Fotó: OTP Bank Románia
El kívánja adni az OTP Bank Romániát a magyarországi pénzintézet a Ziarul Financiar értesülései szerint. A román pénzügyi-gazdasági lap úgy tudja, hogy a magyarországi anyavállalat már tájékoztatta szándékáról a pénzintézet igazgatóit. Egy másik portál idézi a magyarországi pénzintézet válaszát, amelyben megerősíti eladási szándékát.
2023. május 23., 17:422023. május 23., 17:42
2023. május 23., 18:462023. május 23., 18:46
A Ziarul Financiar először május 4-én jelentetett meg cikket arról, hogy információi szerint a régió egyik legnagyobb bankjának számító OTP „diszkrét piackutatásba” fogott annak érdekében, hogy felmérje, mekkora érdeklődés mutatkozna romániai kirendeltsége iránt. „Nem egyértelmű, hogy a folyamat eldöntött, és hogy végül el is tudják adni a bukaresti székhelyű bankot, csak tárgyalások folynak” – idézte forrásait a ZF, amelynek értesülését az OTP Bank Románia nem kívánta kommentálni.
A pénzügyi-gazdasági portál szerint az értékesítési gfolyamat hónapokig is eltarthat, és a tranzakció egy év alatt zárulhat le. „A bank áruba bocsátását azzal indokolják, hogy nincs növekedési potenciál a romániai piacon akvizíciók révén” – írja a ZF, amely szerint az OTP Bank Románia eladása mögött „aktuális geopolitikai kontextus” is húzódik. A lap számításai szerint a pénzintézet 300 és 400 millió euró közötti összeget ér.
A Krónika úgy tudja, hogy a román lap értesüléseinek van valóságalapja, és az eladási szándékba nem csak a romániai bankfiókok vezetőit, hanem az alkalmazottak egy részét is beavatták. Lapunk kérdésekkel fordult az OTP Bank Romániához az ügyben, de még nem kaptunk választ.
Az OTP megerősítette eladási szándékát
A Profit.ro román portál kedden délután közölte, megkeresésére az OTP Bank megerősítette, valóban el kívánja adni romániai fiókját. „A bank szerves növekedését célzó stratégiájával párhuzamosan az OTP-csoport úgy döntött, hogy kibővíti az OTP Bank Romániával kapcsolatos stratégiai lehetőségeket a piac felmérése útján, a bank lehetséges eladása érdekében” – idézte a portál a pénzintézet állásfoglalását. Az OTP szerint ez a folyamat több hónapig eltarthat, és az árverés sikeressége függvényében az adásvételi szerződést egy éven belül megköthetik. „Ez a lépés nem befolyásolja a jelenleg zajló banki műveleteket, beleértve a bank alkalmazottainak feladatait és napi tevékenységét, és az OTP Bank Románia értékesítési céljait sem” – szerepel a pénzintézet keddi közleményében.
Bencsik László vezérigazgató-helyettes az OTP-csoport első negyedévi jelentését ismertető május 10-ei, budapesti sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy Magyarországon veszteséges lett az OTP Bank, a külföldi leánybankok teljesítményével azonban sikerült csoportszinten javítani az eredményt. „A külföldi leánybankok teljesítménye javult az első negyedévben, egyedül Romániában nem látszik érdemi növekmény” – számolt be az OTP illetékese, hozzátéve, Oroszország és Ukrajna is jövedelmező lett.
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Többek között ez játszhat szerepet aban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
A pénzintézet nemrég tette közzé 2023 első negyedévének pénzügyi eredményeit, amelyből kiderül, hogy működési nyeresége elérte a 47 millió lejt, ami 37 százalékos növekedést jelent az előző év azonos negyedévéhez képest. A romániai pénzintézet adózás utáni nyeresége 15 millió lej volt 2023 első három hónapjában, a mutatót az előző negyedévhez képest magasabb működési költségek és kockázati költségek befolyásolták a bank szerint. Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója a mérleg kapcsán úgy vélekedett, hogy jó pénzügyi eredményeket értek el a bevételek és a működési jövedelmezőség növekedésével az előző évhez képest. Mindez szerinte megerősítette a bank pozícióját egy olyan időszakban, amikor egyes üzletágak bizonyos kihívásokat jelentenek.
„2023-ban ugyanebben az irányban haladunk, a helyi gazdaság fejlődéséhez folyamatosan igazodó termék- és szolgáltatásportfólióval, amely hozzáadott értéket nyújt az ügyfelek számára, miközben továbbra is a kiegyensúlyozott és fenntartható helyi növekedés céljának megvalósításán dolgozunk” – idézte a pénzintézet közleménye a vezérigazgatót.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!