Nem eléggé magas hozamok. Idén is késélen táncol a búzatermesztés nyeresége
Fotó: Pinti Attila
Magyarországon befejeződött, Romániában a végéhez közeledik az aratás. Az értékesítési árak valamivel jobbak a pár hónappal ezelőtt kínált felvásárlási áraknál, azonban jövedelmezőségről csak magas hektárátlagok esetében lehet beszélni.
2024. július 30., 19:482024. július 30., 19:48
2024. július 30., 19:592024. július 30., 19:59
Magyarországon az elmúlt napokban befejeződött az aratás, Romániában a vége felé közeledik. A budapesti Agrárminisztérium által közzétett adatok szerint idén a magyarországi termelők 864,5 ezer hektár területen termesztettek őszi búzát, az országos termésátlag 5,8 tonna. A hektáronkénti hozamok és a learatott terület alapján idén összesen mintegy 5 millió tonnás búzatermés alakult ki, ami bőven fedezi a 3 millió tonna körüli éves magyarországi felhasználást. Az étkezési minőségű kategóriába sorolható termés is elegendő az 1,1 millió tonna körüli éves őrlési szükséglet kielégítésére, mindemellett a nyári aratású szalmás gabonákból több millió tonnás export árualap képződött.
A 260 ezer hektáron termesztett őszi árpa 5,7 tonnás hektárátlaga megközelíti a búzáét. A véglegesnek minősíthető adatok alapján a rozsnál 2,9 t/ha, a tavaszi árpánál 4,7 t/ha, a tritikálénál 4,3 t/ha, a zabnál pedig 3 t/ ha a termésátlag, amelyek nagyrészt megfelelnek az elmúlt évek átlagos értékeinek.
Az idei romániai aratásról egyelőre nem állnak rendelkezésre hivatalos statisztikai adatok. A szalmásgabona-árak jelentős tavalyi csökkenése miatt a 2022-es esztendőhöz képet Romániában jóval kevesebb őszi búzát vetettek a gazdák. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) tavalyi adatai alapján 2023-ban 2,2 millió hektáron termesztettek őszi búzát, a betakarított mennyiség összesen 9 172 195 kg volt, 5, 6 százalékkal több, mint 2022-ben, viszont nem érte el a 2021-es rekordévben betakarított 10, 4 millió tonnát.
Az Európai Bizottság koranyár eleji becslése szerint a várható romániai őszi búzatermés átlagos hozama hektáronként 4, 52 tonna, ami egy százalékkal alatta van a tavalyi hozamnak, ugyanakkor 7 százalékkal több az utóbbi öt év átlagánál. Az Európai Unió búzatermésének átlaga tavaly 5, 6 tonna volt.
A hazai felvásárlási árakat leginkább befolyásoló konstancai kikötői ár az őszi búzánál 200 euró/tonna körül stabilizálódott.
ami magasabb a tavasszal vagy nyárelőn tapasztalt árakhoz képest. A valóságban azonban ez a felvásárlási ár sem kifizetődő a búzatermesztésben: szakemberek szerint az a termelő számolhat némi jövedelemmel, aki 6000-7000 kg fölötti átlaghozamot ér el hektáronként.
Gabonakereskedők szerint azok a gazdák járnak jól, akik aratáskor értékesítik eladásra szánt terményeiket, így nem fektetnek pénzt tárolásba. A román és a magyar gabonapiac számára továbbra is az a nagy kihívás, hogy az exportra szánt jó minőségű gabonát sikerül-e értékesíteni a hagyományos nyugat-európai felvevőpiacokon, ahova már korábban benyomultak termékeikkel az ukrajnai termelők.
Jelentős kihívások elé állítja a gazdákat a búza, kukorica vagy napraforgó alacsony ára. Vincze Tamás közgazdász, egy kolozsvári székhelyű gabonaforgalmazó vállalat ügyvezető igazgatója a Krónikának rámutatott, hogy sürgős váltásra van szükség.
Az elmúlt hónapokhoz képest idén, aratás idején viszonylag jó áron vásárolják fel a kereskedők a kenyérgabonát a gazdáktól, de szakértők szerint ez az ár nem tart sokáig, és a rekordszintű orosz gabonatermés hatására csökkenni fognak a felvásárlási árak.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!