A Penny Market élelmiszereinek a 69 százaléka romániai termelőktől származik
Fotó: Rostás Szabolcs
A Penny Market üzletlánc frissen közzétett 2023-as gazdasági eredményei arra világítanak rá, hogy a Romániában működő külföldi áruházláncok ádáz versenyében az a nyerő, amelyik egyre több helyi terméket, hazai előállítású élelmiszert tud kínálni a fogyasztók számára.
2024. december 05., 18:502024. december 05., 18:50
A nagy romániai üzletláncok számára egyre nagyobb kihívássá vált a helyi termelőktől, a romániai beszállítóktól történő árubeszerzés, kimutatások szerint ugyanis sok vásárló a helyi termékeket keresi, amire a Penny Market áruházlánc friss gazdasági jelentése is rávilágít. Tapasztalatok szerint több áruházlánc az általa anyagilag támogatott mezőgazdasági szövetkezeteken keresztül igyekszik maga mellé állítani, és megbecsült beszállítóként kezelni a hazai mezőgazdasági termelőket. Ezt teszi sikeresen a Carrefour francia üzletlánc romániai leányvállalata, és hasonló recepttel próbálkozik a német cégóriás, a Kaufland is.
A korábbi román kormányoknak többféle elképzelése volt arról, hogy törvénnyel kötelezzék az áruházláncokat arra, hogy élelmiszer-forgalmuk legalább 50 százalékát hazai termelőktől vásárolják meg. Úgy tűnik, végül a piaci igények oldották meg a dilemmát, miután friss elemzések szerint több áruházlánc élelmiszer-forgalmának több mint felét már helyi gazdáktól és élelmiszer-feldolgozó cégektől vásárolja. A multinacionális áruházláncok közül napjainkra a Penny Market lett az egyik legelkötelezettebb a helyi termelők és beszállítók által kínált áruk forgalmazásában.
A németországi REWE-csoport által üzemeltetett Penny Market üzletlánc friss jelentése szerint a helyi termékek forgalmazásának versenyében 2023-ban előkelő helyre kerültek a romániai piacon:
Az üzletláncban forgalmazott hústermékek zömét 198 romániai vágóhíddal és helyi húsfeldolgozóval karöltve biztosítja – tájékoztat az Industriacarnii.ro szakportál.
A Romániában 376 üzlettel rendelkező Penny áruházlánc első áruházát 2005-ben nyitotta meg. A REWE-csoport 1999-ben lépett be a romániai piacra a Billa szupermarketlánccal, amit viszont pár éve kivont a hazai piacról, az üzleteit pedig átvette a szintén a cégcsoporthoz tartozó Penny Market.
A 7285 alkalmazottat foglalkoztató német üzletlánc a 2023-as esztendőt 1,7 milliárd eurós nettó bevétellel zárta.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
szóljon hozzá!