Hamarabb ékezik? A derűlátó becslések szerint már akár két év múlva megkezdődhet a földgáz kitermelése a Neptun Deep lelőhelyen
Fotó: OMV Petrom
A tervezettnél közel egy évvel korábban, már 2026-ban elkezdődhet a kitermelés a Fekete-tenger kontinentális talapzatának Romániához tartozó részén található Neptun Deep lelőhelyen. Erről a projektet ismerő személyek nyilatkoztak a sajtónak.
2024. július 26., 17:232024. július 26., 17:23
Ion Sterian, a Transgaz román állami földgázvezeték-üzemeltető cég igazgatója egy, az Antena 3 hírtelevíziónak adott interjújában kifejtette: a Petrom és a Romgaz előre hozza a gázkitermelés megkezdésével kapcsolatos munkálatokat, így az első gázmolekulák már 2026 végén a felszínre kerülhetnek. Eddig mind a projekt üzemeltetője, a Petrom, mind az állami hatóságok úgy becsülték, hogy az ott kitermelt gáz legkorábban 2027 elején kerülhet a rendszerbe.
„...Biztos vagyok benne, hogy az első adag gáz sokkal korábban érkezik, mint ahogyan becsülték, és készen állunk arra, hogy 2026 végén bekerüljön az országos rendszerbe. Létezik egy háromoldalú megállapodás a Transgaz, illetve az OMV Petrom és a Romgaz között. Havonta találkozunk, és elemezzük a munkálatok állását, mind a Transgaz, mind ők.
– mondta Sterian.
Bár ütemterv szerint halad a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelésének előkészítése, az előzmények és a térségben dúló háború ismeretében nem borítékolható a román gigaprojekt zökkenőmentes gyakorlatba ültetése.
A Transgaz az országos szállítási rendszer üzemeltetőjeként hozzáfér a Neptun Deepre vonatkozó valós adatokhoz, mivel a termelő és a szállító között teljes együttműködésre van szükség.
Azt, hogy a Neptun Deepen korábban is elindulhat a kitermelés, Sebastian Burduja energiaügyi miniszter is megerősítette.
„Az állami intézmények teljes mértékben támogatják ezt a stratégiai projektet mindenben, ami az engedélyek és a jóváhagyások kiadását illeti. Ezzel összefüggésben arra számítunk, hogy a következő hónapokban megkezdődhet a fúrás, és optimistán tekintünk arra, hogy az első gázmolekulák 2026 végén – 2027 elején bekerülhetnek az országos gázszállító rendszerbe” – mondta a miniszter az Economedia.ro-nak,
Ami a kitermelt gáz felhasználását illeti, arról egyelőre nincs hivatalos információ. Annyit tudni, hogy a jelenlegi törvények szerint
„A két vállalat még nem kezdett tárgyalásokat a gáz potenciális fogyasztóknak való értékesítéséről. Ez a törvény által előírt feltételek mellett történik, a román állam fenntartja elővásárlási jogát. Amikor a projektben részt vevő cégek megkezdik a gáz kereskedelmi forgalomba hozatalának eljárásait, a törvényi előírások értelmében kötelesek felajánlani az államnak az elővásárlási lehetőséget, az állam pedig mérlegelni fogja annak gyakorlását” – mondta a miniszter az Economedia.ro-nak.
Öngyilkosságnak tartja a Greenpeace Románia a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelésének beindítását egy háborús övezet közelében a sodródó tengeri aknákkal kapcsolatos kockázatelemzés és a kockázatcsökkentő intézkedések előkészítése nélkül.
Az elővásárlási jog értelmében az állam először jelzi, hogy szeretne egy bizonyos mennyiségű gázt vásárolni. Ezt követően a Neptun Deepem kitermelést folytató partnerekkel tárgyalnak az árról és az időtartamról, majd véglegesítik a szerződést.
A kitermelés megkezdése után 3-4 évvel, azaz 2030-2031-ben az éves termelés a becslések szerint eléri a 7-8 milliárd köbmétert, ami majdnem megduplázza a jelenlegi kitermelést. A projekt 50-50 százalékban a Petrom és a Romgaz tulajdonában van, de a vezető erő a Petrom, amely kiválasztja, hogy ki végezze a fúrásokat és az összes ehhez kötődő műveletet.
A Fekete-tengeren, a Midia lelőhelyen már kitermelést folytat a Black Sea Oil & Gas, amely évente 1 milliárd köbmétert termel ki.
Kedvezőbb kereskedelmi feltételekért lobbiztak az OMV osztrák kőolajipari társaság vezetői a Marcel Ciolacu miniszterelnökkel folytatott hétfő délutáni megbeszélésen.
Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója tavaly júliusban arról beszélt: a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelése hozzájárul Románia és a régió energiabiztonságához, és a becslések szerint mintegy 20 milliárd euróval fogja gyarapítani az állami költségvetés bevételeit.
A két vállalat mintegy 4 milliárd eurós beruházással körülbelül 100 milliárd földgázt hozna a felszínre. A Neptun Deep gázmező parttól 160 kilométerre, 100-1000 méteres mélységben, 7500 négyzetkilométeren terül el.
A bírósághoz fordul a Greenpeace, ha nem vonják vissza a Neptun Deep környezetvédelmi engedélyét
A Greenpeace Románia pénteken bejelentette, hogy panaszt nyújtott be a Konstanca megyei Környezetvédelmi Ügynökségnek, amelyben a Neptun Deep beruházás környezetvédelmi engedélyének visszavonását kéri.
A környezetvédelmi szervezet közleményében emlékeztetett, hogy korábban több problémára is felhívta az állami hatóság figyelmét. Többek között arra, hogy hiányzik a gázkitermelés tengervízre és éghajlatváltozásra gyakorolt hatásának megfelelő felmérése, a háborús helyzettel kapcsolatos kockázatelemzés, a geológiai szempontú elemzés, és nem volt hatékony nyilvános konzultáció sem a beruházás környezeti hatásairól.
A Greenpeace közölte, hogy bírósághoz fordul, ha az ügynökség nem vonja vissza a környezetvédelmi engedélyt.
„Ez a beruházás a fosszilis tüzelőanyagok korszakába zárja Romániát, és tovább gyorsítja az éghajlati válság hatásait, amelyeket már most is erősen érzünk. Az elmúlt hetekben tapasztalt hőhullámok egyre intenzívebbek lesznek” – idézte a közlemény Vlad Cătunát, a szervezet kampánykoordinátorát.
Az OMV Petrom vezérigazgatója, Christina Verchere az Agertres-nek nemrégiben adott interjúban a Neptun Deepről kijelentette, hogy a környezeti hatástanulmány szerint a beruházás környezeti és gazdasági-társadalmi hatásai elhanyagolhatóak.
Emlékeztetett arra, hogy a vállalat a legkorszerűbb technológiát alkalmazza a mélytengeri gázkitermelésre, és a becsült széndioxid-kibocsátás jóval az iparág átlaga alatt marad.
„Tiszteletben tartjuk az összes előírást annak érdekében, hogy a Neptun Deep projekt biztonságos körülmények között, az engedélyeknek és a jogszabályoknak megfelelően valósuljon meg” – nyilatkozta Christina Verchere.
Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy a kormány nem fontolgatja az adóemelést, és folytatja az országos adóhatóság (ANAF) digitalizálását, a költségvetési bevételek növelését és a közkiadások reformját.
Az áfa mértéke nem emelkedni, és ha a pénzügyminisztériumban jobban végzik a dolgukat, ami a az adóbeszedést illeti, akkor az adók és illetékek sem fognak emelkedni Romániában – vélekedik Ștefan Radu Oprea gazdasági miniszter.
Marcel Ciolacu kormányfő felkérte Marcel Boloș pénzügyminisztert, készítsen egy szimulációt, hogy pontosan lássák, hányan lesznek kénytelenek adót fizetni a nyugdíjak újraszámítás után amiatt, hogy havi juttatásuk meghaladja a 2000 lejt.
Számos erdélyi település, idegenforgalmi célpont húzhat hasznot a klímaváltozás elleni harcból, ugyanis a bukaresti hatóságok a globális felmelegedés veszélyei ismeretében módosítani kívánják az országos turizmusfejlesztési kerettervet.
Lényegesen több pénzt költenek a romániai turisták külföldön, mint a külföldiek Romániában a Romanian Economic Monitor friss elemzése szerint.
Alig néhány olyan ország található még Európában, ahol édesebb egy Fanta Orange, mint Romániában. Nálunk csaknem háromszor annyi cukrot tartalmaz ugyanaz az üdítő, mint például a Horvátországban forgalmazott verzió.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy hétfőn találkozót tart az üzleti szféra képviselőivel az esetleges 2025-ös adóintézkedésekről, ugyanakkor megbeszélést kezdeményez a jelenleg 175 milliárd lejre becsült hátralékok behajtásáról.
„Egyetlen nyugdíj sem csökken. Hadd legyek nagyon világos. Egyetlen nyugdíjas sem fog szeptemberben alacsonyabb nyugdíjat kapni, mint augusztusban” – jelentette ki immár sokadjára Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Románia jelenleg 2,878 milliárd köbméter földgázt tárol föld alatti tárolókban, és a töltöttségi szint 90,79 százalékos, ami azt jelenti, hogy az ország több mint 70 nappal a tervezettnél korábban teljesítette a földgáztárolási célját.
Elképesztő, 3000 lejt közelítő összegbe is belekerülhet egy igazolás, amelyet a nyugdíj újraszámításához megkövetelnek az állami hatóságok, emiatt a munkaügyi minisztérium a Versenytanácshoz fordul.
szóljon hozzá!