Fotó: Haáz Vince
Januárban tavaly decemberhez viszonyítva 220 lejjel (4,3 százalékkal) 4859 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. március 14., 15:292024. március 14., 15:29
Az Agerpres által szemlézett adatsorok szerint a bruttó átlagbér 7976 lej volt az idei első hónapban, 325 lejjel (3,9 százalékkal) kisebb, mint egy hónappal korábban.
2023 januárjához képest 14,2 százalékkal nőtt a nettó átlagfizetés az országban.
Tavaly decemberben novemberhez viszonyítva 314 lejjel (6,6 százalékkal) 5079 lejre emelkedett a nettó átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Januárban a gazdasági ágazatok többségében csökkent a nettó átlagbér az előző hónaphoz képest. Ez azzal magyarázható, hogy a különböző decemberi többletjuttatások (bónuszok, 13. fizetés, nettó nyereségből származó összegek) megnövelték az alkalmazottak jövedelmét. A nettó átlagbér csökkenéséhez a vállalatok bevételeinek visszaesése is hozzájárult.
Jelentős mértékű – 19 és 27 százalék közötti – bércsökkenést regisztráltak a kőolaj és földgáz kitermelésének ágazatában, a kőolaj-feldolgozásból származó termékek előállításában, vízi szállítás ágazatában, a villamos- és hőenergia, meleg víz előállításának és szolgáltatásának ágazatában, a dohánytermékek iparágában és erdőkitermelésben is.
A nők számára méltányos és befogadó munkakörnyezet kialakítását tekinti mandátuma egyik prioritásának Simona Bucura Oprescu munkaügyi miniszter.
1 és 6 százalék közötti béremelkedést regisztráltak a fémbányászatban, a postai és gyorsfutár szolgáltatások ágazatában, kulturális és szabadidős tevékenységek szervezésének ágazatában.
Ami a közszférát illeti, a tanügyben 11,1 százalékkal, az egészségügyben és a szociális ellátásban 0,7 százalékkal, a közigazgatásban 0,3 százalékkal nőtt a nettó átlagbér januárban tavaly decemberhez viszonyítva.
Amint arról korábban beszámoltunk, tavaly decemberben novemberhez viszonyítva 314 lejjel (6,6 százalékkal) 5079 lejre emelkedett a nettó átlagbér Romániában. A bruttó átlagbér 8301 lej volt 2023 decemberében, 535 lejjel (6,9 százalékkal) nagyobb, mint egy hónappal korábban.
Közismert tény, hogy a vendéglátóipari egységek alkalmazottai keresnek a legrosszabbul Romániában, de míg nekik legalább van esélyük borravalót is kapni a havi bér mellé, számos gazdasági ágazat dolgozóinak kell megélniük rendkívül kevés pénzből.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!