Vitatják. Az élelmiszeripari munkáltatói szövetség indokolatlannak tartja az árréskorlátozást
Fotó: Rostás Szabolcs
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
2024. október 31., 11:302024. október 31., 11:30
Ehelyett egy árfigyelő bizottság felállítását tervezi – közölték az ügyet ismerő források a G4Fooddal, a G4Media portál élelmiszeriparral foglalkozó aloldalával.
A tervezet elkészült ugyan, de a mezőgazdasági minisztérium hivatalosan nem bocsátotta a nyilvános vitára.
A mezőgazdasági minisztériumban szerda délután tartott megbeszélést követően – amelyen az élelmiszeripar képviselői és mezőgazdasági tisztségviselők vettek részt – úgy döntöttek, hogy elhalasztják a tervezet bevezetését.
A G4Food által megkérdezett források szerint ehelyett
Ebben a bizottságban – amelynek elnöke Aurel Simion államtitkár lesz – a feldolgozók és a kereskedők, valamint a mezőgazdasági minisztérium és a Versenytanács képviselői vesznek majd részt.
A Versenytanács egyébként már rendelkezik az Árfigyelő platformmal, amelyen a lakosság ellenőrizheti a termékek árát az üzletekben.
Emellett
Mint arról beszámoltunk, a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség múlt héten jelezte: indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
Az élelmiszeripari munkáltatói szövetség közleményében rámutatott, az árakba történő állami beavatkozás „egy néha szükséges rossz”, az ilyen intézkedéseket azonban csak rendkívüli helyzetekben és korlátozott ideig kell alkalmazni.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
Emlékeztettek, hogy
és most az eredetileg kijelölt 14 termékről valamennyi élelmiszertermékre ki akarják terjeszteni az intézkedést, korlátlan ideig.
„Még egyszer hangsúlyozzuk: az intézkedés indokolatlan és rendkívül káros, nincs egyetlen életképes érv, amely igazolná a szükségességét” – fogalmaztak.
A Romalimenta képviselői azt is aláhúzták, hogy
„Miért nem alkalmazza az állam a saját vállalatainál, például az energetikai vállalatoknál? Miért nem tesszük általánossá, miért nem lesz érvényes a vegyiparban, az építőiparban, a banki és a szolgáltatási szektorban stb.? Követeljük a piacgazdaság normális menetéhez való visszatérést, mert bár zavarosak és feszültek a körülmények, nem vagyunk háborús helyzetben. Még Ukrajna sem mérlegel ilyen jellegű beavatkozásokat” – nyomatékosították az Agerpres szerint.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!