A földek parlagoltatásának elhalasztásával megszületett az első konkrét intézkedés a gazdák követeléseire
Fotó: Szilágyi Zsolt
Az Európai Bizottság részéről megszületett az első konkrét válasz a gazdák követeléseire: a tagállamoknak elküldött levelében az uniós kormány azt javasolja, halasszák el a termőföldek parlagoltatását előíró GAEC 8 környezetvédelmi csomag alkalmazását. Kedden kiderült, visszavonják azt a törvénytervezetet, amely a növényvédőszerek használatának felére csökkentésére irányult volna az EU-ban.
2024. február 06., 16:182024. február 06., 16:18
2024. február 06., 17:482024. február 06., 17:48
A román mezőgazdasági szaksajtó szerint az Európai Bizottság vezetőségének döntése a COPA-COGECA, a Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség (AAC) által képviselt román gazdálkodók nevében küldött nyílt levél nyomán született. Az uniós tagállamok mezőgazdasági minisztereinek január 23-i Agrifish-ülésén Florin Barbu román mezőgazdasági miniszter ismét felvetette a gazdálkodók ökofeltételek alóli mentesítésének és az Ukrajnából származó mezőgazdasági terménybehozatalnak a kérdését.
Ezenkívül az AAC a mezőgazdasági biztosnak és Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének küldött levelében támogatta a román gazdálkodók álláspontját.
Nem csökkentik a növényvédőszerek használatát
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden bejelentette: javasolni fogja a testületének, hogy vonják vissza azt a törvénytervezetet, amely a növényvédőszerek használatának felére csökkentésére irányult volna az EU-ban. Véleménye szerint azért kell visszavonni, mert a törvénytervezet a „megosztottság szimbólumává” vált környezetvédelmi és mezőgazdasági kérdésekben. „Az Európai Bizottság egy új, sokkal érettebb javaslatot készíthetne az érdekelt felek bevonásával ebben a kérdésben” – tette hozzá. Ennek kapcsán Winkler Gyula, az RMDSZ EP-képviselője elmondta: ezt a rendelettervezetet az RMDSZ EP-képviselői nem támogatták már a parlamenti első olvasat során sem. „Sokszor elmondtuk: támogatjuk a fenntartható mezőgazdaságot és a környezetvédelmet, de a klíma- és környezetvédelmi célokat nem a gazdák ellenében, hanem velük együtt kell elérni” – hangoztatta Winkler. Az Európai Bizottság visszavont javaslata a növényvédőszer-használat 30 vagy 50 százalékos csökkentését írta elő, az egyes országok fogyasztásának függvényében. „Egy ilyen rendelet egyértelmű csődöt jelentett volna a mi gazdáink számára. Például Romániának a jelenlegi 680 g/ha átlagfogyasztását 476 g/ha-ra kellett volna csökkentenie, míg Hollandia, amely több mint 8000 g/ha növényvédőszert használ, 4000 g/ha-ra kellett volna csökkentenie, vagyis a romániai növényvédőszer-használat kilencszeresére” – részletezte az erdélyi EP-képviselő.
A közép-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura honlapjának tájékoztatója szerint
az EB döntése nyomán azonban immár szinte biztosra vehető a szántóterületek részleges parlagoltatásáról rendelkező GAEC 8 előírás alkalmazásának elhalasztása.
Traktorokkal vették körbe az olasz fővárost az egész országból érkező tüntető gazdák, akik több ponton elfoglalták a Rómába bevezető országutakat hétfőn.
A környezetvédelmi előírásokat magába foglaló GAEC-csomag lényege a ,,jó mezőgazdasági és környezeti feltételek”. A GAEC 8 szabvány előírja a mezőgazdasági terület egy minimális részének terméketlenül hagyását szántóföldek vagy egyéb területek esetén – ezek lehetnek parlagon hagyott földek, de a sövényekkel vagy fákkal borított területekre is vonatkoznak. A kötelezettség alól mentesülnek a tíz hektárnál kisebb termőfölddel rendelkező gazdálkodók.
de jogosult legyen a közvetlen KAP-támogatásra. Az ajánlat a következő: ahelyett, hogy földterületeik 4 százalékát műveletlenül vagy terméketlenül hagynák, a gazdák termesszenek nitrogénmegkötő növényeket (borsó, bab, lencse) és/vagy szántójuk 7%-án vessenek másodnövény-kultúrát, így megfelelnek a követelményeknek. A másodnövény-kultúrák két fő szántóföldi növény között nőnek, és állati takarmányként vagy zöldtrágyaként lehet hasznosítani. A nitrogénmegkötő növények és másodnövény-kultúrák használata jót tesz a környezetnek.
A tagállamok az intézkedésről a következő napokban, a bizottsági ülésen szavaznak. A rendelet visszamenőleges hatállyal, 2024. január 1-től lép életbe.
Mint ismeretes, a GAEC 8 környezetvédelmi csomagot 2024-től kellett volna kötelezően alkalmaznia minden uniós tagállamnak. Az erről szóló rendelkezések alapján a tíz hektárnál nagyobb földterületen termelő gazdák a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) megyei hivatalaiban kellett 2023 májusig bejelentsék, milyen határrész(ek)ben parlagoltatják az előírt nagyságú szántóterületeket.
Gazdák csaptak össze rendőrökkel az Európai Parlament brüsszeli épületénél, a rendfenntartók vízágyúval oszlattak az uniós intézmény előtti Luxembourg téren – tájékoztatott a La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap csütörtökön.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!