Fotó: Haáz Vince
Három országspecifikus ajánlást fogalmazott meg Románia számára az Európai Bizottság (EB) szerdán ismertetett tavaszi gazdasági csomagjában.
2023. május 24., 16:492023. május 24., 16:49
Az EB első ajánlása értelmében Románia költségvetési politikáját az EU Tanácsa által 2021. június 18-án megfogalmazott ajánlásokhoz kell igazítani, amelyek elsődleges célja a túlzott deficit megszüntetése 2024-ig.
Ha az energiaárak esetleges további emelkedése újabb támogatások bevezetését teszi szükségessé, oda kell figyelni arra, hogy ezek a kiszolgáltatott háztartások és vállalkozások védelmét szolgálják, költségvetési szempontból legyenek fenntarthatók és ösztönözzék energiatakarékosságra a fogyasztókat – nyomatékosították az Agerpres szerint.
A jelentésben hangsúlyozzák, hogy Romániának folytatnia kell az állami beruházásokat, illetve biztosítania kell a helyreállítási alapból az országnak járó pénzösszegek és az egyéb uniós alapok hatékony felhasználását, elsősorban a zöld és a digitális átállás támogatása érdekében. A 2024 utáni időszakban Romániának a fokozatos és fenntartható konszolidációt szolgáló középtávú költségvetési stratégiára van szüksége, amelyet a fenntartható növekedést lehetővé tevő beruházások és reformok egészítenek ki – szögezték le.
Az EB második ajánlása a hatékony kormányzás és közigazgatás biztosítására vonatkozik az országos helyreállítási terv mielőbbi gyakorlatba ültetése érdekében. Ennek kapcsán kiemelik az energetikai intézkedéseket magában foglaló REPowerEU fejezet gyors véglegesítését, hogy mielőbb elkezdődhessen a végrehajtása. Emellett Romániának folytatnia kell a kohéziós programok gyors gyakorlatba ültetését, ezek ugyanis kiegészítik a helyreállítási tervbe foglalt intézkedéseket – magyarázták.
Romániának további erőfeszítéseket kell tennie az épületek energiahatékonyságának növelése érdekében is, egyebek mellett az információkhoz és a fenntartható finanszírozási megoldásokhoz való jobb hozzáférés biztosításával – áll még a jelentésben.
Az országspecifikus ajánlások iránymutatással szolgálnak a tagállamoknak, segítenek nekik megküzdeni a kihívásokkal és teljesíteni a közös stratégiai célkitűzéseket – mutatott rá az EB.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!