Fotó: Haáz Vince
A nők számára méltányos és befogadó munkakörnyezet kialakítását tekinti mandátuma egyik prioritásának Simona Bucura Oprescu munkaügyi miniszter.
2024. március 01., 14:042024. március 01., 14:04
A tárcavezető erről pénteki Facebook-bejegyzésében értekezett. Azt írta, Romániában folyamatosan emelkedik a vezetői pozíciókat betöltő nők száma, a nemek közötti bérkülönbség pedig csökken.
„Tudom, hogy a nőknek nem könnyű egyszerre alkalmazottnak vagy vállalkozónak, illetve feleségnek és anyának lenni. Ezért munkaügyi miniszterként célul tűztem ki a nők foglalkoztatásának támogatását, a nemek közötti egyenlőség előmozdítását a munkahelyeken, a sztereotípiák felszámolását és az egyenlő munkáért egyenlő bért biztosító intézkedések támogatását” – fogalmazott Simona Bucura Oprescu.
Bejegyzésében a miniszter ismertette a munkaügyi felügyelőség adatait, amelyek szerint
Emlékeztetett arra, hogy mindössze öt évvel ezelőtt, 2019 februárjában a nők átlagbére 3648 lej volt, míg a férfiaké magasabb, 3819 lej.
A miniszter közölte azt is, hogy a nők egyéni munkaszerződéseinek száma is évről évre folyamatosan emelkedik, akárcsak a női alkalmazottak száma. Emellett emelkedik a vezetői tisztségeket betöltő nők száma is: míg 2014. március 1-jén 178 027 nő töltött be vezetői pozíciót, addig 2019-ben ugyanezen a napon már 212 808, 2024-ben pedig 243 013.
A fiatal munkavállalók (a 35–39, illetve a 30–34 éves korosztály) fizetése (bruttó 5551 lej, illetve 5535 lej), valamint a 35–39 éves férfiak bruttó jövedelme a legmagasabb (7231 lej) Romániában.
Tavaly 6126 lej volt a bruttó átlagbér Romániában, 591 lejjel (10,7 százalékkal) nagyobb, mint egy évvel korábban; a nettó átlagkereset 385 lejjel (11,3 százalékkal) 3801 lejre nőtt az előző évhez mérten – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!