Fotó: Rostás Szabolcs
A kiskereskedők és a feldolgozók közötti tárgyalások lezárultak, és a Versenytanács információi szerint a legtöbb üzletben átlagosan 20 százalékkal lettek alacsonyabbak a tejárak.
2023. május 10., 15:362023. május 10., 15:36
Az 1,5 százalékos és a 3,5 százalékos zsírtartalmú tej ára a megállapodás május elsejei életbe lépését követő első napok óta csökken a boltok polcain az Ármonitor által gyűjtött információk szerint – közölte a Versenytanács. „Bár önkéntes megállapodásról van szó, és a kiskereskedők, illetve a feldolgozók nem kötelesek részt venni benne, nagy számban csatlakoztak a kormány kezdeményezéséhez,
– mutatott rá Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke.
A friss tej fogyasztói árának csökkentéséről szóló megállapodás betartása érdekében tegyenek meg minden szükséges intézkedést – kérte fel a kormányfő csütörtökön Petre Daea mezőgazdasági minisztert és Bogdan Chiriţoiut, a Versenytanács elnökét.
Hangsúlyozta: „az árcsökkentést kizárólag a kiskereskedők és a feldolgozók fedezik, és nem érinthetik a gazdákat, azaz a tej termelői árát, hanem épp ellenkezőleg,
Chirițoiu pontosítására olyan kontextusban került sor, hogy a gazdák korábban azt mondták, az intézkedés valójában a tej árának további csökkenéséhez vezetett a termelői oldalon. Amint arról korábban írtunk, Ionuț Lulu, az egyik szarvasmarha-tenyésztő egyesület elnöke minap úgy nyilatkozott, hogy a friss tej értékesítése az éves romániai 1,21 millió tonnás tej- és tejtermékfogyasztás alig 14 százalékát teszi ki. Ugyanakkor a 170 ezer tonna friss tejnek pedig csak egy része származik hazai termelésből, a feldolgozók most mégis – a friss tej fogyasztói árának 20 százalékos csökkentésére hivatkozva – 25 százalékkal kisebb felvásárlási árat követelnek a gazdáktól.
Május elsejétől a romániai áruházláncok fél évig legalább 20 százalékkal olcsóbban forgalmazzák a friss tejet, de a termelők továbbra is elégedetlenek, és azt állítják, az árengedmény költségeit valójában velük fizettetik meg – közölte a Digi24.
Mint ismeretes, az önkéntes megállapodás lényege, hogy május 1-jétől legalább 20 százalékkal csökkentik a hazai tej árát, amely ezt megelőzően literenként több mint 7 lejbe került.
A Versenytanács részt vett a megállapodás végrehajtásában annak érdekében, hogy a felek ne kockáztassák a versenyszabályok megsértését. A szakhatóság az illetékes intézményekkel – például az Országos Fogyasztóvédelmi Hatósággal (ANPC) – együtt követi nyomon a kezdeményezést, és az élelmiszerárakat megjelenítő online platformot, az élelmiszerár-monitort fogja használni. A megfigyelés eredményeitől függően a Versenytanács a kormány képviselőivel megvitatja, hogy milyen intézkedésekre van szükség.
Valamennyi romániai kiskereskedelmi üzletlánc megerősítette részvételét abban az önkéntes megállapodásban, amelynek értelmében május 1-jétől legalább 20 százalékkal csökkentik a tej árát, amely jelenleg több mint 7 lejbe kerül – közölte a Versenytanács.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
A romániai munkaerőpiac 2025 első három hónapjában visszaesett a korábbi év azonos időszakához viszonyítva, a legaktívabb álláskeresők jelenleg a 25 és 34 év, illetve a 18 és 24 év közöttiek.
szóljon hozzá!