Fotó: Haáz Vince
A nők számára méltányos és befogadó munkakörnyezet kialakítását tekinti mandátuma egyik prioritásának Simona Bucura Oprescu munkaügyi miniszter.
2024. március 01., 14:042024. március 01., 14:04
A tárcavezető erről pénteki Facebook-bejegyzésében értekezett. Azt írta, Romániában folyamatosan emelkedik a vezetői pozíciókat betöltő nők száma, a nemek közötti bérkülönbség pedig csökken.
„Tudom, hogy a nőknek nem könnyű egyszerre alkalmazottnak vagy vállalkozónak, illetve feleségnek és anyának lenni. Ezért munkaügyi miniszterként célul tűztem ki a nők foglalkoztatásának támogatását, a nemek közötti egyenlőség előmozdítását a munkahelyeken, a sztereotípiák felszámolását és az egyenlő munkáért egyenlő bért biztosító intézkedések támogatását” – fogalmazott Simona Bucura Oprescu.
Bejegyzésében a miniszter ismertette a munkaügyi felügyelőség adatait, amelyek szerint
Emlékeztetett arra, hogy mindössze öt évvel ezelőtt, 2019 februárjában a nők átlagbére 3648 lej volt, míg a férfiaké magasabb, 3819 lej.
A miniszter közölte azt is, hogy a nők egyéni munkaszerződéseinek száma is évről évre folyamatosan emelkedik, akárcsak a női alkalmazottak száma. Emellett emelkedik a vezetői tisztségeket betöltő nők száma is: míg 2014. március 1-jén 178 027 nő töltött be vezetői pozíciót, addig 2019-ben ugyanezen a napon már 212 808, 2024-ben pedig 243 013.
A fiatal munkavállalók (a 35–39, illetve a 30–34 éves korosztály) fizetése (bruttó 5551 lej, illetve 5535 lej), valamint a 35–39 éves férfiak bruttó jövedelme a legmagasabb (7231 lej) Romániában.
Tavaly 6126 lej volt a bruttó átlagbér Romániában, 591 lejjel (10,7 százalékkal) nagyobb, mint egy évvel korábban; a nettó átlagkereset 385 lejjel (11,3 százalékkal) 3801 lejre nőtt az előző évhez mérten – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.
szóljon hozzá!