Az európai nagyvállalatok alig 10 százaléka élén áll női vezérigazgató, fizetésük pedig majdnem negyedével alacsonyabb, mint férfi társaiké
Fotó: 123RF
Az európai nők átlagosan 15 százalékkal kevesebbet keresnek, mint a férfiak nagyjából ugyanazért a munkáért – derül ki egy, az Euronews.com által minap nyilvánosságra hozott felmérés eredményeiből.
2021. március 08., 11:102021. március 08., 11:10
A Digi24 hírtelevízió által a nemzetközi nőnap apropóján ismertetett elemzés aláhúzza:
A nők ugyanakkor nehezebben jutnak vezető beosztásba is, az európai nagyvállalatok alig 10 százaléka élén áll női vezérigazgató, fizetésük pedig majdnem negyedével alacsonyabb, mint férfi társaiké.
Az Európai Unió különböző tagállamai között amúgy eltérőek a trendek. Az elemzés szerint Észtországban a legrosszabb a helyezt, ahol egy nő átlagosan 22 százalékkal levesebb pénzt visz haza, mint férfi kollégája, aki ugyanazon a szakterületen és ugyanazon a poszton dolgozik. 20 százalék körül alakul még a különbség Ausztriában, Csehországban, Németországban és Szlovákiában.
Az ellenkező póluson Luxemburgot találjuk alig 1,4 százalékos különbséggel.
A nemzetközi nőnapot 1911-ben ünnepelték meg először, időpontja 1913 óta március 8. A nők jogai és a nemzetközi béke napját 1977-ben tette hivatalos ünneppé az ENSZ Közgyűlése.
A nők és a férfiak fizetése közötti különbségek megszüntetése érdekében az Európai Bizottság a múlt héten a fizetések átláthatóságát célzó javaslattal rukkolt elő. Ez két pilléren nyugszik:
„Az egyenlő munka egyenlő bérezést érdemel. Az egyenlő bérezés biztosításához pedig átláthatóságra van szükség.
– nyilatkozta a tervek kapcsán Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Szakértők szerint a bérezési átláthatóságot célzó brüsszeli kezdeményezés minden valószínűség szerint hosszú utat fog bejárni, amíg hozzájárul majd a nők és a férfiak fizetése közötti különbség javításához.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!