Fotó: Haáz Vince
Három országspecifikus ajánlást fogalmazott meg Románia számára az Európai Bizottság (EB) szerdán ismertetett tavaszi gazdasági csomagjában.
2023. május 24., 16:492023. május 24., 16:49
Az EB első ajánlása értelmében Románia költségvetési politikáját az EU Tanácsa által 2021. június 18-án megfogalmazott ajánlásokhoz kell igazítani, amelyek elsődleges célja a túlzott deficit megszüntetése 2024-ig.
Ha az energiaárak esetleges további emelkedése újabb támogatások bevezetését teszi szükségessé, oda kell figyelni arra, hogy ezek a kiszolgáltatott háztartások és vállalkozások védelmét szolgálják, költségvetési szempontból legyenek fenntarthatók és ösztönözzék energiatakarékosságra a fogyasztókat – nyomatékosították az Agerpres szerint.
A jelentésben hangsúlyozzák, hogy Romániának folytatnia kell az állami beruházásokat, illetve biztosítania kell a helyreállítási alapból az országnak járó pénzösszegek és az egyéb uniós alapok hatékony felhasználását, elsősorban a zöld és a digitális átállás támogatása érdekében. A 2024 utáni időszakban Romániának a fokozatos és fenntartható konszolidációt szolgáló középtávú költségvetési stratégiára van szüksége, amelyet a fenntartható növekedést lehetővé tevő beruházások és reformok egészítenek ki – szögezték le.
Az EB második ajánlása a hatékony kormányzás és közigazgatás biztosítására vonatkozik az országos helyreállítási terv mielőbbi gyakorlatba ültetése érdekében. Ennek kapcsán kiemelik az energetikai intézkedéseket magában foglaló REPowerEU fejezet gyors véglegesítését, hogy mielőbb elkezdődhessen a végrehajtása. Emellett Romániának folytatnia kell a kohéziós programok gyors gyakorlatba ültetését, ezek ugyanis kiegészítik a helyreállítási tervbe foglalt intézkedéseket – magyarázták.
Romániának további erőfeszítéseket kell tennie az épületek energiahatékonyságának növelése érdekében is, egyebek mellett az információkhoz és a fenntartható finanszírozási megoldásokhoz való jobb hozzáférés biztosításával – áll még a jelentésben.
Az országspecifikus ajánlások iránymutatással szolgálnak a tagállamoknak, segítenek nekik megküzdeni a kihívásokkal és teljesíteni a közös stratégiai célkitűzéseket – mutatott rá az EB.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!