A tervezettnél korábban elkezdődhet a földgázkitermelés a Neptun Deep lelőhelyen

Hamarabb ékezik? A derűlátó becslések szerint már akár két év múlva megkezdődhet a földgáz kitermelése a Neptun Deep lelőhelyen •  Fotó: OMV Petrom

Hamarabb ékezik? A derűlátó becslések szerint már akár két év múlva megkezdődhet a földgáz kitermelése a Neptun Deep lelőhelyen

Fotó: OMV Petrom

A tervezettnél közel egy évvel korábban, már 2026-ban elkezdődhet a kitermelés a Fekete-tenger kontinentális talapzatának Romániához tartozó részén található Neptun Deep lelőhelyen. Erről a projektet ismerő személyek nyilatkoztak a sajtónak.

Krónika

2024. július 26., 17:232024. július 26., 17:23

Ion Sterian, a Transgaz román állami földgázvezeték-üzemeltető cég igazgatója egy, az Antena 3 hírtelevíziónak adott interjújában kifejtette: a Petrom és a Romgaz előre hozza a gázkitermelés megkezdésével kapcsolatos munkálatokat, így az első gázmolekulák már 2026 végén a felszínre kerülhetnek. Eddig mind a projekt üzemeltetője, a Petrom, mind az állami hatóságok úgy becsülték, hogy az ott kitermelt gáz legkorábban 2027 elején kerülhet a rendszerbe.

„...Biztos vagyok benne, hogy az első adag gáz sokkal korábban érkezik, mint ahogyan becsülték, és készen állunk arra, hogy 2026 végén bekerüljön az országos rendszerbe. Létezik egy háromoldalú megállapodás a Transgaz, illetve az OMV Petrom és a Romgaz között. Havonta találkozunk, és elemezzük a munkálatok állását, mind a Transgaz, mind ők.

Idézet
Úgy látom, hogy az elmúlt néhány hónapban óriási előrelépést tettek. És ez kelti bennem a bizalmat, a reményt, hogy lehetséges, hogy az első adag gáz 2026 már végén megérkezik”

– mondta Sterian.

korábban írtuk

Nem várt fejlemények „fúrhatják meg” a fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kiaknázását
Nem várt fejlemények „fúrhatják meg” a fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kiaknázását

Bár ütemterv szerint halad a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelésének előkészítése, az előzmények és a térségben dúló háború ismeretében nem borítékolható a román gigaprojekt zökkenőmentes gyakorlatba ültetése.

A Transgaz az országos szállítási rendszer üzemeltetőjeként hozzáfér a Neptun Deepre vonatkozó valós adatokhoz, mivel a termelő és a szállító között teljes együttműködésre van szükség.

Azt, hogy a Neptun Deepen korábban is elindulhat a kitermelés, Sebastian Burduja energiaügyi miniszter is megerősítette.

„Az állami intézmények teljes mértékben támogatják ezt a stratégiai projektet mindenben, ami az engedélyek és a jóváhagyások kiadását illeti. Ezzel összefüggésben arra számítunk, hogy a következő hónapokban megkezdődhet a fúrás, és optimistán tekintünk arra, hogy az első gázmolekulák 2026 végén – 2027 elején bekerülhetnek az országos gázszállító rendszerbe” – mondta a miniszter az Economedia.ro-nak,

Ami a kitermelt gáz felhasználását illeti, arról egyelőre nincs hivatalos információ. Annyit tudni, hogy a jelenlegi törvények szerint

az államnak elővásárlási joga van, ami azt jelenti, hogy a Petrom és a Romgaz nem adhatja el a gázt annak, akinek akarja, anélkül, hogy előbb megkérdezné az államot, hogy akar-e vásárolni.

„A két vállalat még nem kezdett tárgyalásokat a gáz potenciális fogyasztóknak való értékesítéséről. Ez a törvény által előírt feltételek mellett történik, a román állam fenntartja elővásárlási jogát. Amikor a projektben részt vevő cégek megkezdik a gáz kereskedelmi forgalomba hozatalának eljárásait, a törvényi előírások értelmében kötelesek felajánlani az államnak az elővásárlási lehetőséget, az állam pedig mérlegelni fogja annak gyakorlását” – mondta a miniszter az Economedia.ro-nak.

korábban írtuk

A sodródó tengeri aknákra hivatkozva hátráltatná a gázkitermelés elindítását a Neptun Deep lelőhelyen a Greenpeace
A sodródó tengeri aknákra hivatkozva hátráltatná a gázkitermelés elindítását a Neptun Deep lelőhelyen a Greenpeace

Öngyilkosságnak tartja a Greenpeace Románia a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelésének beindítását egy háborús övezet közelében a sodródó tengeri aknákkal kapcsolatos kockázatelemzés és a kockázatcsökkentő intézkedések előkészítése nélkül.

Az elővásárlási jog értelmében az állam először jelzi, hogy szeretne egy bizonyos mennyiségű gázt vásárolni. Ezt követően a Neptun Deepem kitermelést folytató partnerekkel tárgyalnak az árról és az időtartamról, majd véglegesítik a szerződést.

A fekete-tengeri Neptun Deep gázmező készletei 100 milliárd köbméterre becsülhetők.

A kitermelés megkezdése után 3-4 évvel, azaz 2030-2031-ben az éves termelés a becslések szerint eléri a 7-8 milliárd köbmétert, ami majdnem megduplázza a jelenlegi kitermelést. A projekt 50-50 százalékban a Petrom és a Romgaz tulajdonában van, de a vezető erő a Petrom, amely kiválasztja, hogy ki végezze a fúrásokat és az összes ehhez kötődő műveletet.

A Fekete-tengeren, a Midia lelőhelyen már kitermelést folytat a Black Sea Oil & Gas, amely évente 1 milliárd köbmétert termel ki.

korábban írtuk

Földgázért Schengen-csatlakozás? Az OMV bevonásával folyik alkudozás Románia és Ausztria között
Földgázért Schengen-csatlakozás? Az OMV bevonásával folyik alkudozás Románia és Ausztria között

Kedvezőbb kereskedelmi feltételekért lobbiztak az OMV osztrák kőolajipari társaság vezetői a Marcel Ciolacu miniszterelnökkel folytatott hétfő délutáni megbeszélésen.

Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója tavaly júliusban arról beszélt: a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelése hozzájárul Románia és a régió energiabiztonságához, és a becslések szerint mintegy 20 milliárd euróval fogja gyarapítani az állami költségvetés bevételeit.

Az olajvállalat vezetője elmondta, hogy a mélytengeri kitermelés beindulása után Románia lesz az EU legnagyobb földgáztermelője.

A két vállalat mintegy 4 milliárd eurós beruházással körülbelül 100 milliárd földgázt hozna a felszínre. A Neptun Deep gázmező parttól 160 kilométerre, 100-1000 méteres mélységben, 7500 négyzetkilométeren terül el.

A bírósághoz fordul a Greenpeace, ha nem vonják vissza a Neptun Deep környezetvédelmi engedélyét
A Greenpeace Románia pénteken bejelentette, hogy panaszt nyújtott be a Konstanca megyei Környezetvédelmi Ügynökségnek, amelyben a Neptun Deep beruházás környezetvédelmi engedélyének visszavonását kéri.
A környezetvédelmi szervezet közleményében emlékeztetett, hogy korábban több problémára is felhívta az állami hatóság figyelmét. Többek között arra, hogy hiányzik a gázkitermelés tengervízre és éghajlatváltozásra gyakorolt hatásának megfelelő felmérése, a háborús helyzettel kapcsolatos kockázatelemzés, a geológiai szempontú elemzés, és nem volt hatékony nyilvános konzultáció sem a beruházás környezeti hatásairól.
A Greenpeace közölte, hogy bírósághoz fordul, ha az ügynökség nem vonja vissza a környezetvédelmi engedélyt.
„Ez a beruházás a fosszilis tüzelőanyagok korszakába zárja Romániát, és tovább gyorsítja az éghajlati válság hatásait, amelyeket már most is erősen érzünk. Az elmúlt hetekben tapasztalt hőhullámok egyre intenzívebbek lesznek” – idézte a közlemény Vlad Cătunát, a szervezet kampánykoordinátorát.
Az OMV Petrom vezérigazgatója, Christina Verchere az Agertres-nek nemrégiben adott interjúban a Neptun Deepről kijelentette, hogy a környezeti hatástanulmány szerint a beruházás környezeti és gazdasági-társadalmi hatásai elhanyagolhatóak.
Emlékeztetett arra, hogy a vállalat a legkorszerűbb technológiát alkalmazza a mélytengeri gázkitermelésre, és a becsült széndioxid-kibocsátás jóval az iparág átlaga alatt marad.
„Tiszteletben tartjuk az összes előírást annak érdekében, hogy a Neptun Deep projekt biztonságos körülmények között, az engedélyeknek és a jogszabályoknak megfelelően valósuljon meg” – nyilatkozta Christina Verchere.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból