A tervezettnél korábban elkezdődhet a földgázkitermelés a Neptun Deep lelőhelyen

Hamarabb ékezik? A derűlátó becslések szerint már akár két év múlva megkezdődhet a földgáz kitermelése a Neptun Deep lelőhelyen •  Fotó: OMV Petrom

Hamarabb ékezik? A derűlátó becslések szerint már akár két év múlva megkezdődhet a földgáz kitermelése a Neptun Deep lelőhelyen

Fotó: OMV Petrom

A tervezettnél közel egy évvel korábban, már 2026-ban elkezdődhet a kitermelés a Fekete-tenger kontinentális talapzatának Romániához tartozó részén található Neptun Deep lelőhelyen. Erről a projektet ismerő személyek nyilatkoztak a sajtónak.

Krónika

2024. július 26., 17:232024. július 26., 17:23

Ion Sterian, a Transgaz román állami földgázvezeték-üzemeltető cég igazgatója egy, az Antena 3 hírtelevíziónak adott interjújában kifejtette: a Petrom és a Romgaz előre hozza a gázkitermelés megkezdésével kapcsolatos munkálatokat, így az első gázmolekulák már 2026 végén a felszínre kerülhetnek. Eddig mind a projekt üzemeltetője, a Petrom, mind az állami hatóságok úgy becsülték, hogy az ott kitermelt gáz legkorábban 2027 elején kerülhet a rendszerbe.

„...Biztos vagyok benne, hogy az első adag gáz sokkal korábban érkezik, mint ahogyan becsülték, és készen állunk arra, hogy 2026 végén bekerüljön az országos rendszerbe. Létezik egy háromoldalú megállapodás a Transgaz, illetve az OMV Petrom és a Romgaz között. Havonta találkozunk, és elemezzük a munkálatok állását, mind a Transgaz, mind ők.

Idézet
Úgy látom, hogy az elmúlt néhány hónapban óriási előrelépést tettek. És ez kelti bennem a bizalmat, a reményt, hogy lehetséges, hogy az első adag gáz 2026 már végén megérkezik”

– mondta Sterian.

korábban írtuk

Nem várt fejlemények „fúrhatják meg” a fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kiaknázását
Nem várt fejlemények „fúrhatják meg” a fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kiaknázását

Bár ütemterv szerint halad a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelésének előkészítése, az előzmények és a térségben dúló háború ismeretében nem borítékolható a román gigaprojekt zökkenőmentes gyakorlatba ültetése.

A Transgaz az országos szállítási rendszer üzemeltetőjeként hozzáfér a Neptun Deepre vonatkozó valós adatokhoz, mivel a termelő és a szállító között teljes együttműködésre van szükség.

Azt, hogy a Neptun Deepen korábban is elindulhat a kitermelés, Sebastian Burduja energiaügyi miniszter is megerősítette.

„Az állami intézmények teljes mértékben támogatják ezt a stratégiai projektet mindenben, ami az engedélyek és a jóváhagyások kiadását illeti. Ezzel összefüggésben arra számítunk, hogy a következő hónapokban megkezdődhet a fúrás, és optimistán tekintünk arra, hogy az első gázmolekulák 2026 végén – 2027 elején bekerülhetnek az országos gázszállító rendszerbe” – mondta a miniszter az Economedia.ro-nak,

Ami a kitermelt gáz felhasználását illeti, arról egyelőre nincs hivatalos információ. Annyit tudni, hogy a jelenlegi törvények szerint

az államnak elővásárlási joga van, ami azt jelenti, hogy a Petrom és a Romgaz nem adhatja el a gázt annak, akinek akarja, anélkül, hogy előbb megkérdezné az államot, hogy akar-e vásárolni.

„A két vállalat még nem kezdett tárgyalásokat a gáz potenciális fogyasztóknak való értékesítéséről. Ez a törvény által előírt feltételek mellett történik, a román állam fenntartja elővásárlási jogát. Amikor a projektben részt vevő cégek megkezdik a gáz kereskedelmi forgalomba hozatalának eljárásait, a törvényi előírások értelmében kötelesek felajánlani az államnak az elővásárlási lehetőséget, az állam pedig mérlegelni fogja annak gyakorlását” – mondta a miniszter az Economedia.ro-nak.

korábban írtuk

A sodródó tengeri aknákra hivatkozva hátráltatná a gázkitermelés elindítását a Neptun Deep lelőhelyen a Greenpeace
A sodródó tengeri aknákra hivatkozva hátráltatná a gázkitermelés elindítását a Neptun Deep lelőhelyen a Greenpeace

Öngyilkosságnak tartja a Greenpeace Románia a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelésének beindítását egy háborús övezet közelében a sodródó tengeri aknákkal kapcsolatos kockázatelemzés és a kockázatcsökkentő intézkedések előkészítése nélkül.

Az elővásárlási jog értelmében az állam először jelzi, hogy szeretne egy bizonyos mennyiségű gázt vásárolni. Ezt követően a Neptun Deepem kitermelést folytató partnerekkel tárgyalnak az árról és az időtartamról, majd véglegesítik a szerződést.

A fekete-tengeri Neptun Deep gázmező készletei 100 milliárd köbméterre becsülhetők.

A kitermelés megkezdése után 3-4 évvel, azaz 2030-2031-ben az éves termelés a becslések szerint eléri a 7-8 milliárd köbmétert, ami majdnem megduplázza a jelenlegi kitermelést. A projekt 50-50 százalékban a Petrom és a Romgaz tulajdonában van, de a vezető erő a Petrom, amely kiválasztja, hogy ki végezze a fúrásokat és az összes ehhez kötődő műveletet.

A Fekete-tengeren, a Midia lelőhelyen már kitermelést folytat a Black Sea Oil & Gas, amely évente 1 milliárd köbmétert termel ki.

korábban írtuk

Földgázért Schengen-csatlakozás? Az OMV bevonásával folyik alkudozás Románia és Ausztria között
Földgázért Schengen-csatlakozás? Az OMV bevonásával folyik alkudozás Románia és Ausztria között

Kedvezőbb kereskedelmi feltételekért lobbiztak az OMV osztrák kőolajipari társaság vezetői a Marcel Ciolacu miniszterelnökkel folytatott hétfő délutáni megbeszélésen.

Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója tavaly júliusban arról beszélt: a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelése hozzájárul Románia és a régió energiabiztonságához, és a becslések szerint mintegy 20 milliárd euróval fogja gyarapítani az állami költségvetés bevételeit.

Az olajvállalat vezetője elmondta, hogy a mélytengeri kitermelés beindulása után Románia lesz az EU legnagyobb földgáztermelője.

A két vállalat mintegy 4 milliárd eurós beruházással körülbelül 100 milliárd földgázt hozna a felszínre. A Neptun Deep gázmező parttól 160 kilométerre, 100-1000 méteres mélységben, 7500 négyzetkilométeren terül el.

A bírósághoz fordul a Greenpeace, ha nem vonják vissza a Neptun Deep környezetvédelmi engedélyét
A Greenpeace Románia pénteken bejelentette, hogy panaszt nyújtott be a Konstanca megyei Környezetvédelmi Ügynökségnek, amelyben a Neptun Deep beruházás környezetvédelmi engedélyének visszavonását kéri.
A környezetvédelmi szervezet közleményében emlékeztetett, hogy korábban több problémára is felhívta az állami hatóság figyelmét. Többek között arra, hogy hiányzik a gázkitermelés tengervízre és éghajlatváltozásra gyakorolt hatásának megfelelő felmérése, a háborús helyzettel kapcsolatos kockázatelemzés, a geológiai szempontú elemzés, és nem volt hatékony nyilvános konzultáció sem a beruházás környezeti hatásairól.
A Greenpeace közölte, hogy bírósághoz fordul, ha az ügynökség nem vonja vissza a környezetvédelmi engedélyt.
„Ez a beruházás a fosszilis tüzelőanyagok korszakába zárja Romániát, és tovább gyorsítja az éghajlati válság hatásait, amelyeket már most is erősen érzünk. Az elmúlt hetekben tapasztalt hőhullámok egyre intenzívebbek lesznek” – idézte a közlemény Vlad Cătunát, a szervezet kampánykoordinátorát.
Az OMV Petrom vezérigazgatója, Christina Verchere az Agertres-nek nemrégiben adott interjúban a Neptun Deepről kijelentette, hogy a környezeti hatástanulmány szerint a beruházás környezeti és gazdasági-társadalmi hatásai elhanyagolhatóak.
Emlékeztetett arra, hogy a vállalat a legkorszerűbb technológiát alkalmazza a mélytengeri gázkitermelésre, és a becsült széndioxid-kibocsátás jóval az iparág átlaga alatt marad.
„Tiszteletben tartjuk az összes előírást annak érdekében, hogy a Neptun Deep projekt biztonságos körülmények között, az engedélyeknek és a jogszabályoknak megfelelően valósuljon meg” – nyilatkozta Christina Verchere.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Még mindig nagy divat Romániában az áram- és a gázlopás

Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.

Még mindig nagy divat Romániában az áram- és a gázlopás
2025. július 15., kedd

Késés miatt hatmilliárd eurónyi uniós pénzt veszít az ország

Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.

Késés miatt hatmilliárd eurónyi uniós pénzt veszít az ország
2025. július 15., kedd

„Spórolni kell”: bérkiigazítások a Cseke Attila által vezetett tárcánál

A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.

„Spórolni kell”: bérkiigazítások a Cseke Attila által vezetett tárcánál
2025. július 15., kedd

Tánczos: előbb-utóbb eljutunk a progresszív adó bevezetéséig

Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Tánczos: előbb-utóbb eljutunk a progresszív adó bevezetéséig
2025. július 14., hétfő

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés

Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés
2025. július 14., hétfő

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell

Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell
2025. július 14., hétfő

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet

Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet
2025. július 13., vasárnap

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek

A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek
2025. július 11., péntek

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók

Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók
2025. július 11., péntek

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára

A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára