Fotó: EU
Alig feleannyit keres egy romániai munkavállaló, mint a nyugati országokban dolgozók, ám a boltok polcain kínált termékek ára hasonló – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatal, az Eurostat elemzéséből.
2016. szeptember 01., 16:412016. szeptember 01., 16:41
Mint a dokumentumból megtudhatjuk, például Magyarországon – ahol egyébként nagyobb a vásárlóerő – olcsóbban lehet ruházati cikkeket vásárolni, miközben Romániában éppen olyan drága a cipő, mint az uniós szinten magas béreket kínáló Németországban. Elektronikai cikkek terén a harmadik legdrágább ország Románia, míg az élelmiszerek és az üdítőitalok ára is magasabb, mint például Lengyelországban.
De – mint a Digi24 hírtelevízió által megkérdezett szakemberek is ráirányítják a figyelmet – ez nem akadályozza meg a romániai lakosságot a vásárlásban, évi mintegy 4 milliárd eurót hagynak ott az ország hatvan plázájában. „A romániai lakosság szeret költekezni, szeret vásárolni, divatosan öltözködni. Ha szétnézünk a piacon, azt láthatjuk, hogy nőttek az eladások, mivel az elmúlt években Romániában javult a helyzet” – mutatott rá a hírtelevízió kérdésére David Hay, egy befektetési alap vezetője. A szakember egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy a VIP-kategóriában gyorsabb a növekedés üteme, mivel a lakosság „szereti, ha jól bánnak vele”.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!