Fotó: Haáz Vince
Januárban tavaly decemberhez viszonyítva 220 lejjel (4,3 százalékkal) 4859 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. március 14., 15:292024. március 14., 15:29
Az Agerpres által szemlézett adatsorok szerint a bruttó átlagbér 7976 lej volt az idei első hónapban, 325 lejjel (3,9 százalékkal) kisebb, mint egy hónappal korábban.
2023 januárjához képest 14,2 százalékkal nőtt a nettó átlagfizetés az országban.
Tavaly decemberben novemberhez viszonyítva 314 lejjel (6,6 százalékkal) 5079 lejre emelkedett a nettó átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Januárban a gazdasági ágazatok többségében csökkent a nettó átlagbér az előző hónaphoz képest. Ez azzal magyarázható, hogy a különböző decemberi többletjuttatások (bónuszok, 13. fizetés, nettó nyereségből származó összegek) megnövelték az alkalmazottak jövedelmét. A nettó átlagbér csökkenéséhez a vállalatok bevételeinek visszaesése is hozzájárult.
Jelentős mértékű – 19 és 27 százalék közötti – bércsökkenést regisztráltak a kőolaj és földgáz kitermelésének ágazatában, a kőolaj-feldolgozásból származó termékek előállításában, vízi szállítás ágazatában, a villamos- és hőenergia, meleg víz előállításának és szolgáltatásának ágazatában, a dohánytermékek iparágában és erdőkitermelésben is.
A nők számára méltányos és befogadó munkakörnyezet kialakítását tekinti mandátuma egyik prioritásának Simona Bucura Oprescu munkaügyi miniszter.
1 és 6 százalék közötti béremelkedést regisztráltak a fémbányászatban, a postai és gyorsfutár szolgáltatások ágazatában, kulturális és szabadidős tevékenységek szervezésének ágazatában.
Ami a közszférát illeti, a tanügyben 11,1 százalékkal, az egészségügyben és a szociális ellátásban 0,7 százalékkal, a közigazgatásban 0,3 százalékkal nőtt a nettó átlagbér januárban tavaly decemberhez viszonyítva.
Amint arról korábban beszámoltunk, tavaly decemberben novemberhez viszonyítva 314 lejjel (6,6 százalékkal) 5079 lejre emelkedett a nettó átlagbér Romániában. A bruttó átlagbér 8301 lej volt 2023 decemberében, 535 lejjel (6,9 százalékkal) nagyobb, mint egy hónappal korábban.
Közismert tény, hogy a vendéglátóipari egységek alkalmazottai keresnek a legrosszabbul Romániában, de míg nekik legalább van esélyük borravalót is kapni a havi bér mellé, számos gazdasági ágazat dolgozóinak kell megélniük rendkívül kevés pénzből.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!