A Penny Market élelmiszereinek a 69 százaléka romániai termelőktől származik
Fotó: Rostás Szabolcs
A Penny Market üzletlánc frissen közzétett 2023-as gazdasági eredményei arra világítanak rá, hogy a Romániában működő külföldi áruházláncok ádáz versenyében az a nyerő, amelyik egyre több helyi terméket, hazai előállítású élelmiszert tud kínálni a fogyasztók számára.
2024. december 05., 18:502024. december 05., 18:50
A nagy romániai üzletláncok számára egyre nagyobb kihívássá vált a helyi termelőktől, a romániai beszállítóktól történő árubeszerzés, kimutatások szerint ugyanis sok vásárló a helyi termékeket keresi, amire a Penny Market áruházlánc friss gazdasági jelentése is rávilágít. Tapasztalatok szerint több áruházlánc az általa anyagilag támogatott mezőgazdasági szövetkezeteken keresztül igyekszik maga mellé állítani, és megbecsült beszállítóként kezelni a hazai mezőgazdasági termelőket. Ezt teszi sikeresen a Carrefour francia üzletlánc romániai leányvállalata, és hasonló recepttel próbálkozik a német cégóriás, a Kaufland is.
A korábbi román kormányoknak többféle elképzelése volt arról, hogy törvénnyel kötelezzék az áruházláncokat arra, hogy élelmiszer-forgalmuk legalább 50 százalékát hazai termelőktől vásárolják meg. Úgy tűnik, végül a piaci igények oldották meg a dilemmát, miután friss elemzések szerint több áruházlánc élelmiszer-forgalmának több mint felét már helyi gazdáktól és élelmiszer-feldolgozó cégektől vásárolja. A multinacionális áruházláncok közül napjainkra a Penny Market lett az egyik legelkötelezettebb a helyi termelők és beszállítók által kínált áruk forgalmazásában.
A németországi REWE-csoport által üzemeltetett Penny Market üzletlánc friss jelentése szerint a helyi termékek forgalmazásának versenyében 2023-ban előkelő helyre kerültek a romániai piacon:
Az üzletláncban forgalmazott hústermékek zömét 198 romániai vágóhíddal és helyi húsfeldolgozóval karöltve biztosítja – tájékoztat az Industriacarnii.ro szakportál.
A Romániában 376 üzlettel rendelkező Penny áruházlánc első áruházát 2005-ben nyitotta meg. A REWE-csoport 1999-ben lépett be a romániai piacra a Billa szupermarketlánccal, amit viszont pár éve kivont a hazai piacról, az üzleteit pedig átvette a szintén a cégcsoporthoz tartozó Penny Market.
A 7285 alkalmazottat foglalkoztató német üzletlánc a 2023-as esztendőt 1,7 milliárd eurós nettó bevétellel zárta.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!