2025. április 16., szerda

Újabb amerikai gyorsétteremláncot hoz a nyuszi Romániának

Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.

Újabb amerikai gyorsétteremláncot hoz a nyuszi Romániának
2025. április 16., szerda

Újra Romániában a legmagasabb az infláció

Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.

Újra Romániában a legmagasabb az infláció
2025. április 16., szerda

Teljes áramszünet húsvétkor? Cáfolnak a példátlan óvintézkedéseket foganatosító hatóságok

Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.

Teljes áramszünet húsvétkor? Cáfolnak a példátlan óvintézkedéseket foganatosító hatóságok
2025. április 16., szerda

A végéhez közeledik a nyugdíjak „nagy újraszámítása”

Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.

A végéhez közeledik a nyugdíjak „nagy újraszámítása”
2025. április 16., szerda

Óvatosan készül húsvétra a romániai lakosság, a legtöbben nem számítanak ünnepi bónuszra

A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.

Óvatosan készül húsvétra a romániai lakosság, a legtöbben nem számítanak ünnepi bónuszra