Fotó: Haáz Vince
A nők számára méltányos és befogadó munkakörnyezet kialakítását tekinti mandátuma egyik prioritásának Simona Bucura Oprescu munkaügyi miniszter.
2024. március 01., 14:042024. március 01., 14:04
A tárcavezető erről pénteki Facebook-bejegyzésében értekezett. Azt írta, Romániában folyamatosan emelkedik a vezetői pozíciókat betöltő nők száma, a nemek közötti bérkülönbség pedig csökken.
„Tudom, hogy a nőknek nem könnyű egyszerre alkalmazottnak vagy vállalkozónak, illetve feleségnek és anyának lenni. Ezért munkaügyi miniszterként célul tűztem ki a nők foglalkoztatásának támogatását, a nemek közötti egyenlőség előmozdítását a munkahelyeken, a sztereotípiák felszámolását és az egyenlő munkáért egyenlő bért biztosító intézkedések támogatását” – fogalmazott Simona Bucura Oprescu.
Bejegyzésében a miniszter ismertette a munkaügyi felügyelőség adatait, amelyek szerint
Emlékeztetett arra, hogy mindössze öt évvel ezelőtt, 2019 februárjában a nők átlagbére 3648 lej volt, míg a férfiaké magasabb, 3819 lej.
A miniszter közölte azt is, hogy a nők egyéni munkaszerződéseinek száma is évről évre folyamatosan emelkedik, akárcsak a női alkalmazottak száma. Emellett emelkedik a vezetői tisztségeket betöltő nők száma is: míg 2014. március 1-jén 178 027 nő töltött be vezetői pozíciót, addig 2019-ben ugyanezen a napon már 212 808, 2024-ben pedig 243 013.
A fiatal munkavállalók (a 35–39, illetve a 30–34 éves korosztály) fizetése (bruttó 5551 lej, illetve 5535 lej), valamint a 35–39 éves férfiak bruttó jövedelme a legmagasabb (7231 lej) Romániában.
Tavaly 6126 lej volt a bruttó átlagbér Romániában, 591 lejjel (10,7 százalékkal) nagyobb, mint egy évvel korábban; a nettó átlagkereset 385 lejjel (11,3 százalékkal) 3801 lejre nőtt az előző évhez mérten – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!