Fotó: Facebook/Florin Barbu
Egyeztetést kezdeményezett Florin Barbu mezőgazdasági miniszter a termelők és a kereskedők képviselőivel az alapélelmiszerek árkorlátozásának meghosszabbításáról.
2024. január 13., 15:532024. január 13., 15:53
Ezt maga a miniszter tudatta szombaton a közösségi oldalán.
„Hétfőn 15.00 órakor a kereskedők és feldolgozók képviselőivel is találkozom, hogy áttekintsük az alapvető élelmiszerek haszonkulcsának korlátozására irányuló intézkedés eredményeit. Egyértelmű, hogy ez az intézkedés meghozta gyümölcsét – az infláció az év végére 6,6 százalékra csökkent, a románok vásárlóereje pedig javult (+7,9 százalékos reálbér-növekedés 2023 novemberében 2022 novemberéhez képest). Közösen fogunk dönteni arról, hogyan lehet ezt a jó intézkedést meghosszabbítani a románok vásárlóerejének védelme érdekében!” – jelentette be a mezőgazdasági miniszter a Facebookon.
Közlése szerint a hivatalba menet bement egy szupermarketbe, hogy ellenőrizze az alapvető élelmiszerek polcán feltüntetett árakat, és megállapította, hogy a korlátozott árrésű termékek a polcon vannak, megfelelően felcímkézve
„Célunk, hogy továbbra is támogassuk az alacsony és közepes jövedelmű romániai családokat!” – hangsúlyozza a miniszter.
Az alapélelmiszerekre tavaly bevezetett haszonkulcsplafon határideje január 31-én jár le.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még autópályák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar.
Lesújtó képet fest a román mezőgazdaság tavalyi helyzetéről az Eurostat. Románia uniós kullogó, a mezőgazdaság termelékenysége 2024-ben 17 százalékkal zsugorodott. A megkérdezett szakpolitikus szerint sok jóra ebben az esztendőben sem számíthatunk.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
szóljon hozzá!