A Penny Market élelmiszereinek a 69 százaléka romániai termelőktől származik
Fotó: Rostás Szabolcs
A Penny Market üzletlánc frissen közzétett 2023-as gazdasági eredményei arra világítanak rá, hogy a Romániában működő külföldi áruházláncok ádáz versenyében az a nyerő, amelyik egyre több helyi terméket, hazai előállítású élelmiszert tud kínálni a fogyasztók számára.
2024. december 05., 18:502024. december 05., 18:50
A nagy romániai üzletláncok számára egyre nagyobb kihívássá vált a helyi termelőktől, a romániai beszállítóktól történő árubeszerzés, kimutatások szerint ugyanis sok vásárló a helyi termékeket keresi, amire a Penny Market áruházlánc friss gazdasági jelentése is rávilágít. Tapasztalatok szerint több áruházlánc az általa anyagilag támogatott mezőgazdasági szövetkezeteken keresztül igyekszik maga mellé állítani, és megbecsült beszállítóként kezelni a hazai mezőgazdasági termelőket. Ezt teszi sikeresen a Carrefour francia üzletlánc romániai leányvállalata, és hasonló recepttel próbálkozik a német cégóriás, a Kaufland is.
A korábbi román kormányoknak többféle elképzelése volt arról, hogy törvénnyel kötelezzék az áruházláncokat arra, hogy élelmiszer-forgalmuk legalább 50 százalékát hazai termelőktől vásárolják meg. Úgy tűnik, végül a piaci igények oldották meg a dilemmát, miután friss elemzések szerint több áruházlánc élelmiszer-forgalmának több mint felét már helyi gazdáktól és élelmiszer-feldolgozó cégektől vásárolja. A multinacionális áruházláncok közül napjainkra a Penny Market lett az egyik legelkötelezettebb a helyi termelők és beszállítók által kínált áruk forgalmazásában.
A németországi REWE-csoport által üzemeltetett Penny Market üzletlánc friss jelentése szerint a helyi termékek forgalmazásának versenyében 2023-ban előkelő helyre kerültek a romániai piacon:
Az üzletláncban forgalmazott hústermékek zömét 198 romániai vágóhíddal és helyi húsfeldolgozóval karöltve biztosítja – tájékoztat az Industriacarnii.ro szakportál.
A Romániában 376 üzlettel rendelkező Penny áruházlánc első áruházát 2005-ben nyitotta meg. A REWE-csoport 1999-ben lépett be a romániai piacra a Billa szupermarketlánccal, amit viszont pár éve kivont a hazai piacról, az üzleteit pedig átvette a szintén a cégcsoporthoz tartozó Penny Market.
A 7285 alkalmazottat foglalkoztató német üzletlánc a 2023-as esztendőt 1,7 milliárd eurós nettó bevétellel zárta.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!