Fotó: Haáz Vince
Januárban tavaly decemberhez viszonyítva 220 lejjel (4,3 százalékkal) 4859 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. március 14., 15:292024. március 14., 15:29
Az Agerpres által szemlézett adatsorok szerint a bruttó átlagbér 7976 lej volt az idei első hónapban, 325 lejjel (3,9 százalékkal) kisebb, mint egy hónappal korábban.
2023 januárjához képest 14,2 százalékkal nőtt a nettó átlagfizetés az országban.
Tavaly decemberben novemberhez viszonyítva 314 lejjel (6,6 százalékkal) 5079 lejre emelkedett a nettó átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Januárban a gazdasági ágazatok többségében csökkent a nettó átlagbér az előző hónaphoz képest. Ez azzal magyarázható, hogy a különböző decemberi többletjuttatások (bónuszok, 13. fizetés, nettó nyereségből származó összegek) megnövelték az alkalmazottak jövedelmét. A nettó átlagbér csökkenéséhez a vállalatok bevételeinek visszaesése is hozzájárult.
Jelentős mértékű – 19 és 27 százalék közötti – bércsökkenést regisztráltak a kőolaj és földgáz kitermelésének ágazatában, a kőolaj-feldolgozásból származó termékek előállításában, vízi szállítás ágazatában, a villamos- és hőenergia, meleg víz előállításának és szolgáltatásának ágazatában, a dohánytermékek iparágában és erdőkitermelésben is.
A nők számára méltányos és befogadó munkakörnyezet kialakítását tekinti mandátuma egyik prioritásának Simona Bucura Oprescu munkaügyi miniszter.
1 és 6 százalék közötti béremelkedést regisztráltak a fémbányászatban, a postai és gyorsfutár szolgáltatások ágazatában, kulturális és szabadidős tevékenységek szervezésének ágazatában.
Ami a közszférát illeti, a tanügyben 11,1 százalékkal, az egészségügyben és a szociális ellátásban 0,7 százalékkal, a közigazgatásban 0,3 százalékkal nőtt a nettó átlagbér januárban tavaly decemberhez viszonyítva.
Amint arról korábban beszámoltunk, tavaly decemberben novemberhez viszonyítva 314 lejjel (6,6 százalékkal) 5079 lejre emelkedett a nettó átlagbér Romániában. A bruttó átlagbér 8301 lej volt 2023 decemberében, 535 lejjel (6,9 százalékkal) nagyobb, mint egy hónappal korábban.
Közismert tény, hogy a vendéglátóipari egységek alkalmazottai keresnek a legrosszabbul Romániában, de míg nekik legalább van esélyük borravalót is kapni a havi bér mellé, számos gazdasági ágazat dolgozóinak kell megélniük rendkívül kevés pénzből.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!